تاریخ انتشار :جمعه ۲۳ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۹:۳۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

«مُحرم» در شرق عربستان در محاصره آل سعود

ساکنان منطقه شرقیه عربستان می‌گویند، سیاست ضدعاشورایی دولت سعودی امسال سخت‌تر از سال‌های گذشته در قطیف خود را نشان داده و استاندار قطیف، دشمن شماره یک محرم شده است.

به گزارش قائم آنلاین، اخبار رسیده از شرق عربستان بویژه در استان «قطیف» حکایت از تشدید سیاست مقابله دولت با مظاهر عاشورایی دارد.

کاربران عربستانی در توییتر طی چند روز گذشته با انتشار تصاویری از مقابله دولت با تکیه‌ها و ایستگاه‌های صلواتی خبر دادند که در معابر و کوچه‌پس‌کوچه‌های برخی شهرهای استان قطیف بر پا شده بود.


موقعیت منطقه شرقیه و شهر قطیف

محرم در محاصره آل سعود

کاربری عربستان در شبکه «دسک‌گرام» با انتقاد شدید از استاندار قطیف نوشت که «خالد الصفیان دشمن شماره یک ماه محرم است».

این کاربر اهل شهر قطیف در پست خود که سه روز قبل از فرا رسیدن محرم منتشر کرده، توضیح داد: محرم هنوز فرا نرسیده اما مردم برای استقبال از آن آماده شده‌اند. وسط مشغله‌های مردم، خالد صفیان استاندار قطیف یا به عبارتی بهتر، دشمن قطیف با سران و شیوخ استان جلسه گذاشته و شروطی گذاشته که میان مردم جنجال برانگیز شده و آنان را خشمگین کرده است.

طبق این گزارش، الصفیان شروط خود را با گفتار نرم و ظاهرفریب شروع کرده اما در پایان حرف او این بوده که همه هیئت‌ها در همه ادغام و یکی شوند. بلندگوها خارج از حسینیه یا مساجد نصب نشود زیرا آزاردهنده است و ایستگاه‌های صلواتی که در معابر عمومی نذری‌های مردمی را توزیع می‌کند نباید نصب شود و او تا جایی پیش رفته که برای زمان برگزاری مراسم نیز تعیین وقت کرده و حتی پا را فراتر از همه اینها گذاشته و آن این که برای سخنرانی سخنرانان نیز موضوع تعیین کرده که نباید از مشکلات اجتماعی فراتر رود.

استاندار قطیف با وضع چنین شروطی «نگرانی و ترس آل سعود از خطباء را به نمایش گذاشته که چقدر از طرح مشکلات سیاسی، اقتصادی و تبعیض مذهبی می‌ترسد؛ تبعیضی که شیعیان (شرق عربستان) قربانی آن هستند».

به گفته این کاربر سعودی، «آل سعود نمی‌خواهد یک شیخ نمر جدید و یک انتفاضه محرم جدیدی در شرق عربستان شاهد باشد. استاندار قطیف از مردم خواسته، جوانان خواستار اصلاحات را که او آنان را “تروریست” نامیده، به دولت معرفی کنند. با چنین وضعی قطیف وارد مرحله‌ای جدید از ظلم و جور آل سعود شده است و محرم امسال با حصار بلندتری در محاصره قرار گرفته است. آل سعود می‌داند که عاشوراء پیام انقلابی است که هر سال به شیعیان می‌رسد بنابراین تلاش میکند که آن را تحریم و مخدوش کند و اگر هوشیاری مردم نبود، عاشوراء تاکنون از تقویم قطیف حذف شده بود.

قطیف سیاه پوش شد

با همه فشاری که دولت عربستان بر مردم شیعه در قطیف وارد کرده است، با فرا رسیدن محرم، این استان سیاه پوش شد.

در معابر عمومی، پرچم‌های سیاه با شعارهایی مثل «هیهات منا الذلة» (ذلت از ما دور است)، «لا یوم کیومک یا ابا عبدالله» (اباعبدالله، هیچ روزی مثل روز تو نیست)، و «عاشوراء صرخة المستضعفین» (عاشورا فریاد مستضعفان است) نصب شده است.

بر پایی مراسم در تکایای تخریب شده

با وجودی که دولت عربستان برخی از تکایا و مظاهرا عاشورایی در معابر عمومی و فضای باز را تخریب کرد و برچید، مردم به عزاداری و تجمع خود در آن مکان‌ها ادامه می‌دهند.

طبق تصاویری که در این خصوص منتشر شده،‌ مردم در مکان‌هایی که از قبل تدراک دیده بودند اما دولت آنان را بر چیده بود، مراسم عزاداری خود را برگزار می‌کنند.

ادامه سیاست تقابل با مظاهر عاشورایی

برخی کاربران در شرق عربستان، در توییتر اعلام کرده‌اند که سیاست تقابلی دولت سعودی همچنان ادامه دارد. «ناشط قطیفی» کاربر اهل قطیف نوشت: مقامات سعودی هنوز به مظاهر عاشورایی تعدی می‌کنند و کینه‌توزی فرقه‌ای خود را ادامه می‌دهند.

ناشط قطیفی برای نمونه نام حسینیه «العباس» در «حی المدنی» را ذکر کرد و گفت، دولت دستور داده که این حسینیه، آشپزخانه، پرچم‌ها و تمام بلندگوهای آن جمع‌آوری و از توزیع غذا خودداری شود.

کاربر دیگری به نام «حاج جواد» نوشت: امسال قطیف شاهد تشدید سختگیری علیه مظاهر حسینی است. نیروهای سعودی وهابی تکایا، حسینیه‌ها و ایستگاه‌های صلواتی را به همراه پرچم‌ها برمی‌چینند. آیا تن دادن به چنین وضعی، راه حل مشکل می‌شود؟ [خیر]. آیا این چیزی است که ما از [امام] حسین [علیه‌السلام] آموختیم؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.