تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

آمریکا برای همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای با ایران معافیت تحریمی صادر می‌کند

طبق گزارش پایگاه «واشنگتن اگزمینر»، دولت آمریکا برای کشورهایی که در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران در چارچوب برجام همکاری می‌کنند نیز معافیت صادر خواهد کرد.

به گزارش قائم آنلاین، آنطور که یک رسانه آمریکایی خبر داده، واشنگتن درنظر دارد برای کشورهایی که در حال همکاری با ایران در زمینه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز در چارچوب برجام هستند معافیت تحریمی در این زمینه در نظر بگیرد.

بر اساس متن برجام، کشورهای امضا کننده این پیمان متعهد شده بودند که با ایران در حوزه‌ همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز از جمله در پروژه‌های رآکتور تحقیقاتی اراک و تاسیسات فردو همکاری کنند.

در گزارش «واشنگتن اگزمینر» آمده، «انتظار می‌رود که رئیس‌جمهور ترامپ برای کشورهای دخیل در همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز با ایران معافیت از تحریم‌ها در نظر بگیرد؛ کشورهایی که مطابق با توافق سال ۲۰۱۵ هسته‌ای (برجام) در حال همکاری با ایران در زمینه برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران هستند».

طبق این گزارش، «مایک پامپئو» وزیر خارجه به طور خاص این معافیت‌های تحریمی را صادر خواهد کرد تا امکان ادامه همکاری با ایران در زمینه برنامه هسته‌ای صلح آمیز این کشور فراهم شود.

بعد از  خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، دیگر کشورهای امضاکننده این توافق بارها تعهد خودشان را درباره ادامه اجرای تعهدات برجامی‌شان اعلام کرده‌اند.

در همین راستا روسیه، چین، فرانسه، آلمان و انگلیس در قالب نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر بر تعهدشان درباره اجرای مفاد برجام تاکید کردند.

نشست سوم مهرماه در نیویورک با انتشار یک بیانیه ۱۲ بندی مشترک پایان یافت که یکی از بندهای آن به شرح ذیل بود:

«اعضا کماکان پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تاسیسات فردو به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری را مورد حمایت قرار خواهند داد. اعضا همچنین مجددا حمایت خود را از پروژه هایی که در حوزه همکاری هسته ای صلح آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام قرار دارند اعلام کردند. (جزئیات بیشتر).

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی بعد از این نشست اعلام کرد: با خروج یکجانبه آمریکا از برجام انگلیس جایگزین آمریکا در کارگروه بهسازی نیروگاه آب سنگین اراک شد که پیش از این با حضور ایران، آمریکا و چین تشکیل شده بود.

در گزارش «واشنگتن اگزمینر» درباره صدور معافیت تحریمی آمریکا برای ادامه همکاری کشورهای باقی مانده در توافق برجام آمده است: «تحریم‌ها علیه ایران به دنبال تصمیم ترامپ برای خروج از برجام دوباره اعمال خواهند شد اما صدور معافیت‌ها سبب خواهد شد که همکاری در حوزه هسته‌ای صلح‌آمیز برای کشورهای اروپایی با آسیب و درد کمتری همراه شود».

یک منبع مطلع از تصمیم دولت آمریکا در این رابطه به واشنگتن اگزمینر گفت: «موضوع این همکاری‌ها تنها تبدیل زیرساخت موجود (برنامه هسته‌ای ایران) به برنامه‌ای صرفا برای استفاده در برنامه صلح‌ آمیز است در نتیجه خوب است که این پروژه‌ها ادامه پیدا کنند».

وزیر خارجه آمریکا هم روز جمعه هفته گذشته درباره بازگشت دور دوم تحریم‌های ایران از ۱۴ آبان صحبت کرد و مستثنی شدن برخی از کشورها از این تحریم‌ها را تایید کرده بود.

به گفته مایک پامپئو،  جزئیات کامل درباره کشورهای مشمول معافیت از تحریم‌های ایران دوشنبه صبح به وقت واشنگتن اعلام می‌شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.