تاریخ انتشار :یکشنبه ۴ فروردین ۹۸.::. ساعت : ۳:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

سناریوهای پیش‌روی انگلیس کدامند، برکسیت با توافق یا بدون توافق؟

تغییر نخست‌وزیر، انتخابات سراسری، برگزاری دومین همه‌پرسی و ... همگی از تحولات احتمالی انگلیس هستند.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از تصمیم سران اروپایی برای به تعویق انداختن زمان برکسیت نمایندگان پارلمان انگلیس قرار است هفته آینده به چگونگی خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دهند.

به این ترتیب سناریو‌های گوناگونی درباره برکسیت مطرح است: یکی از این سناریو‌ها برکسیت با توافق، در بیست و دوم ماه مه است. تصمیم سران اروپایی مبنی بر پذیرفتن به تعویق افتادن زمان برکسیت از بیست و نهم ماه مارس به بیست و دوم ماه می‌ موجب می‌شود که نمایندگان انگلیس توافق خروج از اتحادیه اروپا را که از سوی ترزا می‌، نخست‌وزیر انگلیس و اتحادیه اروپا مورد مذاکره قرار گرفته است و پیش از این دو بار از سوی نمایندگان رد شده است، تصویب کنند.

ترزا می‌ پیش‌بینی کرده است این رای‌گیری که قرار است هفته آینده برگزار شود ممکن است در صورت نبود حمایت کافی برگزار نشود. اگر این توافق در نهایت مطرح شود و رای بیاورد، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا طبق روال در بیست و دوم ماه مه با دوره انتقالی حدود دو ساله انجام خواهد شد.

برکسیت بدون توافق از دوازدهم آوریل یکی دیگر از گزینه‌های موجود است. اگر نمایندگان انگلیس طرح توافق را رد کنند، لندن تا دوازدهم آوریل، زمان تعیین شده برای اعلام نامزد‌های انتخابات پارلمان اروپا در ماه مه، زمان خواهد داشت تا راه حل جایگزین را اجرایی کند. در غیر این صورت انگلیس بدون توافق در دوازده آوریل یا زمانی دیگر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. به این ترتیب یک شبه چهل و شش سال حضور انگلیس در اتحادیه اروپا پایان خواهد یافت و این کشور بازار واحد و اتحادیه گمرکی را بدون دوره انتقالی ترک خواهد کرد. این سناریو محافل اقتصادی را به شدت نگران کرده است. انگلیس و اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر روند آمادگی برای این سناریو را تشدید کرده اند.

از سوی دیگر این امکان وجود دارد که برکسیت برای مدت طولانی به تعویق بیفتد. اگر لندن پیشنهادی برای جلوگیری از خروج بدون توافق ارائه دهد، ممکن است برکسیت تا تاریخی نامشخص به تعویق بیفتد. پذیرش این پیشنهاد از سوی اتحادیه اروپا مستلزم این است که انگلیس در انتخابات اروپایی ماه مه شرکت کند.

کمیسیون اروپا پیش‌بینی کرده است که به تعویق افتادن این چنینی برکسیت باید دستکم تا پایان سال دو هزار و نوزده باشد تا به انگلیس اجازه دهد در مورد آنچه می‌خواهد انجام دهد بیاندیشد.

تغییر نخست وزیر، انتخابات سراسری، برگزاری دومین همه پرسی یا تغییر خطوط قرمز تعیین شده در مذاکرات از سوی دولت انگلیس همگی از جمله گزینه‌های ممکن هستند. ترزا می‌ روز چهارشنبه اعلام کرد به عنوان نخست وزیر آمادگی ندارد برکسیت را تا بیش از سی ام ماه ژوئن به تعویق بیاندازد. به این ترتیب این تصور را به وجود آورد که در صورت به تعویق افتادن طولانی مدت برکسیت ممکن است استعفا دهد.

از سوی دیگر سناریوی انجام نشدن برکسیت مطرح است که در حال حاضر کمترین احتمال را دارد زیرا ترزا می‌ قاطعانه با آن مخالف است. اما در آشفتگی که انگلیس هم اکنون با آن رو به رویست هیچ گزینه‌ای به طور قطع رد نمی‌شود.

کمپین جمع آوری امضا در اینترنت برای ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا که از روز چهارشنبه به راه‌ افتاده تاکنون به امضای ۴.۵ میلیون نفر رسیده است. طبق قوانین دیوان دادگستری اتحادیه اروپا انگلیس می‌تواند برای صرف نظر کردن از خروج از اتحادیه اروپا به تنهایی تصمیم بگیرد و نیازی به موافقت دیگر کشور‌های عضو اتحادیه ندارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.