تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۱ بهمن ۹۷.::. ساعت : ۵:۲۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

سردیس سرباز هخامنشی به ایران باز می‌گردد؟

مدیر کل موزه‌های کشور درباره روند بازگشت سر سرباز‌های هخامنشی به ایران توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش قائم آنلاین، علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روز‌های اخیر و در حاشیه یک برنامه رادیویی از بازگشت سر سرباز هخامنشی دوم و سوم در آینده نزدیک به کشور خبر داد.

ما نیز برای مطلع شدن از چند و چون این موضوع با محمدرضا کارگر، مدیر کل امور موزه‌های کشور تماس گرفتیم و از وی پرسیدیم پرونده بازگشت این سربازان هخامنشی به کشور در چه مرحله‌ای قرار گرفته است؟

کارگر به ما گفت: به هر حال تخت جمشید مکان بسیار گسترده‌ای بوده و در طول تاریخ تاراج‌هایی از آن شده است. هم‌اکنون چند سر سرباز هخامنشی در مجموعه‌های دیگر پیدا شده است. حالا باید یک مسیر حقوقی طی شود تا بتوانیم این سر سرباز‌های هخامنشی را با رأی دادگاه به کشور برگردانیم.

وی افزود: پیگیری پرونده برگرداندن سر سرباز هخامنشی دوم و سوم به کشور، در مرحله‌ای است که باید هماهنگی میان میراث فرهنگی و نهاد ریاست جمهوری ایجاد شود تا ببینیم آیا می‌توان این سر سرباز‌های هخامنشی را از راه حقوقی به کشور برگرداند؟ پس هنوز بازگشت سر سرباز‌های هخامنشی به کشور قطعی نشده است.

شایان ذکر است؛ پیش از این اولین سر سرباز هخامنشی که ۹۰ سال پیش در ایران کشف شد و چند سال بعد از ایران خارج شد و از کانادا و آمریکا سر در آورد؛ بعد از پیگیری‌های حقوقی به کشور بازگشت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.