تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷.::. ساعت : ۹:۲۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

۷ شاخص الگويي كه پيامبر(ص) در مدينة النبي پايه ريزي نمود

يكي از اهداف هجرت پيامبر (ص) به مدينه، نه فقط مبارزه با كفار مكه، بلكه مبارزه با محيط ظالمانه و فاسد سياسى، اقتصادى و اجتماعي آن روز در سرتاسر دنيا بود.

به گزارش قائم آنلاین، يكي از اهداف هجرت پيامبر (ص) به مدينه، نه فقط مبارزه با كفار مكه، بلكه مبارزه با محيط ظالمانه و فاسد سياسى، اقتصادى و اجتماعي آن روز در سرتاسر دنيا بود. پيامبر (ص) در هر نقطه كه زمينه مساعدي مي ديد، بذر انديشه و عقيده را مي پاشيد به اين اميد كه در زمان مساعد، اين بذر سبز خواهد شد. هدف اين بود كه پيام آزادى، بيدارى و خوشبختى انسان به همه د لها برسد. اما بارورسازي اين هدف، بدون ارائه يك نظام نمونه امكان پذير نبود؛ در مدينة النبي زمينه مناسبي براي پايه ريزي چنين نظامي وجود داشت. اما اينكه پس از ايشان، تا چه اندازه اين برنامه را ادامه دادند يا آيندگان چقدر بتوانند خودشان را به آن نزديك كنند، بسته به همت آنهاست.

نظام اسلامي كه پيامبر در شهر مدينه ارائه نمود داراي هفت شاخص بود:
۱٫ ايمان و معنويت: انگيزه و موتور پيشبرنده حقيقى در نظام نبوى، ايمانى است كه از سرچشمة دل و فكر مردم مي جوشد و وجود آنها را در جهت صحيح به حركت در مي آورد. پيامبر اين موتور محركه را در مكه به كار انداخت و در مدينه پرچمش را با قدرت بالا برد.
۲٫ قسط و عدل: اساس نظام اسلامي بر عدالت، قسط و رساندن هر حقى به صاحب حق، بدون در نظر گرفتن كوچكترين ملاحظه اي بود.
۳٫ علم و معرفت: در نظام نبوى، پايه همه چيز دانستن، شناختن، آگاهى و بيدارى است. كسى را كوركورانه به سمتى حركت نمي دهند. در چنين نظامي مردم را با آگاهى و معرفت و قدرتِ تشخيص، به نيروى فعال – نه نيروى منفعل - تبديل مي كنند.
۴٫ صفا و اخوت: در نظام نبوى، درگيري هاى برخاسته از انگيزه هاى خرافى، شخصى و منفعت طلبى، مبغوض است و با آن مبارزه مي شود. فضا، فضاى صميميت و اخوت و برادرى و همدلى است.
۵٫ صلاح اخلاقي و رفتاري: اين نظام انسانها را تزكيه و از مفاسد و رذائل اخلاقى، پيراسته و پاك مي سازد؛ «وَ يُزَكّيهِم وَ يُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَ الحِكمَة»[۱] تزكيه، يكي از اركان اصلى است، بطوري كه خود پيامبر بر يكايك افراد، نظارت تربيتى و انسان سازى داشت.
۶٫ اقتدار و عزت: جامعه و نظام نبوى، ذلت پذير، وابسته و دنباله رو  نيست. عزيز و مقتدر و تصميم گير است؛ صلاح خود را كه شناخت، براى تأمين آن تلاش مي كند و كار خود را پيش مي برد.
۷٫ حركت و پيشرفت دائمي: توقف در نظام نبوى وجود ندارد؛ بلكه همواره در حركت، كار و پيشرفت است. اتفاق نمي افتد كه يك زمان بگويند ديگر تمام شد، حال بنشينيم استراحت كنيم! اين وجود ندارد. اين كار، لذت آور و شادي بخش است و خستگي آور و كسل ك‏ننده نيست.

اما براي تشكيل اين نظام، دو  پيش زمينه نياز بود كه البته پيامبر(ص) در مكه ايندو را كليد زده بود:
۱٫ ايجاد پايه اعتقادي و انديشه اي: پيامبر اين انديشه ها و افكار را در قالب كلمة توحيد، عزت انسان و بقية معارف اسلامى در دوران سيزده سالِ مكه تبيين نمود، بعد هم در مدينه و در تمام لحظات تا لحظه مرگ، دائماً اين افكار و اين معارف بلند را تفهيم نمود و تعليم داد.
۲٫ ايجاد ستونهاي انساني: نظام اسلامي قائم به فرد نيست، بلكه زنجيره هاي انساني لازم بود تا اين بنا بر دوش آنها قرار گيرد. عده اي از صحابه، محصول تلاش و مجاهدت دوران سخت سيزده ساله مكه بودند. برخي همانند سعد بن معاذ و ابي ايوب قبل از هجرت پيامبر، در يثرب با پيام پيامبر(ص) تولد دوباره يافتند. در مدينه نيز از لحظه ورود پيامبر (ص) انسان سازى شروع شد و روز به روز مديران لايق، انسان هاى بزرگ، شجاع، با گذشت، باايمان، قوى و بامعرفت به عنوان ستون هاى مستحكم اين بناى شامخ و رفيع، وارد مدينه شدند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.