تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸.::. ساعت : ۱۲:۴۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

انتقاد نبیل شعث و موسی ابومرزوق از اظهارات سفیر آمریکا درباره کرانه باختری

مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد، واشنگتن به دنبال نابودی توافق‌نامه‌های سابق و از جمله توافق‌نامه اسلو است و رژیم صهیونیستی برای ایجاد آشوب در کرانه باختری توافق‌نامه‌ها را نقض کرده است.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از روسیا الیوم، نبیل شعث، مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد او و دیوید فریدمن، سفیر این کشور در اسرائیل را برای خدمت به معامله قرن مامور کرده است. ترامپ پیش از به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی، روی پیشنهاد کوشنر تکیه کرده بود.

وی در سخنان خود به اظهارات فریدمن پیرامون “حق اسرائیل در الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری” پرداخت و گفت، اظهارات فریدمن دلیلی بر مخالفت‌های اسرائیل با قوانین بین‌المللی است.

شعث در ارتباط با کنفرانس بحرین که قرار است طی روزهای ۲۵ و ۲۶ ماه ژوئن به درخواست دولت آمریکا برگزار شود، گفت، اردن رسما قصدش را از رفتن به منامه به طرف فلسطینی اطلاع نداده و ابراز امیدواری کرد که امان به این کنفرانس نرود. واشنگتن با هدف بررسی جنبه‌های اقتصادی معامله قرن به دنبال برگزاری کنفرانس بین‌المللی در بحرین است.

همچنین موسی ابومرزوق، از رهبران حماس گفت، اظهارات فریدمن درباره کرانه باختری نشان دهنده میزان جانبداری آمریکا از رژیم صهیونیستی با هدف نابودی مساله فلسطین است.

روزنامه نیویورک تایمز، روز شنبه مصاحبه‌ای از فریدمن منتشر کرد که در آن آمده است: معتقدم اسرائیل در سایه شرایط مشخصی این حق را دارد که بر بخشی از کرانه باختری کنترل داشته باشد اما به بخشی از آن، نه همه آن.

ابومرزوق در پیامی توییتری نوشت: این اظهارات ما را ملزم می‌سازد نسبت به اتحاد ملی اقدام و صفوف داخلی را در مقابله با اقدامات معامله قرن تقویت کنیم.

طبق آمار جنبش غیر دولتی “صلح اکنون” اسرائیل تعداد شهرک‌نشینان در کرانه باختری به بیش از ۶۳۰ هزار تن می‌رسد که در ۱۳۲ شهرک زندگی می‌کنند. قطعنامه‌های سازمان ملل بر این مساله تصریح دارند که شهرک‌های ساخته شده در اراضی اشغالی از جمله قدس شرقی و ارتفاعات جولان اشغالی غیرقانونی هستند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.