تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۳۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

قربانی اصلی ستم‌های دولت آمریکا مردم ایران هستند

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به ادعاهای دروغ دولتمردان آمریکا درباره مردم ایران، گفت: قربانی اصلی ستم‌های دولت آمریکا مردم این کشورهستند.

به گزارش قائم آنلاین، فواد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا در همایش « بررسی تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به توطئه های آمریکا علیه ایران، گفت: آمریکا در زمان جنگ از عراق حمایت کرد، ماهواره‌های آمریکایی از محل تجمع ایرانی‌ها عکس می‌گرفتند و صدام با استفاده از آن‌ها دست به حمله شیمیایی می‌زد.

وی افزود: پس از حمله نیز مجدد ماهواره‌های آمریکایی برای اینکه بفهمند چه قدر حملاتی صورت گرفت دقیق بوده اند اقدام به عکسبرداری می‌کردند.

ایزدی با اشاره به تسخیر لانه جاسوسی و اتفاقات بعد از ان ادامه داد: نظر برژینسکی برای پذیرفتن شاه در آمریکا به کرسی نشست و به همین دلیل مردم سفارت آمریکا را تسخیر کردند، با این وجود آمریکا در همان ابتدای پیروزی انقلاب به دنبال بهبود روابط با ایران نرفت.

وی تصریح کرد: در دوره هاشمی گفتند باید مشکلات را با آمریکا رفع و رجوع کنیم با این وجود آقای هاشمی برای ورود به این مسئله یک نگاه اقتصادی داشت به همین دلیل گفتند باید از شرکت‌های آمریکایی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران دعوت کنیم تا آن‌ها را نمک گیر کنیم.

ایزدی با اشاره به ادعاهای دروغ دولتمردان آمریکا در مورد مردم ایران، یادآور شد: قربانی اصلی ستم‌های دولت آمریکا مردم این کشور هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به استعفای بازرگان در اعتراض به تسخیر سفارت آمریکا گفت: با این وجود شاید الان سوال برخی این است که جمهوری اسلامی، چون به تفکر بازرگان رسید به مذاکرات هسته‌ای تن داد ولی بنده فکر می‌کنم آنچه که در رابطه با تفکر ارتباط با آمریکا مغفول مانده این است که اگر ما می‌خواهیم با آمریکا ارتباط داشته باشیم طرف مقابل هم باید این را بخواهد نه اینکه دنبال سرنگونی حکومت باشد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: علاقه برخی‌ها به ارتباط با آمریکا مانند شخصی است که به خواستگاری می‌رود و وقتی از او نتیجه را می‌پرسند می‌گوید نتیجه ۵۰-۵۰ است و در توضیح می‌گوید که ۵۰ درصد من رضایت دارم و ۵۰ درصد بقیه نظری است که باید طرف مقابل بدهد.

وی افزود: از ابتدا کسانی در آمریکا بوده اند با پیروزی انقلاب سرنگونی جمهوری اسلامی را دنبال کرده اند زمانی که انقلاب پیروز شد دولت دست نهضت آزادی بود آمریکا نیز این طیف را می‌شناخت از این رو فرصت داشت که مشکلات را با دولت جدید حل کند، اما آمریکا از این فرصت برای اصلاح روابط استفاده نکرد و همچنان سیاست‌های خصمانه خود را دنبال کرده و به پدرسوختگی خود ادامه دادند.

ایزدی افزود: آمریکایی‌ها از سرنگونی شاه توسط ملت ایران که با کودتا بر سر کار آمده بود ناراحت بودند، یک قطب کوچک در آمریکا معتقد بود که انقلاب ایران مردمی است و یک قطب دیگر که برژینسکی در راس آن‌ها قرار داشت می‌گفت: باید تا آخرین لحظه از شاه حمایت کرد با این وجود این طیف گفتند باید شاه را به آمریکا بیاوریم و بعد مجدد او را به ایران برگردانیم.

وی گفت: آمریکایی‌ها در رابطه با تعیین تکلیف سرنوشت شاه نماینده خود را نزد یزدی فرستادند و از او در مورد تبعات ورود شاه به آمریکا پرسیدند که یزدی در پاسخ به آن‌ها گفت: شما این کار را نکنید، چون شاه در ایران منفور است و مردم او را به عنوان یک جنایتکار و دزد می‌شناسند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: یزدی به نماینده آمریکایی‌ها پیشنهاد کرد که با شهیدبهشتی نیز دیدار کند، شرایط این دیدار در محل مصلی نماز جمعه تهران فراهم شد و شهیدبهشتی نیز همان پاسخ‌های یزدی را به نماینده آمریکایی‌ها داد البته نماینده آمریکا سوال دیگری در خصوص امنیت سفارت این کشور در ایران پرسید که یزدی در پاسخ به او گفت: ما سعی می‌کنیم برای سفارت شما مشکلی پیش نیاید، ولی مردم ایران عصبانی هستند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.