تاریخ انتشار :شنبه ۱۷ آذر ۹۷.::. ساعت : ۲:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

فقط دبیـر فدراسیـون فـوتبال حـاضر به کناره‌گیری شـد!

در آخرین روز فعالیت بازنشستگان ورزش تنها دبیرکل فدراسیون فوتبال استعفا داد و برای فدراسیون‌های والیبال و کاراته با حکم وزیر سرپرست تعیین شد.

به گزارش قائم آنلاین، پنجشنبه هفته گذشته (۱۵ آذرماه) آخرین روز فعالیت بازنشسته‌ها در ورزش بود تا جایی که ژاله فرامرزیان معاونت پشتیبانی و منابع مالی وزارت ورزش و جوانان تاکید کرده بود طبق قانون منع به کارگیری بازنشستگان تمام افرادی که بازنشسته هستند تا ۱۵ آذر باید پست خود را ترک کنند و این قانون شامل همه افراد می‌شود.
با این وجود و در حالی که انتظار می‌رفت تمام بازنشستگان ورزش از سمت خود کناره‌گیری کنند این اتفاق رخ نداد و تنها محمدرضا ساکت دبیرکل فدراسیون فوتبال بود که خودش تصمیم گرفت از سمتش کناره‌گیری کند.
ظهر روز پنجشنبه و در شرایطی که تصور می‌رفت اعضای بازنشسته هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال کناره‌گیری کنند، تنها محمدرضا ساکت دبیر فدراسیون از سمتش کنار رفت.ظهر روز پنجشنبه سایت فدراسیون فوتبال اعلام کرد: «رئیس‌فدراسیون فوتبال با قبول درخواست محمدرضا ساکت و ضمن تقدیر از زحمات او، بنا به اهمیت عدم توقف فعالیت‌های اداری و اجرایی روزمره فدراسیون فوتبال از مورخ ۹۷/۹/۱۵، ابراهیم شکوری را به عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال منصوب کرد. در قسمتی از حکم شکوری آمده است: امید است با اتکال به خداوند بزرگ نسبت به انجام فعالیت‌های تعیین شده اقدامات لازم را به عمل آورید.»
محمدرضا ساکت، با سابقه طولانی در فوتبال ایران، پس از ریاست هیئت فوتبال اصفهان، مدیرعامل باشگاه سپاهان شد و نزدیک به یک دهه در این باشگاه حضور داشت، او پس از جدایی از سپاهان، به فدراسیون فوتبال آمد و ابتدا در سازمان لیگ و سپس به‌عنوان مدیر تیم‌های ملی، در نهایت دبیرکل فدراسیون فوتبال شد که این صندلی با قانون منع به کارگیری بازنشستگان به او وفا نکرد.
اقدام ساکت در کناره‌گیری از سمت خود یعنی تمکین به قانون، در شرایطی که بسیاری عنوان می‌کردند فوتبال شامل حال این قانون نمی‌شود، ساکت بی‌سر و صدا کناره‌گیری کرد تا تفاوت خود را با برخی از افراد که دو دستی صندلی‌های مدیریت را چسبیده‌اند نشان دهد!
جانشین ساکت، ابراهیم شکوری، مدافع چپ سابق تیم‌های سایپا، پیام مشهد و پرسپولیس است. ازجمله فوتبالیست‌های تحصیل کرده محسوب می‌شود و دارای مدرک دکترا است، هفت ماه قبل با حکم محمدرضا ساکت به‌عنوان معاونت برنامه‌ریزی دبیرکلی فدراسیون فوتبال منصوب شد و حالا با استعفای دبیرکل، جای او را در این پست گرفت.
بازنشستگانی که استعفا ندادند
به غیراز ساکت تعدادی از اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال هم بازنشسته بودند اما آنها در آخرین روز حاضر به کناره‌گیری نشدند. عدم استعفای آنها در شرایطی بود که اعضای هیئت‌رئیسه در پایان روز کاری سه شنبه نامه‌ای را به وزارت ورزش ارسال کرده و خواستار تعیین تکلیف قطعی در مورد مسئله قبل از بازنشستگی و عدم تطابق آن با قوانین فیفا شده بود که این نامه از سوی وزیر ورزش پاسخی داده نشده است.
جالب اینکه با بی‌پاسخ ماندن این نامه از سوی وزیر ورزش، تاج رئیس‌فدراسیون فوتبال هم در محل کار خود در فدراسیون فوتبال حاضر نشد تا ورزش و فوتبال عجیب‌ترین روزهای خود را پشت سر بگذارند.
برکناری روسای والیبال و کاراته
به غیراز فوتبال، والیبال و کاراته هم روسای بازنشسته داشتند، آنها هم تا روز آخر حاضر به کناره‌گیری نشدند تا اینکه وزیر ورزش برای این فدراسیون‌ها سرپرست تعیین کرد. روز پنجشنبه آخرین فرصت ضیایی و فرجی برای استعفا بود اما آنها حاضر به کناره‌گیری نشدند. این ۲ مدیر در پی گرفتن نامه بازگشت به کار و استفاده از ظرفیت‌های قانونی بودند؛ اما با توجه به اینکه مهلت کنار رفتن بازنشسته‌ها به اتمام رسیده بود، وزارت ورزش حتی بدون دریافت استعفا هم تصمیم به انتخاب و معرفی سرپرست گرفت.
با برکناری آنها توسط وزارت ورزش، با حکم مسعود سلطانی‌فر خانم زهرا موسوی، مدیرکل امور زنان، به عنوان سرپرست معاونت اموربانوان وزارت ورزش و جوانان و آقایان محسن آشوری و افشین داوری به ترتیب به عنوان سرپرستان فدراسیون‌های کاراته و والیبال، تا زمان برگزاری انتخابات ریاست این فدراسیون‌ها منصوب شدند.
احمد ضیایی سال گذشته در انتخابات فدراسیون والیبال به عنوان جانشین داورزنی انتخاب شد و در حالی که یک سال هم از حضورش در این فدراسیون نمی‌گذرد، حالا باید جای خود را به افشین داوری بدهد. داوری پیش از این، سابقه ریاست در فدراسیون دوومیدانی و سرپرستی چند فدراسیون دیگر را در کارنامه دارد. احتمالا به زودی انتخابات فدراسیون والیبال کلید می‌خورد و باید دید چه کاندیداهایی برای جانشینی ضیایی وارد می‌شوند.
پیش از این رئیس‌فدراسیون والیبال اعلام کرده بود ممکن است در صورت برکناری‌اش، فدراسیون جهانی به خاطر اساسنامه موجود و دخالت‌های سیاسی، والیبال ایران را تعلیق کند.
از سوی دیگر محمدصادق فرجی هم جای خود را موقتا به دبیر این فدراسیون، محسن آشوری داد. او نیز نتوانست مجوزی برای بازگشت به کار فراهم کند و ۲ سال بعد از ریاستش، از این فدراسیون کنار رفت.
انتصاب دیگر وزیر ورزش در حوزه معاونت‌های وزارت ورزش است. فریبا محمدیان که از ابتدای حضور سلطانی‌فر در وزارتخانه، به عنوان معاونت بانوان فعالیت می‌کرد، به دلیل بازنشستگی، جای خود را به زهرا موسوی داد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.