تاریخ انتشار :جمعه ۹ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۵:۳۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

توکیو هفته آینده نداشتن معافیت از تحریم‌های ایران را اعلام می‌کند

روزنامه نیکی نوشت، توکیو قصد دارد، هفته آینده به صورت رسمی به شرکت‌های نفتی این کشور اعلام کند که هیچ معافیتی وجود نخواهد داشت.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از روزنامه نیکی ژاپن، شرکت‌های نفتی ژاپن برای تبعیت از محدودیت‌های آمریکا، واردات نفت از ایران را متوقف خواهند کرد.

دولت ژاپن نتوانسته واشنگتن را متقاعد کند تا واردات نفتش از ایران را از تحریم‌ها معاف کند.

به نوشته این روزنامه، مشتریان ژاپنی پس از اینکه شرکت‌های انرژی در ماه اکتبر با تحریم‌ها همراهی کنند، شاهد افزایش قیمت بنزین خواهند بود.

از ابتدای اکتبر، «نیپون اویل اند انرژی»، «شوآشل سیکو» و «فوجی اویل»، کمبود نفت خود را با واردات بیشتر از عربستان و جاهای دیگر جبران خواهند کرد.

در جریان مذاکرات در پایتخت آمریکا در ماه آگوست، مذاکره کنندگان ژاپنی استدلال کردند که نگرانی های امینتی برای مشارکت در این رژیم تحریم ها وجود دارد اما نتوانستند طرف آمریکایی را متقاعد کنند.

با نزدیک شدن مهلت تامین منابع جایگزین در اوایل سپتامبر، دولت ژاپن قصد دارد، هفته آینده به صورت رسمی به شرکت‌های نفتی این کشور اعلام کند که هیچ معافیتی وجود نخواهد داشت.

اما تمامی شرکت ها از این تصمیم متاثر نخواهند شد. شرکت «ایدمیتسو کوسان» قرار است به قرارداد طولانی مدت خود با ایران در اواخر آگوست پایان دهد.

«هلدینگ کازمو انرژی» که قراردادهای کوتاه مدت یک ماهه با ایران دارد، بررسی خواهد کرد که آیا به واردات نفت از ایران پس از ماه اکتبر ادامه دهد یا نه و این تصمیم به پیشرفت دولت ژاپن در مذاکرات با آمریکا بستگی دارد.

واشنگتن در ماه ژوئن از ژاپن خواست تا واردات نفت از ایران را تا ۴ نوامبر(زمان اجرای تحریم های نفتی ایران) قطع کند.

مقامات مالی ژاپن نظیر بانک توکیو میتسوبیشی یواف‌جی (MUFG Bank)، بزرگ ترین بانک ژاپن، به دولت این کشور هشدار داد تمامی تراکنش های شامل ایران را به حالت تعلیق در می آورد، مگر اینکه دولت آمریکا نفت ایران را از تحریم ها معاف کند. با این اقدام عملا برای شرکت های نفتی ژاپن ادامه واردات نفت از ایران غیرممکن می شود.

ژاپن ۹۰ درصد واردات نفت خود را از کشورهای غرب آسیا تامین می‌کند. ایران ششمین کشور صادرکننده نفت به ژاپن است که ۵ درصد واردات نفت توکیو را به خود اختصاص داده است. ایران پس از روسیه قرار دارد. سهم تهران در سال ۲۰۰۵ از واردات نفت ژاپن ۱۳ درصد بود، به علت تحریم های اروپایی ها و آمریکا کاهش یافت.

یک مدیر صنعت نفت ژاپن با تاکید بر اهمیت ادامه تجارت با ایران، گفت: «خرید از چندین کشور برای کشوری نظیر ژاپن که منابع کمی دارد، ضروری است.»

دیدگاه خود را به ما بگویید.