تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۳ خرداد ۹۸.::. ساعت : ۹:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

اجرایی نشدن قانون ممنوعیت بکارگیری عناوین بیگانه نیاز به آسیب شناسی دارد

استاندار قم گفت: اجرایی نشدن قانون ممنوعیت بکارگیری عناوین بیگانه بعد از ۲۳ سال، نیاز به آسیب‌شناسی و مطالعه جدی دارد.

به گزارش قائم آنلاین، بهرام سرمست شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی قم در مؤسسه علامه طباطبایی در سالن جلسات ساختمان اداری حرم مطهر حضرت معصومه (س) عنوان کرد: برای اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری عناوین بیگانه نیاز به کار فرهنگی داریم.

استاندار قم افزود: درباره این قانون، خلط قانونی و ابهاماتی وجود دارد که باید مورد ارزیابی قرار گیرد، اجرایی نشدن قانون ممنوعیت بکارگیری عناوین بیگانه بعد از ۲۳ سال، نیاز به آسیب شناسی و مطالعه جدی دارد. استفاده از عناوین بیگانه توسط مراکز تجاری استان قم توسعه یافته است و باید در این باره اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود.

سرمست بیان کرد: یکی از دغدغه‌های جدی، فعالیت بی‌ضابطه اصناف فاقد پروانه کسب در سطح شهر است، به طوری که ۸ هزار واحد تجاری در قم فاقد پروانه هستند و نظارت جامعی بر فعالیت آنها صورت نمی‌گیرد.

وی گفت: برخورد قهری و چکشی با واحدهای تجاری دارای نام و عناوین بیگانه نمی‌تواند کارساز باشد؛ بلکه باید عوامل و آسیب‌ها مورد بررسی قرار گیرد. باید حقوق افراد را در برداشتن تابلوها در نظر گرفت و راهکارهای مناسبی در مواجهه با این واحدها پیشنهاد داد، به ویژه اینکه اصناف در شرایط نامساعد معیشتی نیز قرار دارند.

وی اظهار کرد: آسیب شناسی و شناخت خلأهای قانونی و اتخاذ ضمانت‌های اجرایی می‌تواند بخش زیادی از مشکلات را در مورد حذف عناوین بیگانه در واحدهای تجاری برطرف کند.

سرمست بیان کرد: باید برای برخی از این عناوین و واژگان، واژه‌های جایگزین در نظر گرفت، فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برخی از واژگانی را پیشنهاد می‌کند که مورد استقبال مردم قرار نمی‌گیرد.

وی عنوان کرد: لازم است اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت سازمان صمت و ارگان‌های متولی، تصمیم گیری های مناسبی در مورد تغییر عناوین اتخاذ کنند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.