تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۴۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

بانک مرکزی اروپا در جریان مکانیسم همکاری با ایران نیست

«بانک مرکزی اروپا می‌گوید با این بانک هیچ رایزنی رسمی درباره ایجاد مکانیسمی ویژه جهت پرداخت پول به ایران انجام نشده است.»

به گزارش قائم آنلاین، یک روزنامه مستقر در بروکسل در گزارشی نوشت: وضعیت حقوقی ساز و کاری که اتحادیه اروپا برای دورزدن تحریم‌های آمریکا و حفظ مراودات مالی با ایران پیشنهاد کرده هنوز مشخص نیست.
یک منبع در بانک مرکزی اروپا به روزنامه‌ «براسل تایمز» گفته مقام‌های اتحادیه اروپا هنوز هیچ «رایزنی رسمی» با این بانک درباره این طرح خود که به «مکانیسم ویژه اروپا» معروف شده، انجام نداده‌اند.
کشورهای اروپایی در هفته‌های گذشته اعلام کردند قصد دارند در راستای تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای برجام «سازوکار ویژه» را برای دورزدن تحریم‌های آمریکا و تسهیل پرداخت پول به ایران، راه‌اندازی کنند.
به گزارش «شفاف»، روزنامه «براسل تایمز» نوشت درباره اینکه آیا چنین اقدامی از لحاظ حقوقی و عملی ممکن است ابهام وجود دارد.
یک سخنگوی اتحادیه اروپا در نشست خبری که پنجشنبه در بروکسل برگزار شد در پاسخ به این سؤال که آیا اتحادیه اروپا مشروعیت حقوقی مکانیسم پرداختی مورد نظر را تأیید می‌کند گفت: «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه نظرش را به صراحت در این باره ابراز کرده است. وی بدون توضیحات بیشتر گفت که تلاش‌ها برای تشکیل این مکانیسم ادامه دارد. از سوی دیگر، یک منبع در «بانک مرکزی اروپا» گفت: هنوز هیچ رایزنی رسمی با این بانک در خصوص این طرح انجام نشده است. او گفت: «معمولا با ما درباره فعالیت‌های حقوقی که مربوط به بخش مالی است مشورت می‌شود.
اتحادیه اروپا در پی مبادلات تهاتری است اما برخی از تحلیلگران شک دارند چنین ساز و کاری کارآمد باشد زیرا آمریکا می‌تواند شرکت‌های اروپایی را به دلیل تجارت با ایران تحریم کند. براسل تایمز می‌افزاید: صرف‌نظر از اینکه «ساز و کار ویژه» چه ساختاری داشته باشد، شرکت‌ها راهی برای نقل و انتقال پول از آن بدون همکاری بانک‌ها نخواهند داشت. بانک‌ها هم به دلیل خطر تحریم‌های آمریکا ترجیح می‌دهند از تسهیل مبادلات مالی ایران خودداری کنند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.