تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷.::. ساعت : ۳:۵۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

۲ میلیون و ۴۰ هزار نفر برای سفر اربعین از مرزهای ایران خارج شدند

‌معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: 2 میلیون و 40هزار نفر از مرزهای ایران به کشور عراق برای سفر اربعین رفتند که از این تعداد 142هزار نفر اتباع خارجی بودند که نسبت به سال قبل 46 درصد افزایش یافته است.

به گزارش قائم آنلاین، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: ۲ میلیون و ۴۰هزار نفر از مرزهای ایران به کشور عراق برای سفر اربعین رفتند که از این تعداد ۱۴۲هزار نفر اتباع خارجی بودند که نسبت به سال قبل ۴۶ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: از اربعین سال گذشته اقدامات برای اربعین سال جاری شروع شد و انسجامی که در این حوزه وجود دارد، بعد از انقلاب در موضوعات دیگر مشاهده نشده و همه افراد و بخش ها همکاری و اتحاد بی سابقه ای برای برگزاری این حماسه دارند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین بیان کرد: ۲میلیون و ۴۰هزار نفر از مرز های ایران به کشور عراق برای سفر اربعین رفتند که از این تعداد۱۴۲هزار نفر اتباع خارجی بودند که نسبت به سال قبل ۴۶درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: وضعیت زیرساخت‌ها برای سفر اربعین در بخش‎‌های مختلف ارتقا پیدا کرده است و تقریبا به وضعیت قابل قبولی رسیده است؛ در حوزه بهداشت، درمان و فرهنگی نیز اقدامات بسیار خوبی انجام شد.

ذوالفقاری تصریح کرد: امسال در حوزه صدور ویزا، ۲۴دفتر صدور ویزا در کشور ایجاد شد تا سرعت افزایش یابد و همچین با هماهنگی های انجام شده، از صدور ویزاهای جعلی جلوگیری شد؛ همچنین همواره تلاش های بسیاری برای لغو روادید انجام شده است ولی مسئولان عراقی این نگرانی را دارند که میزان جمعیت بالاتر از سطح زیرساخت‌های کشور عراق باشد و با مشکل روبه رو شوند.

وی گفت: امسال با توجه به افزایش قیمت ارز، از دولت درخواست شد که روادید با قیمت ارز رسمی یا بازار ثانویه صادر شود که ابتدا قیمت ارز ثانویه پذیرفته شد و ۳۰۰هزار نفر با ارز ثانویه ۸هزار و ۵۵۰تومان ثبت نام کردند، سپس با موافقت دولت این قیمت به ۴هزار و ۸۰۰تومان کاهش یافت و الباقی پول زائرینی که قیمت بالاتری پرداخت کرده بودند، عودت داده شد.

معاون سیاسی و انتظامی وزیر کشور تاکید کرد: ۱۸۸هزار نفر برای دریافت ارز ثبت نام کردند که عمدتا دریافت کردند، البته در کشور عراق یکسری از زائرین با مشکل مواجه شدند؛ اگر موضوع ارز اینگونه ایجاد نمی‌شد، اربعین امسال نسبت به سال‌های قبل به شکل بسیار بهتری اجرا می‌شد.

وی ادامه داد: ۵باجه برای دریافت ارز در عراق توسط بانک مرکزی ایجاد شد که این موضوع بدون هماهنگی ستاد اربعین بود و باعث ایجاد مشکلاتی شد و این تعداد باجه به هیچ عنوان پاسخگو زائرین نبود.

ذوالفقاری عنوان کرد: ۱۴هزار اتوبوس در داخل شهرهای کشور وجود دارد که ۸۰ درصد آن‌ها در ایام اربعین برای مرزهای سه گانه اختصاص پیدا می‌کند؛ ۲۴۲هزار نفر در یک روز از مرز مهران وارد کشور شدند که آمار بسیار بالایی است و کنترل و ساماندهی این تعداد بسیار دشوار است.

وی اضافه کرد: ۵ هزار کامیون برای انتقال اقلام غذایی و بیش از یکهزار اتوبوس برای حمل و نقل زائرین به کشور عراق اعزام شد که طبق توافقنامه با کشور عراق، یک ریال عوارض برای این موضوع پرداخت نشده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.