تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۹ دی ۹۸.::. ساعت : ۱۰:۴۷ ق.ظ
فاقددیدگاه

کشف عتیقه‌های عصرآهن و ساسانی در قائم‌شهر

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از کشف اشیاء تاریخی مفرغی و نقره‌ای با قدمت عصر آهن و ساسانی در قائمشهر خبر داد.

به گزارش قائم آنلاین،  سردار امیر رحمت‌الهی در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: در پی کسب اخبار مبنی بر نگهداری مقادیری اشیاء عتیقه در منزل فردی واقع در شهرستان قائمشهر، اکیپی مجرب از نیروهای حفاظت این یگان با هماهنگی مقام قضائی به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی ادامه داد: ماموران ضمن رعایت موازین قانونی در بازرسی از منزل این فرد ۱۴۳ قلم عتیقه شامل سرنیزه و خنجر مفرغی، سرپیکان مفرغی، النگوی مفرغی، سکه نقره، گردنبند سنگی، انگشتر نقره، عطردان شیشه ای و همچنین ۶۴ برگ کپی سند خطی و یک دستگاه فلزیاب کشف و ضبط کردند.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری خاطرنشان کرد: با توجه به اعلام نظر کارشناسان میراث فرهنگی ، اشیاء مکشوفه دارای ارزش تاریخی و قدمت آن عصر آهن و ساسانی تخمین زده شده است.

وی همچنین ادامه داد: در پی گزارش مردمی مبنی بر فعالیت اعضای باند حفاری غیرمجاز در شهرستان مراغه، بلافاصله موضوع در دستور کار یگان حفاظت استان قرار گرفت .

سردار رحمت اللهی تصریح کرد: ضمن تشکیل تیم ویژه بررسی و تحقیق، به محض تایید صحت خبر، با هماهنگی مقام قضائی، اکیپی از نیروهای حفاظت به همراه عوامل انتظامی طی ۳ عملیات جداگانه نسبت به شناسایی و دستگیری حفاران غیر مجاز اقدام کردند.

این مقام انتظامی اظهار داشت: در این عملیات ۲۲ نفر در قالب ۲ باند حفار غیرمجاز دستگیر و یک دستگاه فلزیاب و مقادیری ابزار و ادوات حفاری از آنها کشف و ضبط شد.

به گزارش سایت پلیس، گفتنی است، پرونده قضائی در این خصوص تشکیل و به همراه اشیاء مکشوفه و متهمان دستگیر شده به مراجع ذیصلاح ارسال شد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.