تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷.::. ساعت : ۴:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

تولید اسکاچ با فناوری نانو همسو با محیط زیست در ساری

گروه آموزشی صنایع شیمیایی و نساجی دانشکده فنی امام محمد باقر(ع) ساری به کمک فناوری نانو و اثر القای الکتریکی موفق به فناوری تولید اسکاچ بدون استفاده از مایع ظرفشویی شد.

به گزارش قائم آنلاین، پروژه تولید اسکاچ با فناوری نانو بدون نیاز به مایع ظرفشویی و همسو با محیط زیست بوسیله دکتر مرتضی ابراهیم نژاد عضو هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای و سرگروه آموزشی صنایع نساجی و شیمیایی دانشکده فنی امام محمد باقر(ع) ساری اجرا و تولید گردید.

فرایند تولید این اسکاچ ها به کمک القا الکتریکی بوسیله دستگاه کابینت نور و دستگاه سنجش نوری اجرا می گردد، به گونه ای که در اثر القای الکتریکی سطح الیاف اسکاچ را باردار کرده و مواد شیمیایی مورد نیاز به عنوان دترجنت یا شوینده را بار مخالف داده و در نتیجه مولکول های ماده شوینده می توانند جذب سطحی انجام داده و دترجنت ها جذب الیاف شوند.

این فرایند قابلیت شستشو تا ده بار بدون نیاز به مایع ظرفشویی را دارا می باشد و هر بار که با مولکول های آب تماس می گیرد با انجام پیوند هیدروژنی کف ایجاد شده و فرایند شستشو انجام می شود.

این پروژه با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای و با نظارت امیر حیاتی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای مازندران در طی یکسال انجام شد.

ویژگی شاخص این پروژه آن است که این روش هیچگونه حساسیت پوستی برای پوست دست ایجاد نمی کند و آلایندگی برای محیط زیست ندارد و رشد و نمو میکرو ارگانیسم ها در بافت اسکاچ به حداقل می رسد.

این پروژه در چندین همایش علمی بعنوان طرح برتر پذیرفته شده و در حال حاضر مراحل آزمایشی خود را جهت امکان تولید انبوه می‌گذراند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.