تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸.::. ساعت : ۹:۴۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

فریده شجاعی: بحران مالی داریم

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال در مورد برنامه‌های تیم ملی بانوان در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش قائم آنلاین، تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان مارس ۲۰۲۰ (حدود ۴ ماه دیگر)‌ به مسابقات انتخابی المپیک توکیو اعزام می‌شود. این مسابقات با حضور تیم‌های مطرحی چون آمریکا، فرانسه، ایتالیا و ژاپن به میزبانی هندوستان برگزار می‌شود و در پایان سه تیم سهمیه حضور در المپیک ۲۰۲۰ را به دست می‌آورند.

فریده شجاعی، نایب رئیس بانوان فداسیون بسکتبال در گفت‌وگو با ایسنا به برنامه‌های تیم ملی برای حضور در مسابقات هندوستان اشاره و بیان کرد: اکنون در بحبوحه لیگ هستیم و نمی‌توانیم برای تیم ملی برنامه خاصی داشته باشیم چون بازیکنان در نهایت آمادگی هستند و تمرینات بدنسازی و مسابقات خود را به صورت منظم پیگیری می‌کنند. با این وجود بعد از مرحله گروهی یک هفته لیگ تعطیل می‌شود و در این زمان اردوی تیم ملی را برگزار می‌کنیم. علاوه بر این تصمیم گرفتیم که لیگ را فشرده‌ کنیم تا یک هفته زودتر تمام شود و بازیکنان از ۹ اسفند تا زمان اعزام در اختیار تیم ملی قرار بگیرند.

امکانات برگزاری بازی تدارکاتی را نداریم

او با بیان اینکه ملی‌پوشان در این مرحله نیازی به بازی تدارکاتی ندارند، تصریح کرد: بازیکنان در لیگ بازی‌های فشرده‌ای دارند و نیازی به بازی تدارکاتی نیست. علاوه بر این امکاناتش را هم نداریم چون بازی تدارکاتی هزینه دارد در نتیجه با همین روند پیش می‌رویم. شاید برای دیگر مسابقه انتخابی المپیک که اردیبهشت در مجارستان برگزار می‌شود بازی تدارکاتی در نظر بگیریم. حتی مسابقات هندوستان چون با حضور تیم‌های قدرتمند برگزار می‌شود نوعی تدارکات برای مرحله بعد (مسابقات مجارستان) است.

شجاعی در پاسخ به این سوال که با این حساب فدراسیون امیدی به کسب سهمیه المپیک بانوان در هندوستان ندارد؟ بیان کرد: به امید کاری ندارد و این یک واقعیت است، تیم‌های قدرتمند و صاحب سبکی چون ایتالیا، فرانسه و آمریکا در این دوره شرکت می‌کنند. ما هم سعی می‌کنیم بازی‌های خوبی ارائه دهیم و دوست داریم سهمیه کسب کنیم اما از ۲۰ تیم قدرتمند حاضر در این مسابقات فقط سه تیم سهمیه می‌گیرند و شانس ما کم است. بنابراین امیدمان به مسابقات مجارستان است.

او در پاسخ به این سوال که آیا برنامه خاصی برای مرحله بعد دارید؟ گفت: اردوهای تیم ملی از ۹ اسفند برگزار می‌شود و تیم سه نفره در مسابقات هندوستان هم شرکت می‌کند که این مسابقات نوعی بازی تدارکاتی محسوب می‌شود. در ادامه هم تا اردیبهشت تمریناتشان ادامه دارد. با توجه به اینکه بحران مالی موجود، فدراسیون‌ها را هم درگیر کرده است اگر توانایی اقتصادی داشته باشیم و اسپانسر بگیریم بازی تدارکاتی هم پیش بینی می‌کنیم اما اگر نشد با تمرینات منظمی که مربی در نظر گرفته است تیم را به مسابقات اعزام می‌کنیم.

هزینه‌های اعزام را کمیته ملی المپیک پرداخت می‌کند

شجاعی در مورد کمک کمیته ملی المپیک به بانوان بسکتبالیست برای حضور در انتخابی المپیک ۲۰۲۰ گفت: کمیته ملی المپیک هم کمک می‌کند و هزینه‌ها را می‌دهد اما آنها هم محدودیت‌هایی دارند. امکان برگزاری بازی تدارکاتی قبل از سال جدید را نداریم چون تیم‌ها درگیر لیگ هستند اما در پایان مرحله گروهی یک اردو داریم و در ادامه هم مطابق با برنامه پیش می‌رویم. راه سختی پیش رو داریم و باید ببینیم چه می‌شود.

او در این مورد افزود: کمیته ملی المپیک مبلغی را برای مرحله قبل و برگزاری مسابقات داخلی به ما کمک کرد و قول داده است که کمک‌های دیگری هم انجام شود و هزینه‌های اعزام و اردو را پرداخت کند.

شجاعی در پاسخ به این سوال که کل هزینه‌های تیم ملی با کمیته است یا فدراسیون هم هزینه‌ای پرداخت می‌کند؟ بیان کرد: هزینه سفرهایمان را کمیته ملی المپیک می‌دهد و اردوهای داخلی را فدراسیون برگزار می‌کند.

تیم‌های شهرستانی در لیگ قوی‌تر کار می‌کنند

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال در مورد وضعیت لیگ برتر گفت: همه تیم‌ها خوب هستند و در اوج آمادگی به سر می‌برند. تیم‌های شهرستانی خیلی خوب کار می‌کنند و حتی از برخی تیم‌های تهرانی بهتر هستند. لیگ خیلی خوبی داریم و امیدوارم تا پایان به همین شکل پیش برود.

به گزارش ایسنا، مسابقات انتخابی المپیک توکیو ماه مارس ۲۰۲۰ (حدود فروردین ۹۹) در هندوستان برگزار می‌شود.

گروه بندی این مسابقات به شرح زیر است:

گروه اول: فرانسه، آمریکا، آلمان، اروگوئه، اندونزی

گروه دوم: ایران، ژاپن، اوکراین، ترکمنستان، استرالیا

گروه سوم: هلند، استونی، بلاروس، مجارستان، سریلانکا

گروه چهارم: ایتالیا، چین تایپه، جمهوری چک، سوئیس، هند

دیدگاه خود را به ما بگویید.