تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۳۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

افزایش سه برابری قیمت کاغذ، شیرینی هفته کتاب را از بین برد

یک ناشر گفت: امسال وضعیت به‌گونه‌ای بود که اصلا هفته کتاب و کتابخوانی به چشم نیامد. چرا که ناشران و مراکز توزیع و فروش کتاب، به شدت با مسئله گرانی کاغذ مواجه هستند.

به گزارش قائم آنلاین،  محمد حقی، مدیر انتشارات کتابستان قم اظهار داشت: رنج جدی ناشران و مراکز پخش و فروش کتاب این است که با این مسئله مواجه هستند که خیلی از ناشران، دیگر کتاب چاپ نمی‌کنند. چون قیمت کتاب از اردیبهشت تاکنون تقریبا سه برابر شده است!
وی افزود: ای کاش در هفته کتاب، مراکز و وزارتخانه‌هایی که به نوعی با بخش اقتصادی کتاب مرتبط هستند کاری می‌کردند. به طور مثال، بانک مرکزی می‌گفت این تسهیلات را برای ناشران در نظر می‌گیرد و یا وزارت صنایع می‌گفت این مشوق‌ها را در نظر می‌گیرد و … مسئله نشر دیگر از حوزه وزارت ارشاد فراتر رفته است، چون تولید کتاب تحت‌الشعاع قیمت کاغذ قرار گرفته است. به‌خاطر همین هم هفته کتاب امسال چندان به چشم نیامد. وقتی با کاهش شدید تولید کتاب مواجه هستیم، حتی فروشگاه‌ها و مراکز توزیع کتاب هم شیرینی هفته کتاب را امسال نچشیدند.
این ناشر ادامه داد: معمولا از اواخر شهریور تا پایان سال، بهترین اوقات نشر است، چرا که ناشران در این مقطع تازه‌های خود را عرضه می‌کنند. اما الان وضعیت به‌گونه‌ای است که اگر به ویترین کتابفروشی‌ها نگاهی بیندازید تعداد بسیار اندکی از ناشران را می‌بینید که کتاب جدید روانه بازار کنند.
حقی در پایان تأکید کرد: به نظرم باید از قبل برای هفته کتاب برنامه‌ریزی می‌کردند و نهادهای مرتبط که می‌توانستند مسئله تهیه و تولید کتاب را تسهیل کنند، وسط می‌آمدند. مطمئن هستم اگر ماجرا با همین شیب جلو رو، شاهد تعطیلی نشر کتاب در کشور خواهیم بود. الان برخی ناشران می‌گویند که خرید و فروش و دلالی کاغذ، به صرفه‌تر از انتشار کتاب است و این یعنی مرگ نشر.

دیدگاه خود را به ما بگویید.