تاریخ انتشار :شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸.::. ساعت : ۴:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

اعتصابی در کار نیست

طی روزهای اخیر شایعاتی در خصوص اعتصاب کامیون‌داران در فضای مجازی منتشر شده است که خوشبختانه با اظهار نظر دو تن از مسئولان شهری و استانی تعاونی‌های کامیون‌داران مازندران این نکته بر می‌آید که خبری از اعتصاب رانندگان سنگین حداقل در استان مازندران نیست و شاغلان این حرفه در این شرایط حساس، علیرغم نارضایتی از وضعیت موجود و پا برجا بودن گلایه‌هایشان، در کنار مردم هستند و با انجام اعتصاب، باری روی دوش مردم نخواهند گذاشت.

به گزارش قائم آنلاین، طی روزهای اخیر شایعاتی در خصوص اعتصاب کامیون‌داران در فضای مجازی منتشر شده است که برای اطلاع از صحت و سقم این موضوع به سراغ فرجی رئیس اتحادیه کامیون‌داران مازندران رفتیم که اظهارات وی را در این گزارش می‌خوانید:

خردادماه سال گذشته اعتصاب کامیون‌داران از استان‌های قزوین، لرستان، آذربایجان شرقی، مازندران و چند استان دیگر با خودداری از حمل بار آغاز و سپس گسترش یافت.

در این اعتصاب، برخی رانندگان با نصب پلاکاردهای بزرگ در جلو کامیون خود به «گران شدن عوارض و لوازم یدکی» و در عین «ثابت ماندن کرایه بار» اعتراض کردند.

علت اعتصاب سراسری کامیون‌داران ثابت بودن کرایه‌ها، نیاز به الگوی محاسبه قانونی کرایه‌ها (منطق رفتار هزینه ها بر حسب کیلومتر)، افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودروها بود.

کامیون‌داران در این اعتراضات به افزایش قیمت لوازم یدکی، لاستیک، حق بیمه رانندگان در سال‌های اخیر و پایین بودن نرخ کرایه اشاره و تاکید کردند که قیمت حمل بار باید افزایش یابد.

حال با گذشت نزدیک به یک‌سال از این ماجرا، برخی شایعات در فضای مجازی حاکی از آغاز دور جدیدی از اعتصابات این صنف به‌دلیل برآورده نشدن مطالبات آن‌ها است، امری که در شرایط فعلی کشور دور از انتظار و بعید به نظر می‌رسد.

محمدعلی فرجی  در خصوص شایعاتی مبنی بر اعتصاب رانندگان کامیون در کشور و آیا اینکه آیا این موج به استان مازندران هم رسیده است یا خیر، به خبرنگار ما گفت: هیچگونه اعتصابی ذر استان مازندران نداریم و امکان هم ندارد رانندگان استان مازندران در این شرایط حساس اقدام به اعتصاب کنند.

وی با بیان اینکه در استان مازندران برای ۱۲ هزار و ۵۰۰ راننده کارت ناوگان صادر شده است، افزود: اتحادیه حمل و نقل تعاونی مازندران بیش از ۸ هزار عضو دارد و لاستیک، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، توزیع لوازم یدکی، تقسیم عادلانه بار، قرار گرفتن در زمره مشاغل سخت و زیان‌آور و کاهش حق کمیسیون از مهمترین مطالبات رانندگان این صنف بوده است که طی سال کذشته تاکنون، برخی از مطالبات آن‌ها برآورده شده است.

رئیس اتحادیه حمل و نقل تعاونی کامیون‌داران مازندران با بیان اینکه هر چند دولت در خصوص مطالبات کامیون‌داران هیچ کاری نکرده است؛ خاطرنشان کرد: خبر اعتصاب رانندگان کامیون صحت ندارد و در مازندران هیچ خبری از اعتصاب نیست و کامیون‌داران با وجود مشکلات متعدد، در این شرایط حساس دست به اعتصاب نخواهند زد.

این مسئول بیان کرد: هر چند با رایزنی‌های انجام شده، لاستیک در اختیار رانندگان سنگین قرار گرفت اما مشکل رانندگان تنها با تخصیص لاستیک حل نمی‌شود.

فرجی گفت: مشکل عدم نظارت بر بازار لوازم یدکی است، یک کامیون صدها قطعه لوازم یدکی دراد که به چشم نمی‌آیند و افزایش تا ۲۰۰ درصدی قطعات، داد رانندگان را درآورده است.

وی ادامه داد: از سویی دیگر یکی دیگر از مطالبات کامیون‌داران، بیمه تکمیلی بود که بنا به اظهارات وزیر اعلام شده بود که به‌صورت رایگان انجام شود اما در حال حاضر، بیمه تکمیلی انجام می‌شود اما وجه ان از رانندگان دریافت می‌شود و کسی هم پاسخگو نیست.

رئیس اتحادیه حمل و نقل تعاونی کامیون داران مازندران اجرای طرح تن کیلومتر را یکی دیگر از اقدامات انجام گرفته در راستای مطالبات رانندگان برشمرد و عنوان کرد: هر چند با اجرای این طرح، کرایه رانندگان افزایش یافت اما افزایش ۳۵ درصدی کرایه دردی از افزایش ۲۰۰ درصدی لوازم یدکی را دوا نمی‌کند.

این مسئول متذکر شد: با افزایش کرایه، گره‌ای حل نمی‌شود بلکه باید دستگاه‌های نظارتی و دولت پای کار بیایند و با نظارت بر بازار، ضمن تامین لوازم یدکی در بازار، نسبت به کاهش قیمت‌ها و تعدیل ان قدم اساسی بردارند.

فرجی یادآور شد: از سال گذشته تاکنون بیش از ۳۰ هزار حلقه لاستیک در سطح استان توزیع شد که به رانندگان فعال ۳ جفت و رانندگان غیرفعال هم یک جفت دادیم تا وارد بازار کار شوند اما متاسفانه برخی از رانندگان بارنامه نمی‌گیرند و علیرغم تمکین اداره حمل و نقل و وفق دادن خود با ملزومات قانونی، توقع دریافت خدمات دارند.

وی افزود: البته قرار گرفتن این حرفه در زمره مشاغل سخت نیز یکی دیگر از مطالبات رانندگان بود که تاکنون به جایی نرسیده است و حرفی از آن هم در هیچ جا نیست.

رئیس اتحادیه حمل و نقل تعاونی مازندران اذعان کرد: مشکلات فراوانی پیش روی رانندگان است اما ما کشورمان را دوست داریم و تمام سرویس‌ها در حال انجام است.

این مسئول تصریح کرد: با بالا بردن افزایش نرخ مشکلی حل نمی‌شود و باید قیمت اجناس و لوازم یدکی پایین بیاید؛ بریا نمونه لاستیکی که ما در حال عرضه آن هستیم و قیمتش ۴ میلیون تومان است در بازار آزاد تا چند میلیون بیشتر در حال فروش است.

فرجی توصیه کرد: باید تعزیرات حکومتی در این مسئله ورود کند و با ورود روغن و لوازم یدکی موجود در انبارها به بازار، ضمن برخورد با متخلفان، موجب شکستن قیمت‌ها در بازار لوازم یدکی شود.

وی اعلام کرد: در سیل اخیر خدمات فراوانی از سوی تعاونی‌های کامیون‌داران مازندران به سیل زدگان انجام شد و طبق اعلام آنان، هر گونه انجام سرویس در راستای کمک به سیلزدگان به اقصی نقاط حادثه دیده کشور به صورت رایگان انجام خواهد شد.

محمود فتحی رئیس اتحادیه کمپرسی‌داران آمل نیز در این‌باره به خبرنگار ما گفت: در آمل هیچ اعتصابی در کار نیست و تمام سرویس‌ها در حال انجام است.

وی افزود: لاستیک در اختیار رانندگان قرار گرفت و کرایه‌ها هم به نرخ عادلانه‌ای رسید و ما هیچ اعتراضی نداریم و شرایط بهبود پیدا کرده است.

رئیس اتحادیه کمپرسی‌داران آمل به حضور پررنگ کامیون‌داران این شهرستان در کمک‌رسانی به سیل زدگان اشاره کرد و متذکر شد: در سیل اخیر، کامیون‌داران این شهرستان طی روزهای ۶ تا ۸ فروردین نزدیک به ۶۰ سرویس شامل ۱۰ سرویس مخلوط به پنبه‎چوله ساری و ۵۰ سرویس مخلوط به شهرستان سیمرغ انجام دادند.

فتحی تاکید کرد: قرار است ۱۰ سرویس بلوک و ۱۰ سرویس کمپرسی به شهرستان سیمرغ ارسال شود که تمامی سرویس‌ها رایگان است.

وی ادامه داد: هفته گذشته نیز با مساعدت و کمک نقدی رانندگان، اقلام اساسی شامل ۴ هزار غذای گرم، چند نیسان محموله لباس و انواع محصولات بهداشتی و دارو به استان گلستان و شهر آق قلا ارسال شد.

رئیس اتحادیه کمپرسی‌داران آمل با بیان اینکه انجام سرویس رایگان به اهواز برای کمک رسانی به سیلزدگان نیز انجام شده است؛ گفت: ما در این شرایط کنار هموطنانمان هستیم و با اعتصاب موجب بروز مشکلات فراوان برای مردم نخواهیم شد.

خوشبختانه با اظهار نظر دو تن از مسئولان شهری و استانی تعاونی‌های کامیون‌داران مازندران این نکته بر می‌آید که خبری از اعتصاب رانندگان سنگین حداقل در استان مازندران نیست و شاغلین این حرفه در این شرایط حساس، علیرغم نارضایتی از وضعیت موجود و پا برجا بودن گلایه‌هایشان، در کنار مردم هستند و با انجام اعتصاب، باری روی دوش مردم نخواهند گذاشت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.