تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷.::. ساعت : ۳:۰۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

تسهیل روابط بانکی با حذف دلار از معاملات بین‌المللی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: حذف دلار از معاملات بین المللی روابط بانکی را تسهیل می‌کند.

به گزارش قائم آنلاین، عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور روسیه در خصوص حذف دلار از مبادلات بین المللی، اظهار کرد: از آنجایی که قراردادها و معاملات بین ایران و کشورهای اروپایی با دلار است و ایران در این زمینه تحریم بانکی است، هزینه زیاد و مشکلات متعددی در مراودات بانکی داریم.

وی ادامه داد: بنابراین اگر دلار از مبادلات بین المللی ایران حذف شود، مشکلات بانکی برطرف می شود و سرعت تبادلات افزایش پیدا می کند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف دلار از مبادلات مانند جابجا کردن پول در داخل کشور محسوب می شود، توضیح داد: اگر معاملات بین ایران و روسیه با ریال یا روبل انجام شود در واقع حکم آن را دارد که پول بین بانک های داخلی مبادله شود اما این کار زمانی به مشکل می خورد که با کشور سومی وارد مبادله شویم.

وی گفت: اما اگر کشور سومی در کار باشد باید به مبادلات دلاری بر گردیم که نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه دو چندان خواهد شد زیرا یکبار معامله با روبل یا ریال انجام شده و برای انجام معامله بعدی باید ارز را به دلار تبدیل کنیم بنابراین تاثیری نخواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد در چنین شرایطی باید تیم اقتصادی کشور هنر لازم را داشته باشد که معاملات در سطح یک کشور خلاصه شود و نیازی به کشور سوم نباشد تا حذف دلار عملا اتفاق افتاد و تسهیل مراودات اقتصادی صورت گیرد.

یوسفیان ملا با بیان اینکه حذف دلار از مبادلات بین المللی دو جانبه خواهد بود، توضیح داد: این کار در زمینه فاینانس عملی شده است اما اگر نیاز به خرید و فروش کالا با کشور سوم داشته باشیم حذف دلار مشکل زا خواهد شد.

وی با بیان اینکه علاوه بر روسیه و ترکیه می توان با چین و کره جنوبی نیز چنین همکاری اقتصادی داشت، بیان داشت: باید بانک های کشورهای طرف موافقت با ما مجوز مبادله بدون دلار را داشته باشد، اگر بخواهیم از بانکی در کشور سوم برای مبادله استفاده کنیم عملا غیر ممکن خواهد بود.

این نماینده مجلس افزود: همچنین در سقف مشخصی می توان مبادله با ارز دیگر داشته باشیم در غیر اینصورت مجبور خواهیم بود از کشور ثالث کمک بگیریم که در واقع باید مجدد به فضای مبادله دلاری وارد شویم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تعداد کشورهایی که شجاعت و شهامتی مانند ایران را داشته باشند که از ارز دیگری به غیر از دلار برای مبادلات بین المللی استفاده کنند کم است اما با چند کشور محدود نیز می توان دراین زمینه گام برداشت.

وی درخصوص اینکه پیمان های پولی تا چه اندازه می تواند موجب بی اثرکردن تحریم ها شود،افزود:یکی از دلایل تحریم کشور ما در واقع وابستگی پولی و ارزی به دیگر کشورهاست که اگر این وابستگی از بین برود قطعا تحریم ها نیز اثری بر اقتصاد ما نخواهد داشت.

یوسفیان ملا تاکید کرد:امروز که در دنیا با جنگ اقتصادی روبرو هستیم باید دیپلماسی اقتصادی ما نیز فعال شده و در راستای انعقاد این پیمان ها تحرک بیشتری داشته باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.