تاریخ انتشار :جمعه ۲۳ آذر ۹۷.::. ساعت : ۹:۴۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

یارانه بنزین صرف نیازمندان می‌شود

رئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به بحث‌ها درباره تغییر قیمت بنزین در بودجه سال آینده، گفت که اگر یارانه‌ای از بنزین کسر شود، برای جبران پرداختی‌های نیازمندان در زمینه‌های مختلف صرف می‌شود.

به گزارش قائم آنلاین، محمود واعظی در پایان جلسه روز گذشته هیأت وزیران، هدف اصلی دولت از اعطای کارت سوخت به دارندگان خودرو را جلوگیری از قاچاق سوخت به کشورهای همسایه دانست و اظهارکرد: طبیعی است وقتی بنزین در ایران لیتری هزار تومان و برخی کشورهای همسایه ۱۰ هزار تومان است، شاهد قاچاق هم خواهیم بود، مضافاً اینکه کشور از محل این صرفه‌جویی در کاهش آلودگی هوا یا حفظ این ثروت ملی سود می‌برد.

وی اضافه کرد: اگر بنزین کالایی مانند نان بود که همه مردم به‌طور مساوی از آن استفاده می‌کردند، طبیعی بود که هرچقدر قیمت آن پایین باشد، باز هم پول مردم در جیب مردم می‌رود، اما اینکه درصدی از مردم از بنزین استفاده می‌کنند و درصدی اصلاً استفاده نمی‌کنند، مسأله را متفاوت می‌کند.

واعظی گفت: باید یارانه‌ای که از بنزین کسر می‌شود را برای کسانی که نیازمند پرداختی‌های جبرانی هستند، یا نیازمندان بسته‌های غذایی یا افزایش مستمری وابستگان به کمیته امداد و بهزیستی یا رسیدگی بیشتر به روستاییانی که دچار خشکسالی هستند، صرف شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به اینکه گفته می‌شود حتی به کسانی که خودرو ندارند هم بنزین تعلق خواهد گرفت، اظهارکرد: این طرح هم ارائه و در دولت بررسی شد. اما نقاط ضعف این طرح به مراتب بیش از نقاط قوت آن بود و به همین دلیل دولت فعلاً وارد این بحث نشده است.

وی درباره زمان عملیاتی شدن سازوکار مالی اتحادیه اروپا با ایران موسوم به SPV نیز گفت: کشورهای اروپایی، چه در سطح رهبران و چه وزیران خارجه و مقام‌های اقتصادی، در همه تماس‌های خود با مقام‌های ایرانی، اعلام کردند در اراده برای برقراری این سامانه تردید ندارند، آنان اکنون درحال طراحی مکانیزم این سامانه هستند و گفتند که حداکثر دو یا سه هفته دیگر این کار انجام می‌شود.

واعظی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود اروپا در این زمینه تعلل می‌کند نیز گفت: در مذاکرات و بحث‌هایی که بوده است، مشکلات و فشارهایی که امریکا به آنان می‌آورند را به ما منتقل کردند و ما اراده‌ای ندیدیم مبنی بر اینکه به‌صورت عمدی این مسأله عقب می‌افتد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به اینکه برخی نمایندگان عنوان کرده‌اند سال آینده برق و آب واحدهای مسکونی رایگان می‌شود نیز گفت: نمایندگان مجلس هم مانند افراد دیگری که نظر و بحثی دارند، نظرات خود را می‌گویند، اما وقتی به تصویب مجلس می‌رسد، داستان دیگری دارد. باوجود همه این‌ها، دولت چنین چیزی را در بودجه ندیده است و اگر کسی می‌خواهد این را در بودجه بگذارد، باید مشخص کند اعتبار آن از کجا جبران می‌شود.

وی تصریح کرد: بودجه‌ای که امروز بررسی می‌کنیم، توانایی اینکه رقم بزرگی در این حد از آن کم شود را ندارد. ضمن اینکه تجربه دنیا نشان می‌دهد وقتی چیزی رایگان شد، دیگر نمی‌توان مصرف آن را کنترل کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به اینکه چرا پس از کاهش قیمت دلار، قیمت اجناس در بازار کاهش پیدا نکرده است، اظهار کرد: این حرف درست است و ما این حق را به مردم می‌دهیم و خودمان هم بر این باور هستیم. هفته‌ گذشته رئیس جمهوری،  وزیر صنعت، معدن و تجارت را مأمور کرد تا این کار را دنبال کند. سازمان حمایت از مصرف‌کننده نیز در این زمینه مسئولیت دارد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره افزایش یارانه در بودجه سال ۹۸، خاطرنشان کرد: ما در حال‌ حاضر به حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه می‌دهیم. افزایش یارانه در شرایط سخت تحریم موجب نمی‌شود چیزی به کسی برسد. روش دولت یازدهم و دوازدهم افزایش یارانه افراد تحت پوشش کمیته‌ امداد و بهزیستی است. این شیوه بهتر جواب می‌دهد تا رقم کمی را به همه ملت بدهیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.