تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ دی ۹۷.::. ساعت : ۸:۲۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

هر انسان چند لیتر خون دارد؟

خون، مایع حیات بخشی است که در رگ های بدن جریان دارد تا مواد غذایی و اکسیژن را به تمام سلول های بدن برساند و مواد زاید را از آن ها دور نماید.

به گزارش قائم آنلاین، خون، مایع حیات بخشی است که در رگ های بدن جریان دارد تا مواد غذایی و اکسیژن را به تمام سلول های بدن برساند و مواد زاید را از آن ها دور نماید. در واقع خون با عمل تلمبه ای قلب در بدن به گردش در می آید و با گذشتن از کنار تک تک سلول ها، مواد غذایی و اکسیژن را از دستگاه گوارش و تنفس می گیرد و به سلول های بدن می رساند و از طرف دیگر مواد دفعی سلول ها را برای دفع به کلیه ها، کبد و شش ها حمل می کند.

حجم خون حدود ۷ درصد از وزن بدن می باشد.
حجم خون حدود ۷ درصد از وزن بدن بوده و خود از یک بخش مایع (مایع داخل عروقی پلاسما با حجم تقریبی ۳٫۵ لیتر ) و یک بخش سلولی (عمدتا گلبوب های قرمز با حجم تقریبی ۱٫۵ لیتر) تشکیل می شود.
اما در بدن هر انسان چند لیتر خون وجود دارد؟ و با از دست دادن چند لیتر از آ ن حیات برای آن غیز ممکن است؟

در هر فرد به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن ۷۰ سی سی خون وجود دارد .به عبارت دیگر در یک فرد بالغ ۷۰ کیلوگرمی حدود ۵ لیتر خون وجود دارد.در صورتی که به هر علتی در فرد خونریزی اتفاق بیافتد برون ده قلبی که ملاک مهم حیات در فرد است کاهش می یابد. در صورتی که ۳۵ تا ۴۵ درصد از خون از بدن فرد خارج شود برون ده قلبی به صفر می رسد یعنی فرد از بین خواهد رفت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.