تاریخ انتشار :شنبه ۵ مرداد ۹۸.::. ساعت : ۵:۳۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

دولت ترامپ “آشوب‌گران” در مالی را تحریم می‌کند

طبق اعلام کاخ سفید، ترامپ طی فرمانی اجرایی، دستور تحریم عوامل تشدید "شرایط وخیم کشور مالی" را صادر کرد.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از خبرگزاری فرانسه، طبق بیانیه مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، فرمان مذکور با توقیف دارایی‌ها، امکان سفر را برای “اشخاص حقیقی و حقوقی که به دنبال تضعیف صلح، امنیت و یا ثبات مالی هستند”، ممنوع خواهد ساخت.

مالی، علی‌رغم وجود مساعدت‌ از سوی نیروهای سازمان ملل و فرانسه، در حال دست‌ و پنجه نرم کردن با آشوبی است که از سال ۲۰۱۲ در شمال این کشور آغاز شد و به دیگر نقاط این کشور نیز کشیده شد.

پامپئو، بدون اشاره به افراد مورد هدف این تحریم‌ها، افزود: “گروه‌های افراطی، در حال سوءاستفاده از تنش‌های قومی و گسترش شبکه‌هایشان به بیرون مرزهای مالی هستند”.

یک مقام ارشد آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، گفته است که افرادی که هدف این تحریم‌ها قرار بگیرند، “دیگر به سیستم مالی ایالات متحده دسترسی نخواهند داشت”.

واشنگتن هفته پیش، یک گروه مرتبط با القاعده را که علیه نیروهای مسلح مالی حملات مرگ‌بار انجام می‌داد، مورد تحریم قرار داد.

در سال ۲۰۱۵، یک معاهده صلح با تعدادی از گروه‌های مسلح به امضا رسید اما بخش‌هایی از این کشور، خارج از کنترل دولت و نیروهای مسلح باقی مانده است.

طبق گفته پامپئو، گروه “مینوسما” که از طرف سازمان ملل ماموریت برقراری صلح در مالی را دارد، “نسبت به تمام ماموریت‌های تاریخ سازمان ملل، با خطر و خشونت بیشتری مواجه است”.

در همین راستا، در سال ۲۰۱۷، سازمان ملل تحریم‌هایی علیه مظنونانی که مانع روند صلح در مالی می‌شوند، وضع کرد.

دولت ترامپ، عدم رغبت خود به ماموریت‌های مشابه را با قطع کمک مالی به ماموریت‌های صلح‌بانی سازمان ملل اظهار داشته است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.