تاریخ انتشار :شنبه ۲۷ مهر ۹۸.::. ساعت : ۱:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

اعتراض دانشجویان دانشگاه منچستر به ساخت مجسمه “مهاتما گاندی نژادپرست”

دانشجویان دانشگاه منچستر در انگلیس یک کمپین عمومی ضد مهاتما گاندی، رهبر استقلال طلب هندوستان به راه انداخته و او را "نژادپرست" خواندند.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این اعتراض از سوی دانشجویان دانشگاه منچستر به تصمیم شهرداری این شهر در ساخت مجسمه برنزی مهاتما گاندی در مقابل کلیسای منچستر به راه افتاده و دانشجویان یک کمپین به نام “نباید مجسمه گاندی را نصب کنید” به راه انداخته‌اند.

اتحادیه دانشجویان این دانشگاه در نامه‌ای سرگشاده به شورای شهر منچستر از مقام‌های شورای مذکور خواستند تا تصمیم خود را مورد بازنگری قرار دهند.

گاندی به خاطر رویکرد ضد خشونت آمیز خود به حکمرانی انگلیس در هندوستان و تلاش‌های ضد آپارتایدی‌اش در آفریقای جنوبی شهرت دارد.

دانشجویان در نامه خود مدعی شده‌اند، گاندی به آفریقایی‌ها به چشم وحشی‌ها، بومیان بی ایمان، بدون تمدن، کثیف و همچون حیوانات می‌نگریست که اینها نیمی از صحبت‌های زننده او است که منتشر نمی‌شوند.

در ادامه این نامه همچنین آمده، دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هندوستان در حال لاپوشانی نقض‌های حقوق بشر در کشورش به نام گاندی است و تلاش می‌کند تا مجسمه‌های او را برای نشان دادن وجهه ضد امپریالیستی هندوستان برپا کند.

اتحادیه دانشجویان منچستر در ادامه نامه خود به شورای این شهر نوشته است: ما می‌خواهیم که شورای شهر منچستر از تصمیم خود برگردد به ویژه اینکه شهر منچستر تاریخچه مقابله با نژادپرستی دارد و با اجتماعات و مردم کشمیری و سیاهپوست در این شهر همبستگی دارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.