تاریخ انتشار :دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷.::. ساعت : ۸:۵۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

دندان گردی دلالان در قاچاق سوخت

قاچاق سوخت از جمله معضلات پیش روی حامل‌های انرژی است که به دلیل تفاوت قیمت ایجاد شده بر روی قیمت حامل‌ها در بازار داخل و کشورهای همسایه در ماه‌های گذشته شدت گرفته است.

به گزارش قائم آنلاین، افزایش مصرف بنزین و سیر صعودی آن سوژه داغی است که در چند ماه گذشته بر سر زبان‌ها افتاده که کفه مصرف بیش از حد معقول سنگینی می‌کند.

در کفه‌ی تولید، ارقام جدید و قابل توجهی دیده می‌شود که به نوعی ثبت رکورد نیز به حساب می‌آید به گونه‌ای که در شهریور سال ۹۷ در حدود ۹۷ میلیون لیتر در روز تولید بنزین داشته ایم.

در حوزه تولید بیشترین بار بر دوش پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که از حدود دو ماه گذشته مقدار تولید بنزین این پالایشگاه به روزانه ۳۰ میلیون لیتر با کیفیت یورو ۵ رسیده است.

طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته و بنا بر اعلام علیرضا صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران فاز سوم این پالایشگاه از آذر ماه آماده راه‌اندازی خواهد بود که با اتمام فاز سوم، افزایش تولید روزانه بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۴۰ میلیون لیتر تا پایان سال و تولید بنزین کشور به حدود روزانه ۱۰۷ میلیون لیتر افزایش می‌یابد.

گفتنی است عملیات ابتدایی در خصوص فاز چهارم این پالایشگاه آغاز شده که در صورت ورود این فاز به مدار بهره برداری ۱۲ میلیون لیتر دیگر افزایش تولید خواهیم داشت که حجم بنزین تولیدی این پالایشگاه را به ۵۲ میلیون لیتر می‌رساند.

نگاهی به میانگین مصرف بنزین در ایران گویای ۶ برابر بودن مصرف در مقایسه با مصرف جهانی است، به گونه‌ای که مردم ایران با ۱۹ میلیون وسیله نقلیه مصرفی در حدود ۹۱ میلیون لیتر در روز دارند که طی هر ۱۰ سال مصرف بنزین ۲ برابر می‌شود.

این رشد مصرف در ۴ ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۹.۶ درصدی داشته که نشان از مصرف غیرعادی و وجود دلایل مختلف است.

یکی از اثرگذارترین دلایل رشد مصرف، قاچاق بنزین به دلیل قیمت کمتر آن در مقایسه با کشور‌های همسایه است، به همین خاطر بنا بر آمار اعلام شده از سوی مسئولین کشفیات قاچاق سوخت در ماه‌های اخیر ۳ برابر شده است.

بنا بر پیش بینی‌ها روزانه حدود ۲۵ میلیون لیتر سوخت به کشور‌های همسایه قاچاق می‌شود که زنگنه در واکنش به این اعداد و ارقام با رد این مسئله گفت: مصرف افزایش یافته و قاچاق صورت می‌گیرد، اما حجم آن، میزان بیان شده از سوی برخی افراد نیست.

در این میان سو استفاده از کارت سوخت مهاجر مزید بر علت شده به گونه‌ای که ۳۵۰ هزار کارت سوخت مهاجر در مناطق مرزی شناسایی شده که صاحبان آن در شهر‌های مختلف هستند، اما از طریق کارت‌هایشان در استان‌های مرزی سوخت‌گیری می‌شود.

ایجاد کارگروه برای بررسی کارت سوخت مهاجر و سهمیه بندی بنزین از جمله راهکار‌های پیش روی برای مدیریت شرایط بوده که از سوی مسئولین بیان شده و در دست بررسی است.

همچنین در حوزه گازوئیل نیز قاچاق همانند بنزین گزارش شده، به گونه‌ای که پیش بینی قاچاق روزانه ۱۵ میلیون لیتر در روز صورت گرفته که یکی از معضلات پیش روی صنعت گازوئیل خرید و فروش سهمیه آن به وسیله کارت سوخت و یا در مواردی احداث خط لوله برای قاچاق بوده است.

افزایش قاچاق گازوئیل در شرایطی است که هم اکنون به‌طور میانگین روزانه ۲۹ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ در کشور تولید می‌شود که تا پایان سال افزایش تولید ۱۰۰ درصدی خواهیم داشت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.