تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷.::. ساعت : ۹:۴۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

مردم را از مدار خارج کرده‌اند

مردم عمق استراتژیک این نظام هستند؛ نه قدرت موشکی، نه قدرت استراتژیک و نه قدرت تکنولوژیک. اینها همه هستند اما هیچ کدام جایگزین مردم نمی‌شوند.

به گزارش قائم آنلاین، دکتر محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است خارج کردن مردم از عرصه‌های تصمیم‌گیری اقتصادی از سوی دولت از مهم‌ترین دلایلی است که اوضاع نابسامان حاکم بر اقتصاد امروز کشور را رقم زده است. او همچنین عدم ثبات نرخ ارز را اوج ناکارآمدی دانست.
محمدباقر قالیباف پنجشنبه گذشته در جمع دانشجویان بسیجی دانشگاه بوعلی همدان، با بیان اینکه در چهلمین سال انقلاب هستیم، گفت: در همه این ایام هم همیشه در مقاطع حساس بودیم، طبیعی هم هست. اگر انقلاب بخواهد در مسیر خودش یعنی صراط مستقیم که مبتنی بر فرهنگ قرآن و اهل‌بیت است حرکت کند و مسیر اسلام سیاسی، که ما از امام راحل درس گرفته‌ایم باشد، و اگر بخواهد بر محور انسانیت و آزادگی حرکت کند، همیشه پیش رویش روزی حساس‌تر از دیروز است.
وی افزود: در یک انقلاب اسلامی واقعی با شاخصه‌هایی که گفتیم باید با مستکبران و ظالمان مبارزه کنیم. وقتی این جوهره انقلاب اسلامی است و به گفته امام راحل اگر آمریکا  بخواهد مقابل دین ما بایستد ما در مقابل همه دنیای آنها می‌ایستیم، پس هر روز ما از روز قبل حساس‌تر است.

  قالیباف ادامه داد: به ما می‌گویند مزاحم کار ما در  حوزه خاورمیانه نشوید و خللی به قدرت ما وارد نکنید. روح انقلاب اسلامی این اجازه را نمی‌دهد، انسانیت و اسلامیت هم این اجازه را نمی‌دهد. نکته دومی که باید به آن توجه کنیم ساختار داخلی ما است. در ساختار اداری و اجرایی‌مان همیشه شرایط خطیری داریم. ما در تحریم هستیم و مشکلات اقتصادی هم هست که شرایط سختی است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باافتخارترین دوران ایران همان دوران دفاع‌مقدس است، گفت: شرایط سخت اقتصادی و روانی آن روز هم کم از امروز نداشت. آن سال‌ها ابزارخودش را داشت، امروز هم فضای مجازی و فناوری و… شرایط ویژه خودش را دارد اما چرا این روزها برخی مشکلات‌مان حل نمی‌شود اما آن زمان مشکلات حل می‌شد؟ این نکته‌ای است که باید به آن توجه کنیم. یکی از دلایل پیروزی در دفاع‌مقدس و انقلاب اسلامی، باور به سنت‌های الهی بود که اساس مسیر حرکت و تصمیم‌گیری حضرت امام(ره) و همه کسانی بود که به آرمان‌های انقلاب وفادار بودند. امروز هم می‌گوییم با فرهنگ جهادی باید کار کنیم.
وی در تشرح فرهنگ جهادی گفت: فرهنگ جهادی یعنی اگر ما هر کاری انجام می‌دهیم از جایی که در ذهن ما و شما نیست، خدا به ما وعده داده است کمک می‌کند. جایی که در محاسبات من و شما نیست؛ از آنجا خدا گشایش در کار ایجاد می‌کند.
قالیباف در این دیدار به نقش مردم اشاره و تصریح کرد: امام اساس انقلاب و دفاع‌مقدس را مردم می‌دانست. مردم عمق استراتژیک این نظام هستند؛ نه قدرت موشکی، نه قدرت استراتژیک و نه قدرت تکنولوژیک. اینها همه هستند اما هیچ کدام جایگزین مردم نمی‌شوند. ما اگر مردم و فرهنگ اعتقاد کامل به سنت الهی را داشتیم یقین بدانید ثروت، قدرت، اقتصاد، فرهنگ، معرفت و منزلت را داریم.
شهردار اسبق تهران با اشاره به اینکه اگر مردم را نداشته باشیم هیچ یک را نداریم، اظهار داشت: اگر امروز در حوزه اقتصاد دچار مشکل و چالش جدی هستیم و بعضا جوانان ما احساس خطر می‌کنند و در تردید در این بخش می‌افتند، علتش این است که مردم و موتور حرکت را از مدار خارج کردیم. گاهی این از مدار خارج کردن کاملا برنامه‌ریزی شده بوده و گاهی هم ندانسته است اما فرقی نمی‌کند؛ به هر حال ضربه مهمی زده است.
به جای راهکار اقتصادی، مذاکره تجویز می‌کنند
قالیباف همچنین با اشاره به وجود راهکارهای اقتصادی از عدم توجه به این راهکارها از سوی تصمیم‌گیران انتقاد کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره گفت: گفته می‌شود اگر می‌خواهید مشکل اقتصادی حل شود باید با کسانی که در دنیا قدرت دارند کنار بیاییم. پس اینها در آرمان‌های انقلاب چالش دارند، البته معنی حرف من عدم ارتباط و گفت‌وگو با دنیا نیست. اتفاقا ما معتقد به گفت‌و‌گو هستیم اما چگونگی گفت‌و‌گو مهم است. در زمان مذاکرات برجام هم گفتم مذاکره ابزار مبارزه است. این مهم است. امروز در شرایط مشکلات اقتصادی قرار گرفته‌ایم، واقعیت این است که ما راهکار اقتصادی داریم اما متاسفانه کسانی که تصمیم‌گیر در این زمینه هستند در جلسات‌شان بر راهکار اقتصادی تاکید ندارند و می‌گویند باید مذاکره کنیم. خب! وقتی ما ناکارآمد باشیم و از ظرفیت درونی جامعه استفاده نکنیم، وقتی از ظرفیت جوانان و تولیدکنندگان‌مان استفاده نکنیم و راحت‌طلبی کنیم‌، وقتی اداره کشور را با کارآمدی پر نمی‌کنیم، باید خدایی نکرده برویم تن به ذلت بدهیم و زیر بار هر حرفی برویم.
قالیباف با اشاره به ارائه راهکار اقتصادی ۱۱ صفحه‌ای که به سران ۳ قوه داده است، گفت: زمانی که در شهرداری تهران بودیم، در زمان تحریم‌ها که اتفاقا هم از سوی دولت‌ها در تحریم بودیم و هم از سوی مجامع بین‌المللی اما چرخه کاری در شهرداری لنگ نماند. با همت و غیرت کارکنان و مردم دست به دست هم دادیم و کار را پیش بردیم.
وی با اشاره به مشکل ارزی اظهار داشت: خیلی از اقتصاددانان چند سال قبل می‌گفتند اگر کمی نرخ ارز را واقعی‌تر کنیم، دستاورد اقتصادی خوبی دارد مثلا آن زمان که ارز ۲ هزار و خرده‌ای بود آن را به ۵ هزار برسانیم، صادرات بر واردات پیشی می‌گیرد و چرخ تولید می‌چرخد که اتفاقا حرف درستی هم بود. البته این افزایش باید توام با یک سیاست جبرانی برای بخشی از جامعه باشد که آسیبی از این نرخ دوبرابری پیشنهادی آن موقع نبیند اما اکنون قیمت ارز بسیار لجام‌گسیخته است. امروز چون موضوع مدیریت نمی‌شود و کارآمدی وجود ندارد و برنامه مدونی نیست شرایط لجام‌گسیختگی را می‌بینید. همه فعالان اقتصادی امروز می‌گویند برای ما دیگر مهم نیست ارز چقدر است فقط ثبات داشته باشد، یعنی ثبات ارز مهم‌تر از قیمتش است و این اوج ناکارآمدی است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.