تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱ فروردین ۹۸.::. ساعت : ۵:۵۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟

درحالی که هتلداران نرخ اتاق‌های خود را برای سال ۹۸ در مهر ماه سال ۹۷ تا ۲۰ درصد بالا برده اند، اما مسئولان سازمان میراث فرهنگی اصرار دارند، بگویند جامعه گردشگری افزایش نرخ نداشته است.

به گزارش قائم آنلاین، در روزهای اخیر و با توجه به گرانی‌های اجناس داخلی و خارجی در ایران علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی در مصاحبه‌ها و گفتگوهای تلویزیونی خود بارها و بارها اعلام کرده است که جامعه گردشگری به خصوص هتلداران عید امسال هیچ گونه افزایش نرخی نداشته و نخواهند داشت. هتلداران همسو با مردم بوده اند و امسال عید، برخلاف صنوف دیگر، آنها هتل‌ها را گران نکرده اند این درحالی است که هزینه‌های هتلداران افزایش داشته است.

مونسان به تازگی نیز در یک برنامه رادیویی گفت: تنها بخشی که از شرایط حال حاضر، سواستفاده نکرده و با وجود گرانی‌ها و تحمیل برخی هزینه‌ها، هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته است خدمات سفر و گردشگری بوده که به این خاطر باید از همکاری بخش خصوصی تشکر کرد.

ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی نیز در نشست ستاد تسهیلات سفر که اخیراً با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف عضو این ستاد، برگزار شد، نیز اعلام کرد که هتلداران در یک اقدام اخلاقی (!) با وجود اینکه هزینه‌هایشان از هر جهتی افزایش داشته است اما برای نوروز افزایش نرخی نداشته اند.

این تاکید در روزهای اخیر بسیار زیاد مطرح شده است. اما به واقع آیا هتلداری که سرمایه‌های میلیاردی خود را برای این صنعت هزینه کرده است، در ایام تعطیلات افزایش نرخ ندارد؟

این موضوع از چند جهت قابل بررسی است. یکی اینکه هر سال هتلداران نرخ اجاره اتاق‌های خود را مهر ماه بالا می‌برند. این یک رویه سالانه است و تقریباً هر سال آنها تا ۲۰ درصد اجازه دارند تا نرخ خود را افزایش دهند این نرخ برای مهر ماه هر سال تا مهر ماه سال آینده اعلام می‌شود.

موضوع دوم اینکه هتلداران هیچ گاه نباید در نوروز نرخ را افزایش دهند چون یک بار یعنی در مهر ماه این اقدام را انجام داده اند و حالا اگر چنین افزایشی را در شب عید داشته باشند، در واقع تخلف کرده اند. آیا توقع بر این بوده که هتلداران سالی دو بار (یک بار مهر ماه و یک بار در ایام عید) نرخ را افزایش دهند که حالا معاون گردشگری این عدم افزایش را اخلاقی می‌داند؟!

این اختیار بر عهده هتلداران گذاشته شد که اگر مسافری ندارند؛ در جهت افزایش هزینه‌ها اقدامی نکنند. برخی از هتلداران نیز متوجه شدند که اگر افزایش نرخ ۲۰ درصدی داشته باشند، مسافران خود را از دست خواهند داد. با این وجود اما کم کم بسیاری از آنها این افزایش نرخ قانونی را داشتند.

باید دید هتلداران پس از ایام عید با توجه به اینکه مسئولان سازمان میراث فرهنگی را به این باور رسیده اند که هیچ گونه افزایش نرخی نداشته اند، از متولیان گردشگری چه انتظاری خواهند داشت؟

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.