تاریخ انتشار :چهارشنبه ۴ مهر ۹۷.::. ساعت : ۹:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

توسعه مدل مجازی مغز انسان برای تخمین آسیب‌های مغزی

پژوهشگران دانشگاه "پنسیلوانیا"(Penn State) در حال کار روی یک مدل مجازی مغز انسان مجهز به حسگرهای جسمی هستند تا میزان تاثیرات وارد شده بر مغز را شبیه‌سازی رایانه‌ای و نتایج آن را پیش‌بینی کنند.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از مدگجت، ارزیابی دقیق آسیب‌های مغزی به ویژه پس از یک جراحت سخت، بسیار مشکل است. تکنیک‌های مختلف تصویربرداری می‌توانند به ارزیابی میزان آسیب وارد شده به مغز کمک کنند اما در بسیاری از موارد هنوز هم بسیار کارآمد نیستند زیرا اطلاعات کافی درباره میزان دقیق آسیب مغزی در اختیار پزشکان قرار نمی‌دهند.

آسیب مغزی نوعی آسیب است که در مغز یک موجود زنده رخ می‌دهد. آسیب‌های مغزی را می‌توان به چند دسته طبقه‌بندی کرد. آسیب مغزی اولیه و ثانویه، اشاره به فرایندهای آسیب و آسیب مغزی متمرکز و پراکنده، اشاره به دامنه یا موقعیت آسیب مغزی دارند. انواع خاص آسیب مغزی شامل موارد زیر است:

“آسیب مغزی”(Brain damage): تخریب یا از بین‌رفتن سلول‌های مغزی

“جراحت مغزی ناشی از تروما”(Traumatic brain injury): آسیبی که به دلیل جراحت حاصل از عامل خارجی به‌ وجود می‌آید.

“سکته مغزی”(Stroke): آسیب ناشی از انسداد عروق مغزی

“آسیب مغزی اکتسابی”(Acquired brain injury): آسیب مغزی که پس از تولد ایجاد شود، فارغ از اینکه ناشی از عامل داخلی یا خارجی باشد.

اکنون پژوهشگران “دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا”(Penn State) ایالات متحده آمریکا در حال کار بر روی ساخت یک مدل مجازی مغز انسان مجهز به حسگرهای جسمی بدن هستند تا میزان تاثیرات وارد شده بر مغز را در داخل کامپیوتر شبیه سازی و نتایج آن را پیش‌بینی کنند.

ایده پژوهشگران این است که در آینده  ورزشکاران بتوانند یک یا چند سنسور را بر روی بدن خود بپوشند و هنگامی که این سنسورها یک ضربه را شناسایی ‌کنند، اطلاعات آن ضربه مانند جهت و شتاب، برای بازسازی آن ضربه بر روی آن مدل مجازی مغز استفاده می‌شود و پس از آن هنگامیکه پژوهشگران بتوانند دریابند در داخل مغز مدل مذکور چه اتفاقی رخ می‌دهد، می‌توانند ارزیابی دقیقی از مغز انسان نیز داشته باشند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.