تاریخ انتشار :یکشنبه ۹ تیر ۹۸.::. ساعت : ۶:۴۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

ثبت ۱۳۱ عملیات حریق در سال ۹۷ در لواسان توسط آتش نشانی

مسئول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری لواسان با اشاره به اینکه افزایش آتش‌سوزی علف‌های هرز تهدیدی برای حیات انسان و طبیعت است، بر افزایش ایمنی و احتیاط در این راستا تاکید کرد.

به گزارش قائم آنلاین، علی احمد مومجی در این خصوص اظهار کرد: با شروع فصل گرما یکی از وسیع‌ترین حریق‌هایی که از نظر آماری رتبه بیشتری در فصل تابستان دارد، مربوط به آتش‌سوزی علف‌های هرز است که گاهی موجب خسارات سنگین می‌شود.

وی با اشاره به ثبت ۱۳۱ عملیات حریق در سال ۹۷ در لواسان ادامه داد: در تابستان گرمای فصلی و کمبود آب و رطوبت موجب خشک شدن علف‌های هرز در سطح باغات و مزارع شده و در نهایت به مواد آتش گیرنده‌ای که با کوچک‌ترین بی احتیاطی دچار آتش سوزی می‌شوند که در این شرایط با وزش بادهای گرم و ملایم، باعث سرایت آتش به سایر نقاط می‌گردد.

مومجی با اشاره به اینکه بی احتیاطی و عدم رعایت اصول از سوی بعضی از شهروندان گاهی باغات و مزارع را به ورطه نابودی می‌کشاند، گفت: بسیاری از آتش‌سوزی‌های باغات، جنگل و مراتع در اثر سهل‌انگاری و عدم آگاهی مردم رخ می‌دهد که آتش زدن علف‌های هرز و حتی روشن کردن آتش سبب بروز حریق‌های وسیعی در سطح باغات، مزارع و حتی جنگل و مراتع بر جای می‌گذارد که خسارات سنگینی را در بردارد.

وی افزود: بیشتر آتش سوزی‌ها در جنگل‌ها و حاشیه گردنه قوچک لواسان اتفاق می‌افتد که علت آن بی توجهی مسافران و بعضاً بطری‌های آب معدنی که در محیط رها می‌شوند، گاهی به شکل ذره بین عمل می‌کند و افرادی که ابتدای گردنه بساط می‌کنند هم از دیگر دلایل آتش سوزی هستند.

مسئول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری لواسان با تأکید بر لزوم پیشگیری از حوادث غیر قابل جبران چنین حریق‌هایی، از شهروندان خواست راهکارهای اصولی مانند دپو نکردن خار و خاشاک و برگ درختان که یکی از عوامل تشدید آتش‌سوزی است، تمیز کردن باغ از زباله‌ها خصوصاً بطری‌های آب، اطمینان از خاموش بودن آتش قبل از خروج از باغ یا فضایی که آتش افروخته شد، و دیگر موارد ایمنی که می‌توان با اجرای آن از خسارت و آتش‌سوزی جلوگیری کرد را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: باید با مسئولیت‌پذیری بیشتر و کمی دلسوزانه‌تر، سهل انگاری، بی‌احتیاطی و عدم آگاهی خود را در محیط زندگی کم کنیم تا از خسارات و معضلات متعدد کاهش یابد.

مسئول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری لواسان در پایان اطمینان خاطر داد که آتش نشانی شهرداری لواسان از لحاظ نیرو و امکانات تأمین می‌باشد اما نیازمند احداث یک ایستگاه فرعی برای خدمات رسانی بهتر و سریع‌تر به روستاهای لواسان بزرگ هستیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.