تاریخ انتشار :جمعه ۱۸ آبان ۹۷.::. ساعت : ۸:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

توئیت ظریف درباره هزینه‌ها و تلفات سنگین مبارزه ادعایی آمریکا با تروریسم

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به آمار موسسه واتسون درباره هزینه‌ها و تلفات مبارزه ادعایی آمریکا با تروریسم، این نبرد را عامل اصلی شکل‌گیری داعش و شاخه‌های القاعده در منطقه خواند.

به گزارش قائم آنلاین، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران امروز (جمعه) تأکید کرد، اقدامات نظامی آمریکا در جهان تحت عنوان «نبرد با تروریسم» نه تنها هزینه سنگینی برای مالیات‌دهندگان آمریکایی به دنبال داشته، بلکه خسارات جانی و مالی غیرقابل جبرانی را به عراق، سوریه، لیبی و یمن تحمیل کرده است.

وزیر امور خارجه ایران با انتشار تصویری از گزارش اندیشکده آمریکایی «موسسه امور عمومی و بین‌الملل واتسون» درباره هزینه جنگ‌های آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر، در پیامی که در صفحه توئیترش منتشر کرد، نوشت: «نبرد به اصطلاح مبارزه با تروریسم آمریکا جان بیش از ۵۰۰ هزار نفر را گرفته است. و تنها از سال ۲۰۱۶ میلادی تا کنون ۱۱۰ هزار نفر قربانی شده‌اند».

وی در ادامه نوشت: «این رسوایی، باعث نابودی عراق، سوریه، لیبی و یمن شده و داعش و چندین شاخه القاعده را شکل داده است. هزینه [این اقدامات آمریکا] برای مالیات‌دهندگان آمریکایی نه تنها بیش از ۵٫۶ تریلیون دلار بوده بلکه جان ۷ هزار آمریکایی را نیز گرفته است. هزینه این نبرد برای خاورمیانه غیرقابل تخمین و ارزیابی است».

موسسه امور عمومی و بین‌الملل واتسون که مقر آن در پنسیلوانیای آمریکا است گزارشی را برای ماه جاری میلادی تحت عنوان «هزینه‌های انسانی جنگ‌های پسا یازده سپتامبر: مرگبار بودن آن و ضرورت شفاف‌سازی» منتشر کرده است.

بر اساس متن این گزارش، در سال‌های پس از حملات یازده سپتامبر و با ورود آمریکا به افغانستان و عراق، حدود ۴۸۰ هزار تا ۵۰۷ هزار نفر در کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان قربانی شده‌اند. این اندیشکده تأکید کرده که این رقم شامل بیش از ۵۰۰هزار نفر تلفات جنگ سوریه که آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی وارد آن شد، نمی‌شود.

بنا بر این گزارش، اقدامات آمریکا در این کشورها تحت عنوان مبارزه ادعایی با تروریسم، بیش از ۱۰ میلیون نفر را نیز آواره و بی‌خانمان کرده است و بیش از ۵٫۶ تریلیون دلار برای مالیات‌دهندگان آمریکایی هزینه داشته است. در حال حاضر آمریکا در ۷۶ کشور مختلف جهان مشغول انجام فعالیت‌های موسوم به مبارزه با ترویسم است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.