تاریخ انتشار :شنبه ۹ شهریور ۹۸.::. ساعت : ۹:۲۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

پیش‌بینی شرکت ۱۲ هزار نوآموز پیش‌دبستانی در طرح سنجش سلامت

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: پیش‌بینی می‌شود حدود 12 هزار نفر در طرح سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش‌دبستانی سال تحصیلی 99-98 شرکت کنند.

به گزارش قائم آنلاین، خلیل رنجبر امروز در گفت‌وگو ، در سنندج با اشاره به اجرای طرح سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی از تاریخ ۲ شهریورماه جاری اظهار کرد: این طرح دوم شهریورماه آغاز و تا ۱۵ آبان ماه در ۱۱ پایگاه مقدماتی و تخصصی در هشت شهرستان ادامه دارد.

وی افزود: هزینه دریافتی سنجش برای هر نوآموز ۳۰۰ هزار ریال اعلام شده و تمامی مدیران مدارس ابتدایی استان با ثبت نام اولیه نوآموزان در سامانه سناد نسبت به نوبت گیری در سامانه سنجش به آدرس الکترونیکی http://h1.iehs.ir/tashkhis/home?t=80 برای آنان اقدام می‌نمایند.

وی خاطر نشان کرد: سامانه سنجش با سامانه سناد لینک بوده و برای مدیران مدارس ابتدایی قابل رؤیت و استناد است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان با اشاره به اجرای این طرح برای چهارمین سال متوالی در استان بیان کرد: از مجموع ۱۱ پایگاه ۹ پایگاه نوع الف با ۹ نفر ارزیاب و ۲ پایگاه نوع ب با ۶ نفر ارزیاب روزانه به ترتیب ۴۲ و ۲۸ نفر نوآموز پیش دبستانی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

دبیر اجرایی ستاد هماهنگی سنجش استان عنوان کرد: ۱۱۱ نیروی متخصص و کارآمد در این پایگاه‌ها ارزیابی شنوایی، بینایی، آمادگی تحصیلی و معاینات بالینی نوآموزان را برای ارائه خدمات بهینه و جایدهی صحیح در نظام آموزشی بر عهده دارند.

رنجبر در ادامه با تأکید بر اهمیت آموزش و پرورش در دوره پیش دبستانی به عنوان گامی مؤثر در ارائه خدمات و مداخلات به هنگام تصریح کرد: عدم شناختن به موقع مشکلات نوآموزان موجب می‌شود که آنها سالهای بیشتری را در مدارس عادی مشغول به تحصیل شوند و به واسطه وجود نارسایی‌های مختلف جسمانی و یا کم توانی ذهنی قادر به ادامه تحصیل نباشند.

وی گفت: امروزه شناسایی و تشخیص کودکان در معرض خطر و دارای مشکلات یادگیری در سنین پیش دبستان و تدارک کمک‌های مداخله‌ای برای آنان از اولویت‌های مهم آموزش و پرورش عادی و ویژه در جهان است.

وی بیان کرد: براساس آمارهای جهانی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کودکان به نحوی دارای مشکلات جسمی، حسی یا ناتوانی‌های رشدی هستند و تشخیص به‌موقع این کودکان نه تنها می‌تواند از بروز معلولیت‌ها جلوگیری کند، بلکه در رفع مشکلات آموزشی آنان نیز مؤثر است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.