تاریخ انتشار :جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸.::. ساعت : ۱۱:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

عملکرد اروپایی‌ها غیرقابل پذیرش بود

رئیس کمیته‌ حقوق بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس کاهش تعهدات برجامی ایران را اقدامی در چارچوب عرف بین‌الملل توصیف کرد و با بیان این‌که «عملکرد اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام غیر قابل پذیرش بوده» گفت: اروپایی‌ها در مدتی که آمریکا از برجام خارج شد به تعهدات و تکالیف خود عمل نکردند در این شرایط تحمیل تکالیف به ایران خواسته‌ای غیر معقول و غیر منطقی است.

به گزارش قائم آنلاین، جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو ، با اشاره به مواضع فرانسه نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: کشورهای اروپایی باید یک واقعیت را بپذیرند و آن این است که اقدام آمریکایی‌ها علیه برجام صرفاً خلف وعده نسبت به ایران نبوده بلکه بی اعتبار کردن اروپا بود. اروپایی‌ها هم نتوانستند ظرف مدتی که آمریکا از برجام خارج شد به تعهداتشان عمل کنند و تکالیفی که در برجام بر عهده‌شان بود را اجرایی کنند.

وی افزود: این که الان اروپایی‌ها از ایران توقع داشته باشند در یک قرارداد یک طرفه‌ای که هیچ حق و امتیازی برای ایران قائل نیست و صرفاً تکالیفی را به ایران تحمیل کرده بماند، خواسته‌ای غیر معقول و غیر منطقی است.

این نماینده مجلس ادامه داد: اگر فرانسوی‌ها واکنش ایران را بد توصیف می‌کنند ما هم عملکرد اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام را بسیار بد و غیر قابل پذیرش می‌دانیم. زیرا اروپایی‌ها برای منافع و اعتبار خودشان هم که شده باید مفاد قرارداد را اجرایی می‌کردند. نه اینکه در مقابل آمریکا کوتاه بیایند و حاضر به همکاری نباشند یا فقط وعده تحویل ایران بدهند.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی مجلس خاطرنشان کرد: ایران در برجام تکالیف مشخصی را پذیرفته بود و به تأیید آژانس انرژی اتمی و اروپایی‌ها به نحو احسن به تعهداتش عمل کرده ولی طرف اروپایی تعهدات خود را عملی نکرده و الان کسی که باید طلبکار باشد ما هستیم نه اروپایی‌ها و ما در جایگاه اتهام قرار نداریم که بخواهیم پاسخی به اروپایی‌ها بدهیم.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه «تصمیم اخیر دولت ایران عاقلانه، منطبق بر قوانین بین‌المللی و در چارچوب عرف بین‌الملل بوده» گفت: ایران بر اساس منافع و شرایط خود باید تصمیم بگیرد و گام به گام تعهداتش را کاهش می‌دهد تا طرف مقابل به تعهداتش عمل کند و اگر آنها به هیچ تعهدی عمل نکنند عاقلانه‌ترین راه این است که ایران از این قرارداد خارج شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.