تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷.::. ساعت : ۵:۴۱ ب.ظ
فاقددیدگاه
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قائم شهرخبر داد:

انتخاب کتابخانه شهید حسینعلی رستگار و گنجینه نور به عنوان کتابخانه‌های برتر کشور/ کاهش سرانه مطالعه در کشور ایران

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قائم شهر، گفت: سرانه‌ مطالعه در یك جامعه، از اساسی‌ترین شاخصه‌های توسعه‌ یافتگی به شمار می‌آید که به گواه بازار راکد نشر و تیراژهای حداقلی، سرانه‌ مطالعه در کشور ما رو به کاهش است.

به گزارش قائم آنلاین، مرضیه فلاح کردآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ما،ضمن گرامی‌داشت هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: در روزگاری که سرانه‌ مطالعه در یك جامعه، یکی از اساسی‌ترین شاخصه‌های توسعه‌ یافتگی به شمار می‌آید، به گواه بازار راکد نشر و تیراژهای حداقلی، سرانه‌ مطالعه در کشور ما برخلاف برخی آمارهای خوش‌بینانه رو به کاهش است.

وی افزود: وقتی قرار است ارزش‌ها در یک جامعه ترویج و نهادینه شوند، مدیران و سیاست گذاران فرهنگی باید با استفاده از ابزارهای اجتماعی در برجسته کردن و محافظت از شأن و منزلت آن ارزش بکوشند.

فلاح بیان کرد: شهرستان قائمشهر ۷ باب کتابخانه دارد که ۳ باب کتابخانه شهری، ۲ باب کتابخانه روستایی جدیدالتاسیس و ۲ باب کتابخانه مشارکتی است که در حال حاضر کتابخانه‌های عمومی شهرستان تعداد ۱۵۸۷۸ عضو فعال، تعداد ۷۳۱۰۴ عنوان کتاب، تعداد ۹۷۸۶۵ نسخه کتاب، تعداد ۷۸۵۶۹ امانت کتاب و تعداد ۶۶۷۶۴ مراجعه کننده دارد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان قائم شهر، عنوان کرد: در بخش خیران ۶ ماهه اول سال ۹۷ در بخش اهدای کتاب ۱۱۲ میلیون و ۹۵۲ هزار ريال و کمک‌های نقدی ۱۹ هزار و ۳۸۵ هزار ريال و ۳۰ میلیون و ۸۱۰ هزار ريال سایر کمک‌های عیرنقدی خیران نیک اندیش شهرستان به کتابخانه‌ها شهرستان قائم‌شهر بوده است.

این مسئول، یادآور شد: در شهرستان قائمشهر از ابتدای سال ۹۷ تاکنون در بخش فرهنگی بیش از هزار برنامه فرهنگی اجرا شده که هزینه نیمی از آنها با مشارکت خیران تامین گردیده است.

فلاح خاطرنشان کرد: کتابخانه عمومی شهید حسینعلی رستگارقادیکلای بزرگ و کتابخانه عمومی گنجینه نور که امسال به عنوان کتابخانه‌های برتر کشور به صورت ملی منتخب شدند بدلیل فعالیت‌های پررنگ دوستداران کتاب درشهرستان قائم‎شهر بوده است/

وی با اشاره به برگزاری بیش از ۲۱ نشست کتابخوان در سال جاری و برگزاری ۶۳ جلسه گروه مطالعاتی در کتابخانه‌های عمومی به مناسبت‌های گوناگون، برگزاری کارگاه های آموزشی مهدویت در کتابخانه‌های عمومی شهرستان ویژه کارکنان، گفت: علاوه بر آن شارژ نمودن ایستگاه های مطالعه درشهرستان قائمشهر به طور هفتگی در هر چهار ایستگاه مستقر در شهرستان و روستاها و امامزاده‌ها و بقایا متبرکه و برگزاری بیش از ۵۰ مسابقه کتابخوانی در سطح شهرستان خبرداد.

رئیس کتابخانه شهرستان قائمشهر، تصریح کرد: اهدای بیش از سه هزار نسخه کتاب در قالب کتاب نذری به مردم فهیم شهرستان و بازدیدکننده از کتابخانه‌های عمومی و عزادران حسینی به حمایت انجمن خیران کتابخانه ساز و برپایی غرفه‌های نذرکتاب، وقف کتاب، اهدای کتاب اهدای دانایی، گلریزان کتاب در سطح شهر و روستا و مکان‌های پرتردد شهرستان جهت جذب کمک‌های خیرین انجام شد.

این مسوول خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ نمایشگاه کتاب در سال جاری در کتابخانه‌های عمومی شهرستان برپا گردید و اهدا بیش از چهار هزار نسخه کتاب به کتابخانه‌های عمومی شهرستان توسط خیران در سال جاری و برگزاری بیش از ۱۶ نشست کتابخوان مدرسه‌ای در مدارس شهرستان در سال جاری و برگزاری بیش از سه شونیشت کتابخوان با عنوان خونش نماشونی در روستاهای شهرستان در سال جاری بامحوریت‌های متفاوت آیینی و برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح شهرستان بهمت کتابداران به صورت مکتوب و آنلاین و اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در کتابخانه های عمومی شهرستان انجام دادیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.