تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۴۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

چرا هشتمين امام، «رضا» ناميده مي شود؟

ابتدا مناسب است به معناي واژه «رضا» اشاره شود. «رضا» يعنى «پسنديده»، «مورد پسند»، «مورد رضايت». عالم، فقيه و انديشمند بزرگ جهان تشيع به نام «ابو جعفر محمّد بن علىّ بن حسين بن موسى بن بابويه قمّى»، معروف به «شيخ صدوق» كه در شهر رى مي زيست و مؤلّف كتاب «عيون اخبار الرضا عليه السلام» است در اين كتاب درباره علت ملقب شدن امام هشتم به «رضا» به دو گزارش از امامان معصوم اشاره مي‌ نمايد.

به گزارش قائم آنلاین، ابتدا مناسب است به معناي واژه «رضا» اشاره شود. «رضا» يعنى «پسنديده»، «مورد پسند»، «مورد رضايت». عالم، فقيه و انديشمند بزرگ جهان تشيع به نام «ابو جعفر محمّد بن علىّ بن حسين بن موسى بن بابويه قمّى»، معروف به «شيخ صدوق» كه در شهر رى مي زيست و مؤلّف كتاب «عيون اخبار الرضا عليه السلام» است در اين كتاب درباره علت ملقب شدن امام هشتم به «رضا» به دو گزارش از امامان معصوم اشاره مي‌ نمايد.

در گزارش اول اشاره شده كه امام موسي بن جعفر، فرزند بزرگوارش امام هشتم را با اين لقب صدا مي‌ زد. و در واقع پدر، ايشان را ملقب به «رضا» نموده است.
در گزارش دوم شخصي همين سوال را از امام جواد عليه السلام مي پرسد و آن حضرت علت ملقب شدن امام هشتم به «رضا» را بيان مي‌ كنند.

گزارش اول
حضرت عبد العظيم از سليمان بن حفص روايت كرده كه گفت موسى ابن جعفر عليهما السلام فرزندش على را «رضا» خطاب مي كرد و او را به اين عنوان نام مي برد و مي گفت: فرزندم «رضا» را بگوئيد نزد من بيايد و يا به فرزندم رضا چنين گفتم و يا فرزندم رضا چنين گفت و هر گاه او را مورد خطاب قرار مي داد وى را «ابو الحسن» نام مي برد.[۱]

گزارش دوم
از احمد بن محمّد بن ابى نصر بزنطىّ نقل شده است كه گفت: به امام جواد عليه السّلام عرض كردم: گروهى از مخالفين شما مي ‏پندارند كه چون مأمون پدر شما را براى ولايت عهدى خود پسنديد و برگزيد، ايشان را «رضا» ناميد.
حضرت جواد عليه السّلام فرمودند: به خدا دروغ مى‏ گويند، خلاف مى‏ گويند، بلكه خداوند- تبارك و تعالى- او را «رضا» ناميد، زيرا او براى خداوند- عزّ و جلّ- در آسمانش، و براى رسولش و ائمّه بعد از او عليهم السّلام در زمينش مرضيّ بود.
بزنطى گويد: عرض كردم: آيا مگر ساير پدرانتان عليهم السّلام براى خدا و رسولش و أئمّه عليهم السّلام راضى نبودند؟
حضرت فرمود: چرا.
عرض كردم: پس براى چه از اين ميان فقط پدرتان «رضا» ناميده شده است؟
فرمود: چون همان طور كه دوستان و طرفدارانش به ايشان رضايت داده و ايشان را پذيرفتند، مخالفين نيز ايشان را قبول كرده، به ايشان رضايت داده بودند، و اين حالت براى پدران و اجداد ايشان اتّفاق نيفتاد؛ و لذا، از بين آنان فقط ايشان «رضا» ناميده شده‏ اند.[۲]

پي نوشت:
[۱] . شيخ صدوق، ترجمه عيون اخبار الرضا ع، مترجم حميد رضا مستفيد و علي اكبر غفاري، تهران، نشر صدوق، ۱۳۷۲ش، ج۱، ص۲۵٫
[۲] . شيخ صدوق، ترجمه عيون اخبار الرضا ع، مترجم حميد رضا مستفيد و علي اكبر غفاري، تهران، نشر صدوق، ۱۳۷۲ش، ج۱، ص۲۴-۲۵٫

دیدگاه خود را به ما بگویید.