تاریخ انتشار :دوشنبه ۵ فروردین ۹۸.::. ساعت : ۱۰:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

سیل های اخیر نتیجه کارهایی بوده که خودمان انجام داده ایم

اسماعیل کهرم مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: دست خود ما در کار بوده، جنگل ها را از بین برده ایم و آبخیزها را تهی از درخت و پوشش گیاهی کرده ایم در نتیجه این بلاها بر سرمان آمده است، در واقع کار خود ما است.

به گزارش قائم آنلاین، اسماعیل کهرم کارشناس و مشاور رئیس سازمان محیط زیست در خصوص علت وقوع سیل در مناطق مختلف کشور در گفتگو ؛ گفت: دست خود ما در کار بوده، جنگل ها را از بین برده ایم و آبخیزها را تهی از درخت و پوشش گیاهی کرده ایم در نتیجه این بلاها بر سرمان آمده است، در واقع کار خود ما است.

وی افزود: آن زمان که جنگل ها در همین منطقه آق قلا وجود داشتند آیا ما همچین سیلاب هایی داشتیم؟ خیر؛ ولی وقتی جنگل را به زمین زراعی تبدیل کردیم، وقتی که باران در آب خیز آمد، اگر درخت و پوشش گیاهی باشد مقدار زیادی از این آب جذب می شود و حرکت آب روی زمین آهسته انجام می شود، ولی وقتی که درخت و پوشش گیاهی نباشد آب سرعت پیدا می کند در شیب سرازیر می شود و پل بتنی را نیز از بین می برد و حتی تریلی های بزرگ را هم می غلتاند، در نتیجه خاک را می شورد و به جاهایی که مناسب کشت و زرع نیست انبار می کند؛ بنابر این کار خودمان است و مقصر خود ما هستیم که این سیلاب ها به وجود می آید.

کهرم در پایان گفت: امروز یکی از مقامات گفت الان ۳۵۰ میلیارد تومان خسارت به این زمین ها وارد شده است در صورتی که با یک دهم این پول ما می توانستیم با روش های آبخیزداری این منطقه را چنان حفظ کنیم که چنین خسارت هایی را نبینیم؛ این مسئله که ایشان چنین حرفی زد نشان می دهد که دولت سعی دارد رفع و رجوع کند؛ می گویند در ظرف ۵ روز به اندازه یکسال باران آمده است، مگر در اروپا این قدر باران نمی بارد، چطور آن جا این قدر تلفات ندارد؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.