تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸.::. ساعت : ۸:۲۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

۱۵ دشت کهگیلویه و بویراحمد همچنان تشنه

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: به دلیل وجود تنها یک سد مخزنی در حال بهره برداری ذخیره مناسبی از باران‌های امسال صورت نگرفته به همین دلیل صرفه جویی در مصرف آب بسیار ضروری است.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای استان آرش مصلح افزود: ۱۵ دشت کهگیلویه و بویراحمد در سال‌های متمادی خشکسالی با افت شدید آب مواجه شدند و بارندگی‌های امسال نتوانسته این میزان کاهش سطح سفره‌های زیرزمینی را جبران کند.

وی اظهار کرد: افت آب در برخی از دشت های استان مانند امامزاده جعفر در گچساران در سال گذشته به بیش از ۲۰ متر رسید. کارشناسان میانگین افت آب در دشت‌های کهگیلویه و بویراحمد را ۱۰ متر در سال گذشته اعلام کرده بودند.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: به دلیل کمبود اعتبار امکان ذخیره سازی آب‌های سطحی با استفاده از طرح‌های تغذیه مصنوعی وجود ندارد.

مصلح با بیان اینکه هم اکنون حلقه چاه کشاورزی، صنعت و آشامیدنی مجاز و غیرمجاز در دشت‌های استان وجود دارد، تصریح کرد: برداشت‌های غیرمجاز و خشکسالی عامل افت شدید سفره‌های زیرزمینی در سال‌های اخیر بوده که در صورت ادامه این روند امکان کم آبی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

وی ادامه داد: اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی، توسعه آبیاری نوین و مدیریت مصرف آب خانگی در مقوله‌های صرفه جویی و استفاده از فن آوری از راهکارهای مقابله با کم آبی در استان است.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: یکی از مهمترین راهکارهای گذر از بحران آب، مدیریت مصرف و جلوگیری از برداشت چاه‌های غیر مجاز و اضافه برداشت چاه‌های مجاز است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.