تاریخ انتشار :جمعه ۱ شهریور ۹۸.::. ساعت : ۳:۳۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

سخنگوی منصور هادی: امارات در تلاش برای کنترل شهر «عتق» است

سخنگوی منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن گفت که فرماندهی نیروهای اماراتی مسئول افزایش تنش در استان «شبوه» بوده و در تلاش برای ورود به شهر «عتق» است.

به گزارش قائم آنلاین، «راجح بادی» سخنگوی دولت مستعفی و فراری یمن به طور رسمی امارات را مسئول درگیری‌ها در استان شبوه دانست.

بادی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری سبأ، گفت که فرماندهی نیروهای اماراتی در منطقه «بلحاف» در استان شبوه مسئول وخیم‌تر شدن اوضاع است و تلاش دارد وارد شهر «عتق» مرکز این استان شود.

وی همچنین تأکید کرد که اقدامات امارات در حالی صورت می‌گیرد که تلاش‌های دولت سعودی برای پایان دادن به بحران در جنوب یمن و توقف درگیری‌ها تا کنون بی نتیجه بوده است.

بادی گسترش درگیری‌ها به استان شبوه را یک تهدید آشکار علیه اهداف «ائتلاف سعودی» دانست و گفت که افزایش درگیری‌ها تمامی تلاش‌ها برای کنترل بحران را به شکست می‌کشاند.

این مقام دولت مستعفی یمن در ادامه گفت که نظامیان وابسته به آنها در برابر شبه‌نظامیان حامی امارات قاطعانه ایستاده‌اند. هرچند باید گفت که نیروهای دولت منصور هادی در روزها و هفته‌های گذشته متحمل شکست‌های سنگینی از نیروهای شورای انتقالی جنوب شده‌اند.

پس از تسلط امارات بر شهر عدن در نوزدهم مرداد و فرار نیروها و مسئولان وابسته به منصور هادی و سپس سقوط استان «أبین» در روز سه‌شنبه (بیست و نهم مرداد) درگیری‌ها از روز گذشته (پنجشنبه) به استان شبوه و شهر عتق در مرکز این استان کشیده شده است. (جزئیات بیشتر)

درگیری‌ها در استان شبوه در حالی آغاز شده است که هیأت شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) به رهبری «عیدروس الزبیدی» سه‌شنبه این هفته وارد جده شد. سفر این هیأت به درخواست رسمی وزارت خارجه سعودی با هدف پایان درگیری‌ها بود.

دولت منصور هادی حوادث شهر عدن را «کودتای از پیش‌ طراحی شده امارات» علیه خود می‌داند و طی بیانیه‌ای که سه‌شنبه این هفته بعد از نشست کابینه منتشر کرد، خواستار مقابله با شورشیان مسلح مورد حمایت ابوظبی شد (جزئیات بیشتر).

دیدگاه خود را به ما بگویید.