تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸.::. ساعت : ۸:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

دارابی: آینده‌پژوهی رکن اساسی فعالیت روابط عمومی‌هاست

معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت: در فعالیت روابط عمومی‌ها، یکی از ارکان مهم و تاثیرگذار، اهتمام به امر آینده‌پژوهی و استفاده از فرصت‌ها نو برای ورود به عرصه‌های جدید است.

به گزارش قائم آنلاین، علی دارابی در همایش سرآمدان روابط عمومی که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، گفت: این همایش در تولید ادبیات و نظریه‌پردازی در حوزه ارتباطات و روابط عمومی دارای جایگاه و اهمیت زیادی است.

وی افزود: این نشست‌ها و همایش‌ها علاوه بر مزیت ذکر شده، موجب رقابت سالم و سازنده میان مدیران، صاحبنظران و کارشناسان روابط عمومی نیز خواهد شد.

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه کشف استعدادهای جدید و جوان و معرفی ظرفیت‌های جدید را باید از جمله دستاوردهای این همایش برشمرد خاطرنشان کرد: آنچه در عصر ارتباطات و نقش‌آفرینی رسانه‌ها که تنوع، تکثر، تعدد و تعامل، چهار ویژگی اصلی آن است باید مورد تأمل قرار گیرد.

وی ادامه داد: عبور از ماندن و توقف در گذشته و اکنون‌زدگی است به عبارتی سرعت تحولات ارتباطی به قدری زیاد و با شتاب است که فرصتی برای ماندن در گذشته و اکنون نداریم.

دارابی با بیان اینکه اگر بخواهیم تاثیرگذار، جریان‌ساز و نقش‌آفرین باشیم باید رویکرد آینده‌نگارانه را در اولویت سیاست گذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات خود قرار دهیم گفت: در این زمینه تجربیاتی داریم که می‌تواند تاثیرگذار باشد از جمله حدود ۳۰ سال قبل که سلسله کارگاه‌های آموزشی برای همکارانم در روابط عمومی جهاد سازندگی برگزار می‌کردیم، دکتر شهیندخت خوارزمی نامزد کتاب “موج سوم” اثر الوین تافلر را ترجمه کرده بود و در آن جلسه گفت «من از بیم و هراس اتفاقاتی که در کتاب موج سوم می‌خواهم بیفتد خواب ندارم و در وحشت هستم».

معاون امور استان‌های رسانه ملی عنوان کرد: من خود چنین تجربه‌ای را در نگارش کتاب «آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی؛ بیم‌ها و امیدها» داشتم؛ کتاب من و حرف اصلی آن این است که تحولات جهانی در عرصه فرهنگ، سیاست، جامعه، اقتصاد در ۴۰ سال آینده چگونه است و تاثیر این تحولات جهانی بر جامعه آینده ایران چیست؟

وی افزود: این تجربه شامل مواردی بود که به عنوان چشم‌اندازه‌ها و آینده‌نگری‌ها می‌دیدم، اینکه در آینده، امید به زندگی انسان‌ها به ۱۳۰ سال افزایش خواهد یافت، ربات‌ها جایگزین نیروی انسانی در مزارع و کارگاه‌ها می‌شوند، غول‌های بزرگ اقتصادی همچون چین، هندوستان و برزیل جایگزین قدرت‌های کنونی خواهند شد، انسان‌ها تنها و تنهاتر می‌شوند (به طوری که در حال حاضر در انگستان وزارتخانه‌ای به همین نام تشکیل شده) دنیای بزرگ به اندازه یک تلفن همراه کوچک شده و در دست کاربران قرار می‌گیرد و تحولات چشمگیر، با شتاب فراوان در عرصه فناوری‌های ارتباطی و رسانه‌ای بسیاری از اتفاقات جوامع را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

دارابی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر آینده‌پژوهی به عنوان یکی از ارکان فعالیت‌ روابط عمومی‌ها گفت: از دیگر ملزومات کار روابط عمومی می‌توان به کار تیمی و جمعی به جای کار فردی، توجه بایسته به امر آموزش و ارتقاء دانش و سواد رسانه‌ای و افزایش انگیزه، بهره‌وری و احساس تعلق عاطفی و علاقه به کار اشاره کرد.
معاون امور استان‌های صدا و سیما تصریح کرد: توجه به تاثیرگذاری و جریان‌سازی سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات یعنی ابتکار عمل داشتن بجای منفعل بودن هم در این زمینه راهگشاست.

وی انتقال تجربه با رویکرد عبرت‌ها و درس‌آموزی را مورد تاکید قرار دارد و افزود: رویکرد رسانه‌ها به سمت مخاطب‌محوری تعاملی، دو سویه و همراه با رضایت‌مندی یعنی همان جمله معروف همیشه حق با مشتری است، از ارکان فعالیت روابط عمومی‌ها محسوب می‌شود.

دارابی در خاتمه با اشاره به رشد رسانه‌های جدید و کاهش قدرت و اثرگذاری رسانه‌های سنتی خاطرنشان کرد: این امر نباید از سوی روابط عمومی‌ها با دید منفی نگریسته شود بلکه باید از فرصت به دست آمده نهایت بهره‌برداری را برای ورود به عرصه‌های جدید رسانه‌ای داشت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.