تاریخ انتشار :شنبه ۹ شهریور ۹۸.::. ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

الگوی مصرف آب در روستاهای نهاوند دو برابر میانگین کشوری

مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی نهاوند گفت: الگوی مصرف آب در مناطق روستایی نهاوند دو برابر میانگین کشوری است.

به گزارش قائم آنلاین، ابراهیم طاهری امروز در گفت‌وگو ، در نهاوند اظهار کرد: در حال حاضر میانگین الگوی مصرف آب در سطح کشور ۱۵ متر مکعب در ماه است که این رقم در بین روستاهای نهاوند به صورت متمرکز به بیش از ۳۰ متر مکعب رسیده است.

وی با بیان اینکه میانگین الگوی مصرف آب در روستاهای نهاوند در مقایسه با میانگین کشوری دو برابر است گفت: بخشی از این افزایش مصرف به گرمای هوای امسال ارتباط دارد و بخشی هم به دلیل عدم صرفه‌جویی در مصرف آن است که باید اصلاح شود.

مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی نهاوند افزود: در حال حاضر ۱۱۵ روستا از مجموع ۱۶۹ روستای شهرستان با ۲۲ هزار مشترک زیر پوشش شرکت آبفار نهاوند قرار دارد که از خدمات این شرکت بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: از سال ۸۸ تا سال ۹۶ فقط ۱۱۲ روستا زیر پوشش این شرکت بودند که از سال گذشته سه روستای دیگر به این روستاها اضافه شد، علاوه بر این یک روستای دیگر نیز قرار است زیر پوشش قرار گیرد.

طاهری به منابع تامین آب شرب روستاهای شهرستان اشاره کرد و گفت: برای تامین آب آشامیدنی سالم روستاهای نهاوند از ۱۱۲ چاه عمیق و نیمه عمیق و دو سراب گاماسیاب و فارسبان استفاده می‌شود.

وی از ارائه خدمات لازم‌ به مشترکان زیر پوشش خبر داد و گفت: به منظور تامین بهداشت آب و سالم‌سازی آن نصب ۱۰۲ دستگاه کلریناتور در حال انجام است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی نهاوند با اشاره به اینکه سال گذشته ۳ هزار و ۴۰۰ کیلو کلر مصرف شده است اضافه کرد: علاوه بر کلرزنی منابع آب، آزمایشات میکربی به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه توسط واحد کنترل کیفی انجام می‌شود.

وی افزود: هر ۶ ماه یک بار آزمایشات شیمیایی در منابع آب به عمل می‌آید که نتایج آنها نشان می‌دهد تا کنون مشکل حادی در زمینه آلودگی آب مشاهده نشده است.

طاهری ایجاد مجتمع‌های آبرسانی را یکی از راهکارهای تامین آب سالم و بهداشتی روستاهای این شهرستان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر هشت مجتمع آبرسانی در نهاوند احداث شده و یا در حال احداث است که مجموعا نزدیک به نیمی از جمعیت روستایی را زیر پوشش قرار می‌دهد.

وی مجتمع آبرسانی گاماسیاب را یکی از بزرگترین مجتمع‌های آبرسانی شهرستان عنوان کرد و افزود: این مجتمع آبرسانی در حال ساخت که آب آن از طریق سراب گاماسیاب تامین می‌شود تا کنون ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آن هزینه شده است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی نهاوند گفت: در صورت تکمیل و بهره برداری از این طرح ۲۳ روستا زیر پوشش آن قرار گرفته و از آب آشامیدنی سالم برخوردار می‌شوند.

وی در پایان از تخصیص و هزینه‌کرد اعتبارات لازم طی سال گذشته خبر داد و گفت: طی سال گذشته و امسال ۶ میلیارد تومان در بخش فنی و اجرایی و یک‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیز در قسمت بهره‌برداری هزینه شده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.