تاریخ انتشار :پنج شنبه ۵ مهر ۹۷.::. ساعت : ۸:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

تندروی‌های ترامپ علیه ایران بیشتر خود آمریکا را منزوی می‌کند

رسانه آمریکایی با تاکید بر نتیجه عکس تلاش‌های ترامپ برای انزوای بین‌المللی ایران نوشت، اقدام‌ متحدان واشنگتن در مذاکره با ایران نشانه این است که آن‌ها در پی یافتن راه‌هایی برای تداوم همکاری با تهران هستند.

به گزارش قائم آنلاین، یک رسانه آمریکایی روز چهارشنبه از احتمال  نتیجه معکوس تلاش‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا علیه ایران خبر داد و نوشت: در حالی که ترامپ می‌خواهد مجمع سالیانه سازمان ملل متحد را با جلب حمایت کشورهای جهان برای انزوای ایران ترک کند، ولی کارشناسان هشدار می‌دهند این اقدام ممکن است به انزوای خود آمریکا منتهی شود.

به نوشته روزنامه «یو.اس. ای. تودی» ، فرانسه،انگلیس و دیگر متحدان مهم آمریکا تمایلی را از خود برای ترک توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نشان نداده‌اند. این در حالی است که ترامپ فشارهای زیادی را بر آن‌ها بدین منظور وارد کرده است.

در عوض، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن هر دو قصد دیدار با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران را در حاشیه اجلاس رسمی مجمع عمومی سازمان مل متحد دارند .این اقدام‌ها علامتی دال بر این است که آن‌ها در پی یافتن راه‌هایی برای تداوم همکاری با تهران با وجود فشارهای آمریکا هستند.

 از این گذشته، لفاظی‌های بسیار تند ترامپ و مشاورانش در جریان نشست‌های این هفته سازمان ملل متحد ممکن است که به جای اتحاد آن‌ها با آمریکا ، به گسترش اختلاف بابت مسئله ایران منجر شود که می‌توان به عنوان مثال به تهدید‌های «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ اشاره کرد.

 این رسانه آمریکایی با اشاره به برخی سخنان جان بولتون علیه ایران در بامداد چهارشنبه و نیز سخنان حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ابراز نظر برخی کارشناسان در این زمینه پرداخت.

 «ویلیام دروزدیاک» تحلیلگر سیاست خارجی اندیشکده «بروکینگز» گفت، فرانسه، آلمان و انگلیس به شدت در مقابل تهدیدهای مورد درخواست آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران مخالفت می‌کنند و آن‌ها اینک ایده فشار در تغییر نظام ایران را محکوم کرده‌اند.

یو. اس. ای. تودی در ادامه نوشت:  موضع ترامپ در چهارشنبه و هنگامی که او ریاست نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه ایران را بر عهده می‌گیرد در کانون توجه قرار خواهد گرفت. ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران به عنوان یک توافق ضعیف و غیر سودمند برای منافع آمریکا انتقاد کرده است. وی و مشاورانش به سران دنیا توصیه کرده‌اند که نیاز است تا ایران را پای میز مذاکره آورد و این کشور را بابت خاتمه دادن به برنامه موشکی بالستیک و حمایت آن‌ها از تروریسم جهانی تحت فشار گذاشت.

به نوشته این روزنامه، برخی می‌گویند که مواضع تند دولت ترامپ و عدم اشتیاق او برای سازش در زمینه توافق هسته‌ای موجب اختلاف بین متحدان خود آمریکا شده است.

«جان آلترمن» مدیر برنامه خاورمیانه در اندیشکده «مرکز راهبردی مطالعات بین‌المللی» در واشنگتن در این زمینه با انتقاد از رویکرد آمریکا در قبال ایران گفت: « فکر می‌کنم جهان واقعا در مورد مسئله ایران نگران است و سعی می‌کند راه هایی را برای شکل دادن رفتار آمریکا پیدا کند. اما به نظر می رسد که آمریکا به جهان  تنها می‌گوید که چگونه این اتفاق خواهد افتاد و این روش مورد نظر جهان برای برخورد با ایران نیست.»

دروزدیاک، تحلیلگر آمریکایی نیز گفت، متحدان آمریکا در تلاش برای یافتن روش‌هایی برای زنده نگه داشتن توافق هسته‌ای با جستجوی روش‌های دیگر ادامه توافق‌های تجاری و مالی دیگری هستند که ایران را قادر می‌سازد بدون توجه به تحریم‌ها با غرب تجارت کند.

 «دانیل فراید» سفیر سابق آمریکا در لهستان و از معاونان پیشین وزارت خارجه این کشور اما نظری دیگری دارد و معتقد است که سخنان ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سه شنبه شب به سادگی این ایده را تقویت کرد که آمریکا در عرصه جهانی مسیر خود را می‌رود، حتی اگر این به معنای مخالفت با متحدان باشد.

فراید که اینک در اندیشکده «آتلانتیک » حضور دارد، در این زمینه گفت: «سخنان رئیس جمهور آمریکا هیچ کاری را برای پیشبرد اهداف انجام نداد. من هوادار رژیم ایران نیستم اما اگر می‌خواهید بر آن‌ها فشار وارد کنید، خود را منزوی نکنید.»

دیدگاه خود را به ما بگویید.