تاریخ انتشار :شنبه ۳ فروردین ۹۸.::. ساعت : ۴:۳۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

خشکسالی؛ معضلی که گریبان جنوب شرق کشور را رها نمی کند

برآورده نشدن حق آبه هیرمند از طرف کشور افغانستان موجب شده تا انعکاس تصویر خورشید در سطح دریاچه هامون روز به روز کوتاه تر شود و مشکلات متعددی برای مردم سیستان به وجود آید.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از عصرهامون، خشکسالی معضلی است که سال هاست گریبان گیر سیستان شده و ابعاد گسترده ای از زندگی مردم این منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده.

۲۰  سال پیش که از سیستان به عنوان انبار غله ایران یاد می شد و خروش هامون و نوازش آفتاب چنان طبیعت دل انگیزی در این منطقه ایجاد کرده بود که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کرد، شغل اکثر مردم کشاورزی، دامپروری و ماهی گیری بود.
سیستان قبل از خشکسالی
سدسازی گسترده افغان ها در مسیر جریان این مایع حیاتی و ممانعت شان از ورود آب کوه های بابابغما به هامون، رفته رفته طراوت را از این دریاچه گرفت و آن را به حالت اغماء برد.
هامون که روزگاری خوان نعمت مردم سیستان و زیستگاه بسیاری از چرندگان و پرندگان بود، امروز به بیابانی بدل شده که از غضب تشنگی با هر زوزه ی باد چنان گرد و غباری به راه می اندازد که عرصه را برای دوام اندک جمعیت باقیمانده منطقه به شدت تنگ می کند.
بررسی سطح آب در سفره های آب زیرزمینی، وضعیت بارندگی ها و خشکی رودخانه ها نشان دهنده وخامت اوضاع در آبخوان های آبرفتی استان دارد.
سیستان قبل از خشکسالی
محمد مرادی، ۶۵ ساله و یکی از ساکنان روستایی در بخش پیش آب زابل است که از دیرباز به کشاورزی و دامداری مشغول بوده.وی در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، پس از ارائه مشخصات و تصویرسازی هایی از سیستان قدیم، شرایط معیشتی خود را نامطلوب توصیف کرد و گفت: چند سال قبل اندک آبی در کانال ها جریان داشت و مختصر درآمدی از طریق فروش محصولات کشاورزی عاید من و فرزندانم می شد، اما امروز نه کار دارم و نه حقوق و اگر مستمری کمیته امداد، یارانه خانواده ام و اندک درآمد حاصل از پرورش و فروش مرغ محلی نبود، دیگر توان امرار معاش نداشتم.

سیستان پس از خشکسالی
علی ملاشاهی، رییس گروه پیش بینی هواشناسی در گفتگو با عصرهامون، مجموع میزان بارندگی سال ۹۶ در حوزه زابل را ۵/۱ میلیمتر عنوان کرد و گفت: اگرچه درصد تغییرات بارندگی ها زابل در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ قریب به ۱۳۶ درصد رشد داشته، اما آمارها حکایت از کاهش ۷۰/۳ درصدی بارش ها در سال ۹۷ نسبت به بلند مدت دارد.
به گفته اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان سالانه بالغ بر ۶۰۰ میلیون متر مکعب اضافه برداشت از سفره های زیرزمینی استان صورت می گیرد که این مساله در کنار بارش های کم در طول سال فقر آبی را بر منطقه حاکم کرده است.
این مقام مسئول در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، از اجرای پروژه ای جهت تعادل بخشی آب در سفره های زیرزمینی خبر داد و تصریح کرد: این طرح شامل ۳ زیر پروژه انسداد چاه های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است و اجرای آن حتما در بهبود وضعیت فعلی تاثیرگذار است.
جواد راشکی، مدیر امور منابع آب زهک نیز به خبرنگار عصرهامون، گفت: ۹۶-۹۷ یکی از بدترین سال های آبی برای سیستان بود که به دلیل تامین نشدن حق آبه توافقی بین دو کشور، هیچ آبی از طریق رودخانه هیرمند به این منطقه وارد نشد.احمدعلی کیخا، نماینده زابل و رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، در مورد حق آبه هیرمند و اختلاف با افغانستان چندی پیش اظهار داشت: افغانستان کشور بالادستی است و آب را کنترل می کنند، دولت مذاکرتی را با این کشور داشته و کارگروه تخصصی آب هم در وزارت خارجه شکل گرفته که آقای عراقچی مسئول آن است.

وی ادامه داد: به نظر من در تنظیم رابطه با افغانستان نقطه تماس ما باید وزارت نیرو باشد، چون تنها وابستگی ما به افغانستان آب است و در مورد هر مساله ای که بخواهند تصمیم بگیرند یک پای معاملات و توافقات آب باشد.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد که ما با افغانستان وارد تعاملات و مذاکرات شویم ولی در مورد آب مذاکره نکنیم، همه چیز ابتر است. باید در تنظیم رابطه با افغانستان همه چیز را با هم و در کنار هم ببینیم؛ نمی شود که در مورد مهاجرین، مواد مخدر، امنیت و غیره مذاکره کنیم اما وقتی در مورد آب صحبت کنیم آن ها بگویند ما مذاکره نمی کنیم. یا باید در مورد همه چیز مذاکره کنیم، یا هیچ چیز.

رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس همچنین در مورد مخاطرات زیست محیطی ناشی از ممانعت ورود آب به تالاب هامون، گفت: در کتاب دفتر عمران سازمان ملل درباره هامون و سیستان گفته شده و در محافل دانشگاهی دنیا به عنوان گزینه ای که با دخالت مردم، وضعیت آن ناگوار شده، مطرح است.

وی بیان کرد: هامون در ابعاد مختلف برنامه عمل دارد که در شورای برنامه ریزی استان مشخص شده و هر دستگاهی باید وظیفه خود را انجام دهد.

وی تصریح کرد: مهم ترین اقدام برای احیای یک تالاب تأمین آب است و بدون آب هیچ کاری نمی توان انجام داد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.