تاریخ انتشار :یکشنبه ۸ مهر ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

مجلس و شورای نگهبان برای تصویب «FATF» منافع ملی را در نظر بگیرند

مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران ضمن اعتراض به احتمال تصویب FATF این لایحه را در تضاد منافع ملی دانسته و از نمایندگان مجلس و شورای نگهبان خواستند تا در بررسی آن منافع ملی را در نظر بگیرند.

به گزارش قائم آنلاین، با حضور جمعی از دانشجویان و مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران میزگردی با عنوان « خطرات پیوستن به FATF»، برگزار شد.

* «FATF » با استقلال کشور و شعار بنیادین نظام برای حمایت از مظلوم در تعارض است

مسعود بخشی مسئول نهضت روشنگری بسیج دانشجویی استان تهران در این میزگرد، گفت: یک پرسش اصلی وجود دارد و آن این است که آیا مشکل ما در نحوه توزیع غلظ سکه و ارز و و احتکار های بعضی از وارد کنندگان  و در نهایت منجر شدن به  بی ثباتی بازار چه ارتباطی با امضای این سند دارد که می گویند اگر این سند اجرا شود مشکلات ما در حوزه اقتصاد حل می شود؟

وی ادامه داد:  اگر ما در حوزه مدیریت اقتصادی نتوانیم درست عمل کنیم نه تنها اجزای یک سند به ما کمک نمیکند بلکه تا فروپاشی اقتصاد پیش خواهیم رفت.

بخشی تاکید کرد: چرا ما باید اطلاعات تمام صرافی‌های کشور را و  اظلاعات بانکی سپاه پاسداران و نیروی قدس را در اختیار این کارگروه قرار بدهیم. این کارگروه سپاه پاسداران و نیروی قدس و نیروی مقاومت و انصارالله را در لیست سیاه خود قرار داره است که کشور های امضا کننده ی این سند نباید تعامل بانکی با این سازمان ها داشته باشند آیا بانک های کشور باید تمام معاملات بانکی با سپاه پاسداران و نیروی قدس را قطع بکنند؟

مسئول نهضت روشنگری بسیج دانشجویی استان تهران گفت: متاسفانه اجرای این سند نه تنها با استقلال کشور در تعارض است بلکه راه حمایت ما از مظلوم را هم سد میکند و با یکی از اصلی ترین شعار های جمهوری اسلامی نیز در تعارض است.

وی افزود: دولتی که راه برون رفت از مشکلات و رسیدن به پیشرفت و توسعه را تنها و تنها نسخه غربی و اروپایی می بیند و  با شعار مذاکره با کد خدا به میدان آمده و حل تمام مشکلاتمان حتی آب خوردنمان را به آن گره زده، و راهکارهای داخلی را برای حل مشکلات خنده دار توصیف می کند و به و جود آورنده شعار ما نمی‌توانیم است و نشسته است تا آن ها بیایند کشور مارا سامان دهند با وجود پشت کردن این کشور ها به او و خروج از برجام نمی‌تواند کاری انجام بدهد و همواره به فکر فرصتی برای مذاکره مجدد است.

عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان تهران اظهار داشت: تنها راه برون رفت از مشکلات که بارها و بارها دل سوزان و متخصصان توصیه کردند دور ریختن این تفکر برای همیشه و اعتماد به مردم کشور اعم از تولید کنندگان و صنعت گران است.

وی تصریح کرد: راه دیگر حل مشکلات اقتصادی پایین آوردن آقایی و سروری دلار و حدف آن از مبادلات بین المللی است، اگر تعملات ما با کشور های همسایه با پول محلی انجام بگیرد دیگر از بالا و پایین رفتن قیمت دلار آسیبی به اقتصاد کشور نمی‌رسد.

* شورای نگهبان و مجلس برای تصویب «FATF» منافع ملی را درنظر بگیرند

مهدی آقابابابی عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های استان تهران در ادامه میزگرد گفت: تفکری که فکر می‌کند با پیوستن ایران به Fatf مشکل روابط بانکی ما حل می‌شود سخت در اشتباه است.

مسئول حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحدهای ورامین-پیشوا و قرچک ادامه داد: مشکل روابط بانکی کشور لیست سیاه fatf نیست بلکه حفظ تحریم‌های بانکی امریکا با وجود اجرای برجام است.

وی گفت: با اجرای fatf خود تحریمی رخ می‌دهد، کدام عقل و منطق می‌پذیرد با اشتراک گذاری تمامی ارتباطات ملی و شبکه پولی بانکی کشور به دشمن امکان اعمال دقیق تر تحریم ها را توسط امریکا راحت تر کنیم.
این یک سند استعماری است که بزکش کردند.

آقابابایی تصریح کرد: اگر قرار بود fatf و لوایح الحاقیه آن با تروریسم مبارزه کند پس گروه‌های تروریستی القاعده؛ داعش و.. چگونه حمایت های مالی و تسلیحاتی می‌شوند؟

مسئول حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحدهای ورامین-پیشوا و قرچک اظهار داشت: درحال حاضر تعداد بسیار زیادی از اشخاص و شرکت‌ها و نهاد ها در لیست تحریم ها وجود دارند از جمله سپاه پاسداران، سردار سلیمانی، سردار جعفری، وزارت دفاع و… که با پیوستن کامل به Fatf باید علیه آنان تحریم های‌ متنوعی اعمال شود.

وی اضافه کرد: این که می گوییم این خود تحریمی است گزافه نیست. از نظر این کنوانسیون ها گروه های مقاومت مانند حزب الله و انصار الله جزو گروه های تروریستی هستند که در صورت پیوستن به این لوایح باید نسبت به تحریم این گروه ها اقدام کنیم درصورتی که تعریف ما از تروریسم با آنان متفاوت است.

آقابابایی گفت: دولت اگر راست می‌گوید و دغدغه شفافیت مالی دارد نظام پولی بانکی را برای دستگاه های نظارتی-مالیاتی شفاف کند تا از اختلاس‌ها و فرارهای مالیاتی کلان جلوگیری کند. ما با شفافیت مخالف نیستیم
ما با اینکه دشمنان ما از جمله رژیم جعلی اسرائیل و.. به عنوان کشورهای ناظر بر تمام مسائل ریز و درشت اقتصادی کشور مسلط باشند، مخالفیم.

وی اظهار داشت: دانشجویان به عنوان قشری بیدار و مطالبه گر از شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت می‌خواهند با در نظر گرفتن هزینه و فایده این لوایح و کنوانسیون ها اقدام به تصویب و یا رد آنها نمایند تا گزندی به این مملکت نرسد.

* فشار اقتصادی، روانی و عملی آمریکا برای وادار کردن ایران به پذیرش FATF

میلاد فلاح عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های استان تهران هم در ادامه گفت: با این شرایط، وکلای ملت بجای آنکه مانع از تصویب FATF بشوند و از وارد آمدن خسارت محض مجدد به منافع ملی جلوگیری کنند تا پاسخی به نفوذ پذیری و ساده‌اندیشی عده ای خاص داده باشند درحال تصویب آن هستن.

دبیر اندیشگاه بسیج دانشجویی استان تهران ادامه داد: هدفمند نمودن تحریم‌ها و هوشمند ساختن تحریم‌ها علیه ایران، اقدامی بود که آمریکایی‌ها در پسا برجام آن را به انتظار نشسته بودند. برای این منظور لازم بود تا کاخ سفید اِشراف اطلاعاتی خود نسبت به اثربخشی تحریم‌ها را ارتقاء داده و از اقتصاد ایران برآورد دقیقی داشته باشند.

وی گفت: از این رو همکاری با کار گروه اقدام مالی موسوم به FATF اولا دقت و هوشمندی آمریکا در اعمال تحریم‌ها علیه ایران را افزایش می‌دهد. ثانیا تحریم‌ها علیه افراد و نهادهای ایرانی، شامل ۱۷۸ فرد و نهاد، را به صورت خودکار درونی سازی می‌کند.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: به عبارت دیگر ۱۷۸ فرد و نهاد ایرانی که توسط آمریکایی‌ها تحریم شده‌اند، باید توسط بانک‌های ایرانی در داخل کشور نیز تحریم شوند. ثالثا: پرونده سازی علیه ایران برای بازگشت پذیری تحریم‌ها را آسان، سریع و حقوقی می‌نماید. رابعا: FATF با خود تحریمی و درونی سازی تحریم‌های آمریکا و اروپا در نهایت ایران را ملزم به پذیرش برجام منطقه‌ای و برجام موشکی می‌کند.

وی گفت: با این شرایط، وکلای ملت بجای آنکه مانع از تصویب FATF بشوند و از وارد آمدن خسارت محض مجدد به منافع ملی جلوگیری کنند تا پاسخی به نفوذ پذیری و ساده‌اندیشی عده ای خاص داده باشند درحال تصویب آن هستند.

فلاح تاکید کرد: متاسفانه وکلای ملت پیوستن ایران به ( کنوانسیون پالرمو) در صحن علنی مجلس که یکی از شروط اصلی پذیرش FATF است را تصویب کردند. «کنوانسیون پالرمو» معاهده ملل متحد برای مقابله با جرایم سازمان یافته فرا ملی است که در سال ۲۰۰۰ مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت و تاکنون ۱۸۰ کشور به عضویت آن در آمده‌اند.

وی تصریح کرد: مطابق با مصوبات کنوانسیون پالرمو، گروه‌های مقاومت از جمله حزب الله در لیست گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند. از این رو کشورهای امضا کننده این کنوانسیون به مقابله با گروه‌های مقاومت ملزم می‌گردند.

عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران اضافه کرد: بنابراین با این اقدام (پذیرش کنوانسیون پالرمو) توسط وکلای ملت، عملا یک گام برای تصویب FATF در کشور برداشته شد تا خود تحریمی و برجام منطقه‌ای را زمینه‌سازی کند.

وی گفت: حال سوال اینجاست که معاهده FATF و کنوانسیون‌های وابسته به آن، چه اهمیت و کارکردی برای آمریکا دارد که مقامات این کشور، برای تصویب آن در ایران بی‌تابی می‌کنند؟! پاسخ روشن است؛ FATF کارکرد ویژه‌ای در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران دارد.

فلاح ادامه داد: اجرایی شدن FATF و کنوانسیون‌های وابسته به آن، تمامی گلوگاه‌های پنهان و پیدای اقتصاد ایران را برای آمریکا قابل رویت می‌کند و دست ایران در مقابله و با دور زدن تحریم‌ها را می‌بندد. از طرف دیگر FATF تحریم‌های جدید ایالات متحده را هوشمند می‌سازد و اثربخش شدن آنها را نیز برای وزارت خزانه‌داری آمریکا قابل سنجش می‌نماید.

وی گفت: تصویب FATF و کنواسیون‌های وابسته به آن، ریل گذاری برای تسلیم سازی کشور در جنگ اقتصادی است تا ایران، در شرایط اضطراری، وادار به توافق مجدد با اروپا و آمریکا شده و مجبور به پذیرش برجام معیوب شود.

عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های استان تهران ادامه داد: چرا و با چه فرآیندی اجرای FATF که یکی از شرط‌های مهم آمریکا و اروپا برای توافق است باید به ایران تحمیل شود؟

فلاح افزود: آمریکا برای وادار کردن ایران به پذیرش fatf و قبول برجام معیوب، از سه‌گانه‌ فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی استفاده می‌کند. در این ارتباط آمریکا از طریق تحریم‌ها، «فشار اقتصادی» را اعمال می‌کند و فشار روانی و فشار عملی را نیز با تقسیم نقش بین جریان ضد انقلاب، شبکه همکار داخلی غرب در ایران و قدرت‌ طلبان اعمال خواهد کرد.

وی گفت: به نظر می‌رسد نقش شبکه همکار داخلی غرب و قدرت‌ طلبان، اعمال «فشار روانی» و شرطی سازی مجدد جامعه است و نقش ضدانقلاب نیز ماشین اعمال «فشار عملی» ‌باشد. با این شرایط در این دوماه ما شاهد بروز آشوب های ناکام جهت اعمال فشار عملی منتهی به رای‌گیری برای fatf و یا عدم تصویب آن در مجلس، بودیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.