تاریخ انتشار :چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸.::. ساعت : ۹:۳۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

خسارت ۱۸۲ میلیارد تومانی سیل به شهرستان نکا

فرماندار نکا با بیان اینکه سیل مجموعا 182 میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد کرد؛ گفت: سیل اخیر به 450 واحد مسکونی خسارت و موجب تخریب 100 درصدی 30 واحد روستایی شد.

به گزارش قائم آنلاین، عبدالجواد توحیدی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص میزان خسارات وارده به شهرستان نکا در پی وقوع سیل اخیر گفت: سیل مجموعا ۱۸۲ میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد کرد.

وی افزود: از این میزان، سیل اخیر ۱۱۲ میلیارد تومان به تاسیسات زیربنایی، ۶۲ میلیارد تومان به بخش‌های دام و طیور، کشاورزی و باغی، ۸ میلیارد تومان به مسکن و ۳۰ میلیارد تومان نیز به راه‌های مواصلاتی شهری و روستایی خسارات وارد کرد.

فرماندار نکا خاطرنشان کرد: سیل موجب رانش در بیش از ۷۰ نقطه به وسعت ۱۰ تا ۳۰۰ متر شد که موجب شد تا در برخی مناطق نیاز به احداث راه‌های جدید داریم.

توحیدی مقدم ادامه داد: در سیل اخیر، ارتفاع برف در برخی روستاهای ما حتی به ۱٫۵ متر رسید که ۶۰ روستای نکا دچار برف گرفتگی کرد که ۱۳ روستا در محاصره کامل برف قرار گرفت و با تلاش دستگاه‌ها، ۱۲ روستا بازگشایی و یک روستای باقیمانده به دلیل شرایط خاص موجود، همچنان مسدود است.

وی بیان کرد: سیل اخیر به ۴۵۰ واحد مسکونی نکا خسارت وارد کرد که از این تعداد، ۳۰ واحد شهری بوده و در ۳۰ واحد روستایی نیز تخریب ۱۰۰ درصدی داشتیم.

فرماندار نکا عنوان کرد: سیل موجب آسیب به ۶۰ مرغداری، ۵۰ واحد صنفی روستایی، ۳۰۰ واحد دامداری، ۱۰۰ راس دام سبک، ۴۰ راس دام سنگین، ۱۰ هزار آبزی پروری، ۷ هزار هکتار اراضی باغی، ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی زراعی و رانش ۵۰۰ هکتار از اراضی باغی و زراعی شد.

توحیدی مقدم با بیان اینکه حجم سیل اخیر تقریبا دو برابر سیل سال ۱۳۷۸ شهرستان نکا بود؛ مطرح کرد: اگر اقدامات بازدارنده و پیشگیرانه طی این سال‌ها نبود، قطعا بخش وسیعی از شهر نکا را سیل در بر می‌گرفت.

وی اضافه کرد: ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و باغی را آب گرفت و در برخی نقاط ارتفاع آب به یک متر هم رسید.

فرماندار نکا در بخش پایانی در پاسخ به سوال خبرنگار ما درخصوص میزان تولید زباله در این شهرستان اعلام کرد: هم اکنون میزان تولید زباله در نکا به ۷۰ تن در روز می‌رسد که در دو مکان مجزای دپوی زباله روستایی و شهری، در حال مدیریت هستیم.

به گفته توحیدی مقدم، شهرستان نکا با وسعت یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع مشتمل بر دوبخش مرکزی و هزار جریب با دارا بودن سهم ۴۰ درصدی تولید مرکبات، شلیل و هلو در استان، دارای جاذبه‌های گردشگری، بومگردی و توریستی فراوانی است که می‌بایست با برندسازی محصولات کشاورزی و برنامه‌های گوناگون، این صنعت را تقویت کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.