تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸.::. ساعت : ۶:۳۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

اعزام ۴۲ گروه جهادی به مناطق سیل‌زده مازندران

فرمانده سپاه کربلا مازندران گفت: 42 گروه جهادی هر یک با نام یک شهید مدافع حرم، به مناطق سیل زده اعزام می‌شوند و کار جهادی و بازسازی را انجام دهند و تابلوی آن شهید بر سر درب آن منزل نصب می‌شود.

به گزارش قائم آنلاین، سردار محمدحسین بابایی ظهر امروز در جمع فرماندهان معین بازسازی سیل استان مازندران که با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور برگزار شد؛ اظهار کرد: ۸ هزار و ۸۱۴ هکتار باغ و زمین کشاورزی در سیل اخیر در استان مازندران آسیب دید و بعضا برخی شسته شده و از بین رفته است.

وی افزود: ۷۶۰ دهنه پل، ۹۹ باب مسجد، حسینیه و مدرسه، ۴۵۰ واحد دامداری و مرغداری و بیش از ۴ هزار کندوی زنبور عسل در سیل اخیر مازندران، خسارت دیده اگر این مجموعه را کنار هم بگذاریم به یک بحث سنگینی خواهیم رسید که قطعا تعداد زیادی را متاثر کرده و باید به داد آن‌ها رسید.

فرمانده سپاه کربلای مازندران به اقدامات انجام گرفته و مورد نیاز اشاره و خاطرنشان کرد: عمق خسارات وارده سبب شده تا فرماندهان استان‌های معین در سطح کشور حضور پر رنگ‌تری در حوادث داشته باشند.

این مسئول ادامه داد: طی این مدت، یک‌هزار و ۷۳۰ منزل در ۱۲ شهر سیل زده استان تاکنون لایروبی و گل روبی شد؛ همچنین ۹۹ باب مسجد، حسینیه و مدرسه نیز لایروبی شد.

بابایی بیان کرد: طی این بازه زمانی، ۶۴ کیلومتر راه روستایی نیز بازسازی شد و طی جلسه با ستاد مدیریت بحران مقرر شد تا بازسازی و ترمیم ۷۶۰ دهنه پل آسیب دیده نیز به سپاه سپرده شود که ما در گام نخست، ۵۰ درصد آن را قبول کردیم، همچنین استاندار در نظر داشت تا کار لایروبی رودخانه‌ها را تماما به سپاه واگذار کند که هنوز به تصمیم نرسیدیم و وارد مذاکره نشدیم.

وی متذکر شد: طی برگزاری جلسه با کمیته امداد و بهزیستی، بازسازی و احداث ۱۶۰ واحد مسکونی به ما سپرده شد که در گام نخست، ۱۵۰ واحد مسکونی در دست اجرا قرار دارد و این رقم در حال افزایش است.

فرمانده سپاه کربلا مازندران یادآور شد: ما خودمان امار پنهان ۲۰۰ خانواده غیر تحت پوشش را هم پیش بینی می‌کنیم که هم اکنون ۹۰ خانواده در سیمرغ شناسایی شده است و در حال آماده سازی برای ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی هستیم و پیش بینی ما این است که تا یک ماهه دیگر تعداد مجموع واحدهای مسکونی تحت پوشش و غیر پوشش به ۹۰۰ واحد در سطح استان برسد.

این مسئول اضافه کرد: کارهای اساسی موضوع سرپناه است اما چون غالب مردمان آسیب دیده کشاورز و دامدار هستند، لذا الزاما اگر بخواهیم مشکل حل شود باید در موضوع لایروبی رودخانه‌ها هم با جدیت ورود پیدا کنیم و با تجربه‌ای که ما داریم در فصل تابستان هم وقوع سیل به ویژه در سوادکوه بعید نیست.

بابایی به تخریب و از بین رفتن ۸۰۰ متر مربع از ساختمان سپاه سوادکوه و مصالح ساختمانی اشاره کرد و گفت: باید فکری هم برای بازسازی این نقطه بیندیشیم.

وی به برنامه‌ریزی و رایزنی با آستان قدس رضوی و ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مسکن و بعضی از نهادهای مردمی، حوزه‌های علمیه مازندران و قم اشاره کرد و گفت: تصمیم بر این شد تا تمامی این گروه‌ها با هماهنگی و محوریت سپاه خدماتشان را گسیل کنند و ما کار را انجام دهیم و در گام نخست، بانک اطلاعاتی دقیقی از خسارات، افراد و درصد خسارات جزو مزارع کشاورزی را آماده کردیم و منتظر نقشه و صدور پروانه از دولت به مدت دو هفته بودیم که با صدور این مجوز، از امروز گروه‌های جهادی ما وارد مناطق سیل زده سیمرغ شدند.

فرمانده سپاه کربلا مازندران با بیان اینکه هر ساله در اردیبهشت‌ماه مراسم یادواره شهدای ۴۲ شهید مدافع حرم استان با نام اردیبهشت مقاومت برگزار می‌شود؛ تصریح کرد: امسال بنا به اجرای برنامه جدیدی در آمل بودیم که با رخ دادن سیل، ستاد این بزرگداشت تصمیم گرفت که این برنامه را لغو و به جای آن، ۴۲ گروه هر یک با نام یک شهید مدافع حرم، به مناطق سیل زده بروند و کار جهادی و بازسازی را انجام دهند و تابلوی آن شهید بر سر درب آن منزل نصب و ظرف سه ماه، آن ساختمان ساخته شود.

این مسئول یادآور شد: برای احداث ساختمان، یک برنامه و جدول ۹۰ روزی کاری در نظر گرفتیم و امید داریم با بهره‌گیری از تخصص این نیروها و تجربه در غرب کشور، این مهم محقق شود.

بابایی گفت: طبیعتا برای ادامه کار یکی از مشکلات پیش رو، گرانی مصالح ساختمانی است و افزایش قیمت ۳۰ درصدی آن در سال جاری است که آنچه مسلم است پای کار امدن بیش از ۵ استان کشور لازم است و جهاد همبستگی ملی برای بازسازی مازندران لازم است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.