فکر می کنید خروجی جشنواره فیلم فجر پس از سال ها برگزاری چه بوده است؟

خروجی‌های برگزاری جشنواره کشف استعدادهایی است که در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم و گاهی فیلم‌هایی آمده اند که به عنوان پدیده از آن یاد می‌شود. اصولا برای فیلم‌هایی که با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند، جشنواره بسیار کارساز و خوب است. ممکن است جشنواره برای فیلم هایی که خاص هستند و تماشاگران خاص خود را دارد، خوب نباشد و به اکران عمومی آن ضربه بزند؛ یعنی تمایلی به دیدن آن فیلم ها در جریان اکران نداشته باشند. فکر می کنم در جشنواره فیلم فجر دوستان سینما، مطبوعات و رسانه باید امین باشند و زمانی هنوز فیلم اکران نشده، آن را در جشنواره نقد نکنند. وقتی نقدی بر این مبنا می نویسند که فلان فیلم با بیینده ارتباط برقرار نمی کند، پرونده فیلم بسته می شود و در زمان اکران همه با این پیش زمینه به تماشای فیلم می روند. از طرف دیگر فیلم هایی که نزد عامه مردم محبوب بوده و به عنوان بهترین فیلم در جشنواره شناخته شده، به طور معمول در اکران عمومی موفق بوده است.

فکر می کنید فیلم‌هایی که این سال‌ها بخت این را داشتند که سیمرغ بگیرند، توانسته‌اند در اکران عمومی هم موفق باشند و آیا اصلا سیمرغ‌ها نقشی در استقبال یا عدم استقبال از یک فیلم دارد؟

چندان نمی توانیم نقش سیمرغ را در این رابطه دخیل بدانیم و گاهی فیلمی سیمرغ نگرفته و در آرای عمومی چهارم شده، اما جزو پرفروش ترین فیلم ها در آن سال می شود. تماشاگران جشنواره با تماشاگران عادی فرق می کنند، چون ممکن است افراد فیلم بین حرفه ای باشند و نگاه دیگری نسبت به فیلم ها داشته باشند.

آخرین بار این قاعده در روند اکران جشنواره فجر به وجود آمد که نیمی از سهم فروش به صاحبان آثار تعلق گیرد، نگاه‌تان نسبت به این موضوع چیست؟ 

همیشه وقتی جشنواره برگزار می شود، این بحث سهم سینماگران از جشنواره وجود داشته است و صاحبان فیلم‌ها نیز در این روند نقش دارند. کسانی که این کار را انجام می‌دهند، قدم بسیار مثبتی برداشته‌اند و موجب تشویق کسانی می‌شود که فیلم خود را برای جشنواره می‌فرستند و اگر تعداد نمایش‌ها بیشتر شد، شاید تهیه‌کننده‌ها دیگر اعتراض نکنند. هرچه استقبال بیشتر باشد نتیجه فروش آن به دست‌اندرکاران سینما می‌رسد.

و صحبت پایانی؟

برای ما که دست اندرکار هستیم، جشنواره فجر نعمتی است، چون هم همکاران و دوستان خود را می توانیم ببینیم و هم از نقطه نظرات دوستان برای فیلم ها نیز استفاده کنیم. علاوه براین، فرصتی هم برای دیدن فیلم‌ها فراهم می‌شود. بارها اتفاق افتاده که ما در جشنواره بودیم و ۳۰ یا ۴۰ فیلم را دیدیم، اما در طول سال فیلم‌هایی که در جشنواره نبودند را نتوانستیم، ببینیم.