تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۷ تیر ۹۸.::. ساعت : ۸:۴۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

نرخ بیکاری كاهش يافت… «فقط روی کاغذ»!

نرخ بیکاری استان همدان در بهار 98 برابر 6.1 درصد اعلام شد از این رو به بررسی آمار سه سال گذشته نرخ بیکاری در استان پرداختیم.

به گزارش قائم آنلاین، اشتغال از مهمترین شاخصه‌های توسعه یک استان به شمار می‌رود چراکه هرچه میزان اشتغال بالاتر رود نرخ بیکاری کمتر شده و مردم با مشکلات معیشتی کمتری مواجه هستند.

مرکز آمار ایران هر ساله در پایان هر فصل نرخ بیکاری استان‌ها را در آن فصل و در پایان سال نرخ بیکاری یک سال استان‌‌ها را اعلام می‌کند.

هفته گذشته در کارگروه اشتغال استان، استاندار همدان براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ مشارکت استان در بهار سال‌جاری را ۴۴٫۱ عنوان کرد که در بهار سال گذشته ۴۲٫۸ درصد بوده است.

همچنین نرخ بیکاری استان همدان در بهار سال‌ جاری ۶٫۱ درصد اعلام شد که این آمار در مدت مشابه سال گذشته ۸٫۲ بوده است، در این جلسه اعلام شد براساس آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار، استان همدان کمترین نرخ بیکاری را در کشور دارد!!!.

حال آنکه این آمار هر چند رسمی بوده و براساس اعلام مرکز آمار ایران به مردم گزارش شده است اما باید دید که وضعیت اشتغال استان در سایر فصول چگونه است و آیا نرخ بیکاری در فصول پاییز و زمستان هم مانند فصل بهار و تابستان کاهش خواهد داشت؟

با توجه به اینکه استان همدان یک استان کشاورزی و فصول بهار و تابستان زمان برداشت محصول است و یا کارگران ساختمانی فعالیت بیشتری دارند، قطعا کاهش نرخ بیکاری در این دو فصل رشد خواهد داشت.

از این رو آمار نرخ بیکاری استان همدان را با استناد به اطلاعات مرکز آمار ایران در سال ۹۷، سال ۹۶ و سال ۹۵ بررسی کردیم که در ادامه می‌خوانید:

نرخ بیکاری استان همدان در بهار سال ۹۸ برابر ۶٫۱ درصد و در بهار سال ۹۷ برابر ۸٫۲ درصد است اما این آمار در پاییز سال ۹۷ برابر ۷٫۳ درصد و زمستان ۹۷ برابر ۱۱٫۶ درصد است.

نرخ بیکاری استان همدان در پاییز سال ۹۶ برابر ۱۰٫۴ و در زمستان سال ۹۶ برابر ۱۳٫۸ درصد و نرخ بیکاری استان در پاییز سال ۹۵ برابر ۱۰٫۷ و در زمستان سال ۹۵ برابر ۱۰٫۷ اعلام شده است.

با نگاهی ساده به همین آمار درمی‌یابیم که نرخ بیکاری ۶٫۱ درصد برای بهار ۹۸ در واقع به طور قطع نشان دهنده ایجاد شغل نیست بلکه بنا به شرایط فصلی نرخ بیکاری استان با کاهش چشمگیری مواجه شده است.

هر چند نمی‌توان منکر اشتغال ایجاد شده در استان بود اما نرخ بیکاری ۶٫۱ درصد استان و قرار گرفتن استان همدان در رتبه اول کاهش نرخ بیکاری هم نشاندهنده عزم مدیران و مس.ولان استان برای کاهش بیکاری در استان نیست چراکه در صورتی می‌توان گفت نرخ بیکاری استان کاهش داشته که در فصل پاییز و زمستان هم نرخ بیکاری کاهش چشمگیری داشته باشد.

همچنین نرخ بیکاری استان در پایان سال‌های ۹۰ تا ۹۷ به ترتیب ۱۲٫۴ درصد، ۹٫۶ درصد، ۷٫۷ درصد، ۷٫۷ درصد، ۸٫۵ درصد، ۹٫۵ درصد، ۱۰٫۷ درصد و ۱۰٫۶ درصد گزارش شده است.

این بار هم با بررسی ساده نرخ بیکاری استان در پایان سال‌های ۹۰ تا ۹۷ متوجه می‌شویم که نرخ بیکاری سالانه استان در سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ نه تنها کاهش نداشته بلکه رشد هم داشته است .

با استناد به اطلاعات مرکز آمار ایران می‌توان گفت آماری که از سوی مسوولان در رابطه با اشتغال و کاهش نرخ بیکاری به مردم ارائه می‌شود همه واقعیت نیست، این آمار در واقع بازی با اعداد و ارقام است و بس.

دیدگاه خود را به ما بگویید.