تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸.::. ساعت : ۱۰:۴۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

بی‌فرهنگی زیست‌محیطی در ارتفاع ۵ هزار متری+تصاویر

مازندران که هر روز شاهد کلونی کلونی زباله در جنگل و کوه و دشت و دریاست، امروز تجربه جدید در حوزه پسماند و محیط زیست تجربه کرده و آن زباله در ارتفاع ۵ هزار متری از سطح زمین است.

به گزارش قائم آنلاین، دردسرها کم بود،  از زباله در جنگل و کوه و رودخانه رسیدیم به زباله در قلب دماوند، آنجا که در یک قدمی آسمان است.

در هفته‌های اخیر با بازتاب گزارش ها و تصاویر منتشرشده از زباله‌های حاصل از صعود به قله دماوند، معضل زیست‌محیطی دیگری در استان مازندران به رخ کشیده شد.

مازندران که به انباشت زباله‌هایش و داستان‌ها و ماجراهای ناشی از آن عادت کرده است.

مازندران که هر روز شاهد کلونی کلونی زباله در جنگل و کوه و دشت و دریا است، امروز تجربه جدید در حوزه پسماند و محیط زیست تجربه کرده و آن زباله در ارتفاع ۵ هزار متری از سطح زمین است.

بی توجهی کامل به یک اثر طبیعی و جهانی مانند کوه دماوند در سال‌های اخیر موجب شده که افرادی از این شرایط سوءاستفاده کرده و بدون داشتن اندکی فرهنگ زیست‌محیطی به بام ایران صعود می‌کنند و آنچه را با خود به همراه دارند، همان‌جا باقی گذاشته و باز می‌گردند.

حالا دماوند که در آستانه ثبت جهانی است، از معدن و ویلاسازی رهایی نیافته که هیچ، زباله در ارتفاع ۴ هزار و ۲۰۰ متری هم به آن اضافه شده است.

تصاویر اختصاصی خبرگزاری فارس مازندران از بام ایران، قله دماوند در شهرستان آمل نشان می‌دهد که عمق فاجعه در این منطقه قابل به تصویر کشیدن نیست.

* بی‌فرهنگ‌ها در ارتفاع ۵ هزار متری!

مهدی کشاورزیان رئیس اداره محیط زیست آمل درباره وضعیت زباله‌ها در قله دماوند به خبرنگار فارس، گفت: زباله دماوند امروز ناشی از صعود افرادی است که بدون برنامه و هماهنگی و به‌صورت خودجوش به این قله راهی می‌شوند، گروه‌هایی که مجوز محیط زیست دارند یا گروه‌های رسمی اینچنین زباله را در کوه جای نمی‌گذارند.

وی افزود: گروه‌های دوستدار محیط زیست حتی فاضلاب‌ها را با خود پایین می‌روند و به قاطرچی‌ها پول می‌دهند تا زباله‌های خود را پایین بیاورند، این گروه‌ها اجازه نمی‌دهند حتی گون‌ها آتش زده شود و به قاطرچی‌ها فلاسک چای می‌دهند تا در مسیر آتش روشن نکنند.

کشاورزیان با ابراز تأسف از اینکه در سال‌های اخیر به مسأله حفاظت از دماوند توجه چندانی نشده است، اظهار کرد: این بی‌توجهی نتایج خوبی نداشته است اما در ماه‌های اخیر، کارگروه حفاظت از دماوند در استان و بخش لاریجان تشکیل شده و در آینده نتایج خوبی خواهد داشت.

* منافع برخی اجازه حفاظت از دماوند را نمی‌دهد

رئیس اداره محیط زیست آمل با اشاره به اینکه رهاشدن وضعیت دماوند برای عده ای منافعی دارد که اجازه نمی دهد نتایج نشست ها ثمر داشته باشد، تصریح می کند: در این کارگروها افراد شناسایی شده اند، مسیرهای متعددی برای صعود به دماوند ایجاد شده که باید شناسایی و مسدود شوند تا هر فرد و گروهی نتواند به دماوند صعود کند. پیشنهاد دادیم تنها یکی دو راه برای صعود به دماوند باقی بماند و بقیه راه ها مسدود شود که در مسیر شناسایی این راه ها دستاوردهای خوبی حاصل شده است.

* قلیان‌کشی در ارتفاع ۴ هزار متری!

رضا مقدم بخشدار لاریجان نیز در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه کارگروه صیانت از دماوند و کارگروه ثبت جهانی این قله در استان و بخش تشکیل شده است، بیان کرد: زباله‌هایی که کوهنوردان در قله باقی می‌گذارند توسط عوامل فدراسیون کوهنوردی پایین آورده می‌شوند، همچنین قرار است برنامه‌ریزی شود تا قاطرچی‌های بومی که اهل رینه هستند هم زباله‌ها را به پایین انتقال دهند و با هر کوله‌ای که بالا می‌برند، ملزم باشند زباله‌ها را به پایین انتقال دهند، این برنامه‌ها در حال انجام است اما واقعاً نمی‌توان از افرادی که به اسم کوهنورد به دماوند صعود می‌کنند گذشت، کوهنورد واقعی زباله با خود نمی‌برد و یا در ارتفاع بالای ۲ هزار متری قلیان مصرف نمی‌کند، امروز تصاویری داریم که نشان می‌دهد حتی با خود قلیان به ارتفاع ۴ هزار متری می‌برند.

* لزوم ساماندهی قاطرچی‌های دماوند

وی ادامه داد: امروز افرادی تحت عنوان قاطرچی‌ها در مسیر قله دماوند فعالیت می‌کنند که سابقه ۱۰۰ ساله خانوادگی دارند و به کوهنوردان برای صعود کمک می‌کنند، تعداد این افراد هم بسیار زیاد است، فدراسیون کوهنوردی تعدادی از این افراد را شناسایی کرده اما هنوز ساماندهی دقیقی نشده‌اند، این افراد نرخ‌های متفاوتی از افراد دریافت می‌کنند و بر نرخ آنها نیز نظارتی نیست و متأسفانه از گردشگران خارجی رقم‌های دیگری دریافت می‌کنند که در شأن کشور و استان نیست.

* لزوم ساماندهی صعودها

بخشدار لاریجان با تأکید بر اینکه صعود به دماوند باید توسط اداره ورزش و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ساماندهی شود، تأکید کرد: اینگونه نباشد که هر فردی هر زمانی و با هر وسیله‌ای اراده کرد به قله صعود کند، همچنین تعداد زیاد صعودکننده‌ها موجب می‌شود که وضعیت سرویس‌های بهداشتی نیز نامناسب باشد البته اخیراً فردی اقدام به ساخت سرویس بهداشتی در محل صعود کرده که جلوی وی نیز گرفته شده است زیرا مخالف هرگونه ساخت و سازی در دماوند هستیم.

* ساماندهی راه‌های صعود به دماوند

مقدم همچنین با اشاره به اینکه راه جدیدی در محل صعود به دماوند ساخته نشده است بلکه همان راه‌های قدیمی است، گفت: راه‌هایی در مسیر صعود وجود دارد که دام‌ها و کندوها از آن محل به ارتفاعات برده می‌شوند، این راه‌ها از گذشته وجود داشت که امروز باید ساماندهی شود، محدود شدن این راه‌ها باعث منظم شدن صعودها می‌شوند، همچنین نظارت را نیز افزایش می‌دهد زیرا برخی افراد برای مجوز دام و کندو هم باعث تخریب محیط زیست منطقه می‌شوند و بیش از رقم اعلام‌شده در مجوز، دام و کندو به بالا می‌برند، برخی راه‌ها را مسدود کردیم اما برخی افراد با لودر این راه‌ها را باز می‌کنند که باید تدبیر دیگری به‌کار گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه امروز آمار ورودی به قله دماوند را نداریم و برخی مسائل مربوط به صیانت از دماوند در راستای ثبت جهانی در اختیار استان است، تصریح کرد: معتقدیم باید کانکس‌های نظارتی با مشارکت اداره ورزش، گردشگری، محیط زیست، فدراسیون کوهنوردی و بخشداری در این منطقه مستقر و مانند حفاظت از پارک لار این منطقه نیز به خوبی مورد حفاظت قرار گیرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.