تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۷ آبان ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۳۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

حضور امام رضا (ع) در ایران جریان تشیع را توسعه داد

یک کارشناس مهدویت با تاکید بر این مطلب که اگر امام رضا (ع) ولایتعهدی مامون را نمی‌پذیرفت مامون نقشه قتل شیعیان را کشیده بود گفت: پذیرش ولایتعهدی امام رضا (ع) برای حفظ دین و جامعه اسلامی بود و ولایتمداری امروز را مدیون امام رضا (ع) هستیم.

به گزارش قائم آنلاین، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد صادق کفیل، کارشناس مهدویت در گفت‌وگو ، با اشاره به تاریخچه‌ای از زندگی نامه امام رضا (ع) اظهار کرد: امام رضا (ع) در سال ۱۴۸ به دنیا آمدند و درسال ۲۰۳ از دنیا رفتند. ۵۵ سال مدت عمر امام بود و از این ۵۵ سال حضرت ۲۰ سال امامت را عهده دار بودند و از مدت عمر امامتشان ۳ سال در ایران سپری شد. نکته‌ای که در زندگی امام رضا (ع) مورد توجه  واقع شده است عزیمت ایشان به ایران است. امام (ع) برای حفظ حیات شیعه و دوستداران اهل بیت (ع) ولایت عهدی را پذیرفتند. اگر امام رضا (ع) ولایتعهدی را نمی‌پذیرفتند مامون نقشه قتل شیعیان را داشت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: امام رضا (ع) با پذیرش ولایتعهدی از این حرکت مامون جلوگیری کرد و به نوعی می‌توانیم بگوییم پذیرش ولایتعهدی امام رضا (ع) برای حفظ دین و جامعه اسلامی بود و امام(ع) پس از پذیرش ولایتعهدی از اهل بیت خود برای آمدن به ایران دعوت کردند و حضور پرخیر و برکت اهل بیت امام (ع) باعث شد که جریان تشیع در ایران توسعه پیدا کند و همان گونه که امروز می‌بینیم هر یک از امامزادگان در منطقه‌ای ازایران به خاک سپرده شده‌اند و آثار و منشاء برکت هستند. ما در مجموع ولایت‌مداری جامعه امروز را مدیون امام رضا (ع) هستیم.

این کارشناس مهدویت در ادامه با اشاره به این موضوع که تشیع و حفظ دین مدیون حرکت امام رضا (ع) است گفت:  امام رضا (ع) در چند سالی که ولایتعهدی جامعه را بر عهده داشتند از هر روش و قالبی برای توسعه معارف دین استفاده می‌کردند و می‌توانیم بگوییم بارزترین ویژگی رفتاری امام رضا (ع) رافت و مهربانی حضرت است و این رافت و مهربانی حضرت نسبت به همگان وجود دارد. امام رضا (ع) منشاء رحمت است و اگر خداوند رحمت‌العالمین است اهل بیت (ع) نیز از این صفت الهی بهره برده و رحمتشان برای همگان مشهود است. پیوند ما با ولایت مقدمه‌ ترویج رأفت و رحمت در جامعه است و جایگاه امامت این ریسمان را محکم می‌کند.

کفیل با این توصیه که مردم هر چقدر می‌توانند به زیارت امام رضا (ع) بروند گفت: زیارت حضرت منشاء خیر و برکت است و افضل اعمال در زیارت خواندن نماز جعفر طیار است چرا که امام رضا (ع) به خواندن هر شب این نماز اهتمام ویژه‌ای داشت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.