تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ خرداد ۹۸.::. ساعت : ۸:۱۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

تدوین خط مشی ایجاد دانشگاه بدون دخانیات

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران از تدوین خط مشی دانشگاه بدون دخانیات خبر داد و گفت: در این خط مشی رویکرد اجتماعی، پیشگیری، فرهنگی نهفته است و می‌کوشیم که با ایجاد دانشگاه بدون دخانیات استاد، دانشجو، کارکنان و پیمانکاران سالم و به دور از استعمال دخانیات داشته باشیم.

به گزارش قائم آنلاین، «حمید پیروی» در گفت‌وگو ، با اشاره به روز جهانی بدون دخانیات اظهار کرد: شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات سلامت ریه و مصرف دخانیات است، سازمان بهداشت جهانی، امسال می‌کوشد تا نسبت به اثرات سو دخانیات و دود آن اعم از دود مستقیم و دست دوم برروی ریه هشدار دهد.

وی با اشاره به اثرات مضر محصولات دخانی بر سلامت قلب و عروق گفت: دو سال است که موضوع دانشگاه بدون دخانیات در دانشگاه تهران مطرح و خط مشی آن در خصوص مصرف دخانیات در محیط دانشگاه مشخص شده است.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران با بیان این‌که تلاش می‌کنیم با اقداماتی استعمال دخانیات را در میان دانشگاهیان اعم از استاد، دانشجو، کارکنان و پیمانکار کنترل و یا کاهش دهیم، افزود: هنوز مداخله‌ای نشده است تا نسبت به عملکرد انجام شده ارزیابی داشته باشیم.

پیروی با بیان این‌که تاکنون بازاریابی اجتماعی انجام شده است، توضیح داد: چون به لحاظ فضای فیزیکی با دانشگاه علوم پزشکی تهران مشترک هستیم باید سیاست‌ها و رویه‌ها با دانشگاه علوم پزشکی تهران هم‌خوانی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: چون نگرش در این خط مشی پیشگیری و فرهنگی است باید نظرات تشکل‌های دانشجویی در این‌باره جلب می‌شد و هم‌اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دانشگاه بدون دخانیات از مطالبات اصلی اعضای هیئت علمی، دانشجویان و کارکنان شده است.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران با تأکید بر ضرورت آگاه‌سازی در این زمینه گفت: خط مشی دانشگاه بدون دخانیات تهیه و چندین بار ایرادات آن برطرف شده است هم‌اکنون خط مشی پیشنهادی برای رئیس دانشگاه تهران ارسال شده و در جلسه شورای‌عالی دانشگاه مطرح و در صورت موافقت نهایی برنامه دانشگاه بدون دخانیات اجرا می‌شود.

پیروی با بیان این‌که این برنامه همه محصولات دخانی اعم از سیگار برگ، توتون، قلیان، تنباکو، سیگار الکترونیک و همه اعضا از استاد تا پیمانکار و همه محیط‌ها از کلاس درس، راهرو، آزمایشگاه و کافی‌شاپ را شامل می‌شود، افزود: تخمین زده می‌شود تاکنون میزان استعمال دخانیات در میان دانشجویان دانشگاه تهران کاهش نیافته و بلکه افزایش حداکثر ۱ درصدی هم داشته است.

وی با بیان این‌کهدر صورت عدم موفقیت در سالهای نخست اجرای برنامه، نباید اجرای آن متوقف کرد، ادامه داد: در استعمال دخانیات فاکتورهای اجتماعی مختلفی دخالت دارد.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران رویکرد این خط مشی را اجتماعی، فرهنگی و پیشگیرانه برشمرد و افزود: باید با برنامه‌های سلامت‌محور تلاش شود تا دانشجو به سمت رفتارهای سالم رو آورد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.