تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸.::. ساعت : ۳:۰۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

۵ درمان شپش سر که بسیار مؤثر هستند

اگر به دنبال راه‌هایی برای درمان شپش سر هستید، اگر می‌خواهید با روش‌های از بین بردن شپش آشنا شوید و اگر می‌خواهید روش‌های از بین بردن رشک‌ها را یاد بگیرید با ما در این نوشتار همراه باشید.

به گزارش قائم آنلاین، وقتی به شپش سر مبتلا می‌شوید برای این‌که بدانید برای رفع شپش چه باید کرد در ابتدا بهتر است چند چیز را به ذهن بسپارید.اولین نکته در پاسخ به این سوال که برای رفع شپش چه باید کرد این است که بدانید با وجود این‌که شپش قابل گسترش است ولی ناقل بیماری نیست و اصلا به معنای تمیز نبودن شما یا فرزندتان نیست.بعضی اوقات به تنها چیزی که نیاز دارید یک شانه مخصوص شپش است تا رشک‌ها، شپش‌های نابالغ و شپش‌های بالغ را از سر فرزندتان خارج کنید.اگر فرزندتان به تازگی از خانه دوستش که شب را در آن‌جا گذرانده برگشته است و مادر آن کودک به شما اطلاع داده است که یکی از بچه‌ها شپش داشته است، اصلا نترسید. این احتمال وجود دارد که زود متوجه ماجرا شده باشید. به عنوان اولین گام در پاسخ به این پرسش که برای رفع شپش چه باید کرد بهتر است موهای فرزندتان را هر روز صبح و شب به مدت سه هفته با شانه مخصوص شپش شانه کنید.

شانه کردن موهای خیس
اگر می‌خواهید بدانید برای رفع شپش چه باید کرد موها را وقتی خیس هستند شانه کنید. شانه کردن موهای خیس یک روش قدیمی از بین بردن شپش از روی سر است. به استناد ژورنال پزشکی بریتانیا، این روش مزایای خود را دارد، مثلا شپش‌ها مشهودتر می‌شوند، می‌توان آن‌ها را از شوره تفکیک کرد و یک روش مقرون به صرفه است.

شانه کردن موهای خیس شامل مراحلی است: اسپری کردن نرم کننده روی موهای خیس، استفاده از یک شانه مناسب شپش و در برخی موارد استفاده از ذره بین برای بررسی تارهای مو و خارج کردن تک تک شپش‌ها.

اگرچه شانه کردن موهای خیس مؤثر است، ولی یک کار زمان‌بر است و مستلزم صبر و شکیبایی شما است.

شپش‌ها را خفه کنید
برخی درمان‌های طبیعی برای خفه کردن شپش‌ها وجود دارد که نتیجه خوبی می‌دهند. اگر آن‌ها را طبق دستور استفاده کنید نتیجه بهتری می‌گیرید.

توجه داشته باشید، برخی متخصصین بر این باور هستند که کار اصلی را شانه کردن موها انجام می‌دهد و خفه کردن شپش‌ها بدون شانه کردن موها فایده‌ای ندارد.برای استفاده از این روش، ابتدا موهای‌تان را با روغن زیتون یا روغن بادام بپوشانید (وازلین و مایونز توصیه نمی شوند زیرا شستن آن‌ها دشوار است و به استفاده از آن‌ها نیازی نیست).

موهای‌تان را به بخشهای کوچک تقسیم کنید و برای جدا نگه داشتن آن‌ها از گیره استفاده کنید. این کار را زیر نور انجام دهید تا ببینید چه می‌کنید. مرتب شانه را زیر آب داغ جاری بشویید.پس از این‌که کارتان تمام شد سر فرزندتان را با شامپوی معمولی بشویید، آب بکشید و مجددا این فرآیند را تکرار کنید. سپس موهای او را خشک کنید.

حتما تمام حوله‌هایی که استفاده کرده‌اید را بشویید و شانه شپش را تمیز کنید. شانه را به مدت ۳۰ دقیقه در محلول سفیدکننده ۱۰ درصد یا محلول لیسول ۲ درصد بگذارید و سپس به خوبی بشویید. به عنوان یک روش جایگزین، می‌توانید شانه را به مدت ۳۰ دقیقه در سرکه بگذارید یا به مدت ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید.

این کار را هر روز به مدت یک هفته انجام دهید. سپس، به مدت دو هفته هر شب موهای‌تان را شانه کنید تا اطمینان حاصل کنید شپش‌ها از بین رفته‌اند.

درمان با روغن‌های معطر
تعدادی از روغن‌های معطر در کنار شانه کردن، به از بین رفتن شپش سر کمک می‌کنند.

روغن‌های معطر را هرگز نباید خورد. درواقع برخی از آن‌ها سمی هستند. قبل از آن‌که از روغن‌های معطر استفاده کنید آن‌ها را با روغن حامل مخلوط کنید و یک قطره کوچک از این محلول را پشت دست فرزندتان بریزید. اگر هیچ واکنشی نشان نداد می‌توانید از این روغن استفاده کنید.تحقیقات کافی در مورد ایمن بودن استفاده از روغن‌های معطر برای کودکان انجام نشده است.

اگرچه بسیار نادر است، ولی برخی کودکان به این روغن‌ها واکنش آلرژیک دارند – معمولا به روغن درخت چای. اگر کودک شما به یکی از این روغن‌ها آلرژی داشت، به سراغ روغن بعدی در فهرست بروید.
روغن درخت چای
روغن اسطوخودوس
روغن چریش
روغن میخک
روغن اوکالیپتوس
روغن بادیان رومی
روغن برگ دارچین
روغن آویشن قرمز
روغن نعناع فلفلی
روغن جوز هندی

۲ اونس روغن زیتون را با ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن معطر مخلوط کنید. این ترکیب را با استفاده از پنبه کف سرتان بزنید. بگذارید یک شب روی سرتان بماند – حداقل ۱۲ ساعت. شانه کنید، بشویید و مجددا تکرار کنید.

یک روش جایگزین این است که ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن معطر را در ۴ اونس الکل مالیدنی ترکیب کنید. این ترکیب را در یک بطری اسپری‌دار بریزید و موهای‌تان را با آن پر کنید. بگذارید ۱۲ ساعت بماند. زمانی‌که شپش‌ها از بین رفتند، می‌توانید از اسپری الکل به عنوان یک درمان پیشگیرانه استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید شانه کردن موها برای از بین بردن شپش‌ها و رشک‌ها بسیار مهم است.

اطراف خانه را تمیز کنید
اگر شما یا فرزندتان به شپش مبتلا شدید، ممکن است وسوسه شوید تمام وسایل خانه را تمیز کنید، ولی به شما اطمینان می‌دهم به تغییر دکور کامل خانه نیازی نیست.

شپش خارج از کف سر زنده نمی‌ماند و رشک‌ها در دمای اتاق به شپش تبدیل نمی‌شوند. بنابراین این پاکسازی کل خانه را به زمان دیگری موکول کنید.ولی شاید بخواهید تمام چیزهایی که با فرد مبتلا به شپش در تماس بوده است را پاکسازی کنید، مانند کلاه، روبالشتی، برس یا شانه. دیگر اقلام غیرقابل شستشو را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم کنید.

تمام اقلام آلوده به شپش را در آب داغ با حداقل دمای ۱۳۰ درجه فارنهایت یا ۵۴ درجه سانتیگراد بشویید و آن‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر در خشک کن با حرارت بالا بگذارید. همچنین می‌توانید این وسایل را در کیسه پلاستیکی مهر و موم کنید و بگذارید ۲ هفته بماند تا شپش‌ها و رشک‌ها از بین بروند.

همچنین کف خانه و مبلمانی که احتمال می‌دهید شپش‌ها افتاده باشند جارو برقی بکشید.

از این محصولات و روش‌ها اجتناب کنید
در اینجا برای این‌که بدانید برای رفع شپش چه باید کرد چیزهایی مطرح شده‌اند که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها توصیه می‌کند از آن‌ها اجتناب کنید.

دقت کنید بیش از مقدار توصیه شده یا تجویز شده از داروهای از بین بردن شپش استفاده نکنید زیرا اضافه کردن این مقدار به سریعتر از بین رفتن شپش‌ها کمک نمی‌کند. اضافه کردن دوز مجاز می‌تواند خطرناک باشد و ممکن است موجب آسیب‌های جدی شود.
دقت کنید داروهای ضد شپشی که استفاده می‌کنید در چشم‌تان نروند. اگر با چشم‌تان تماس پیدا کردند حتما فورا بشویید.
هر درمان از بین بردن شپش را بیش از دو تا سه مرتبه استفاده نکنید. اگر یک درمان را ببیش از حد استفاده کنید، ممکن است نسبت به آن مقاوم شوید.
هر زمان بیش از یک درمان از بین بردن شپش را استفاده نکنید. استفاده از بیش از یک درمان در لحظه باعث سریع‌تر از بین رفتن شپش‌ها نمی‌شود و ممکن است آسیب بیشتری به شما وارد کند.
بخور دادن خانه با مواد شیمیایی برای از بین بردن شپش‌ها لازم نیست و ممکن است برای افراد و حیوانات خانگی‌تان مضر باشد.
از نرم کننده استفاده نکنید. نرم کننده مانعی است برای درمان شپش و از چسبیدن آن به ساقه مو جلوگیری می‌کند.
از شامپو لیدان به عنوان درمان اولیه برای کودکان استفاده نکنید. آکادمی کودکان آمریکا استفاده از این شامپو را توصیه نمی‌کند زیرا سوءمصرف یا استفاده بیش از حد از آن می‌تواند برای مغز و سیستم عصبی مضر باشد. این سازمان توصیه می‌کند تنها در صورتی از لیدان استفاده شود که درمان‌های دیگر موفق ظاهر نشوند.

نکته آخر برای پاسخ به این سوال که برای رفع شپش چه باید کرد این است که در زمان درمان شپش، حتما طبق دستورالعمل درمان‌ها رفتار کنید. عدم دنبال کردن دقیق دستورالعمل‌ها می‌تواند به ابتلای مجدد به شپش منجر شود.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.