تاریخ انتشار :جمعه ۲۱ دی ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

سیل خروج سرمایه از عربستان

خبر گزاری بلومبرگ در گزارشی می‌نویسد قتل جمال خاشقجی و بازداشت ده‌ها شاهزاده و تاجر سعودی به بهانه فساد مالی، اعتماد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را از بین برده و منجر به فرار سرمایه‌ها شده است.

به گزارش قائم آنلاین، «بلومبرگ» در این گزارش با اشاره به تاثیر قتل خاشقجی بر اقتصاد و سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی نوشت که این قتل نه‌تنها منجر به بدنامی محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، بلکه باعث فقدان حمایت نخبگان بین‌المللی از او شده و اعتماد تجار به سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی را از بین برده است.

 

براساس این گزارش، شمار زیادی از ثروتمندان سعودی سعی بر این دارند که دارایی‌های خود را به بیرون از عربستان منتقل کرده یا برای ترک این کشور درحال برنامه‌ریزی هستند.

 

بلومبرگ برای تهیه این گزارش خود با ده‌ها فرد در این ارتباط به شرط عدم ذکر اسامی آنها مصاحبه کرده است. این افراد گفته‌اند که آن دسته از سعودی‌هایی که در عربستان سعودی باقی مانده‌اند به‌جای افزایش میزان سرمایه‌گذاری خود، آن را ثابت نگه داشته‌اند.

در ادامه این گزارش آمده، به‌رغم اینکه بن‌سلمان تا الان توانسته از اتهام قتل خاشقجی نجات پیدا کند، ولی از بین رفتن اعتماد نخبگان اقتصادی سعودی به او، چه‌بسا طرح‌های اقتصادی و چشم‌انداز ۲۰۳۰ او را تحت‌تاثیر قرار دهد؛ چراکه قرار است ستون اقتصاد سعودی به جای نفت متکی بر بخش خصوصی باشد و ترس سرمایه‌گذاران محلی به سرمایه‌گذاران خارجی نیز منتقل شده است.

 

بلومبرگ می‌نویسد، آن دسته از سعودی‌هایی که دارایی‌های خود را از عربستان خارج کرده‌‌اند، از شبکه‌ای از شرکت‌ها جهت پنهان کردن میزان دارایی‌های خود استفاده کرده‌اند و حتی از وارد کردن سرمایه‌های خود به کشورهایی که روابط خوبی با عربستان دارند، اجتناب کرده‌اند.

 

طبق این گزارش، میانگین خروج سرمایه از عربستان سعودی طی سال‌جاری ۱۳ درصد، یعنی معادل ۹۰ میلیارد دلار از کل تولید داخلی این کشور در مقایسه با سال گذشته بوده است. گزارشگر رویترز در پایان به نقل از مدیر اجرایی شرکت امبرائر می‌نویسد: «بی‌ثباتی سیاسی به هیچ‌روی به اعتماد مصرف‌کنندگان کمک نمی‌کند»

دیدگاه خود را به ما بگویید.