تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۴:۵۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

خشکسالی، کود و سم گران، پسته خندان را گریان می‌کند

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران گفت: خشکسالی، کود و سم گران، پسته خندان را گریان می‌کند.

به گزارش قائم آنلاین، نازخند صبحی در گفت‌وگو ، اظهار کرد: با وجود این‌که پسته در بازار، قیمت سرسام‌آوری پیدا کرده است، ولی سود حاصل از تولید پسته نصیب دلالان می‌شود؛ چراکه دلالان پسته بدون فرآوری را با سه برابر سودی که حاصل دسترنج یک سال کشاورزان است، از آن خود می‌کنند.

این مسئول ادامه داد: به خاطر گران بودن کود و سم و کیفیت پایینی که این اقلام دارد، پسته‌کاران از ادامه کار دلسرد می‌شوند؛ چراکه در باغ ۱۰۰ هکتاری، فقط ۵۰ کیلوگرم پسته به دست می‌آید، در حالی که باید ۳۰ تا ۵۰ تن محصول برداشت شود.

وی با اشاره به این‌که بیمه خشکسالی به‌موقع به پسته‌کاران پرداخت نمی‌شود، افزود: تغییر کاری بسیار مشکل است و پسته‌کاران از ادامه کار تولید پسته و اساسا کشاورزی منصرف می‌شوند. با مشکلات کنونی بعید است که بتوانیم میزان صادرات خود را افزایش دهیم، مگر این‌که تعرفه ۴۵ درصدی روی پسته آمریکا که توسط چین اعمال شده است، سبب از دست رفتن بازار این محصول به نفع کشور ما شود.

صبحی خاطرنشان کرد: شرکت تعاونی پسته رفسنجان بسیار کمک‌حال پسته‌کاران بود اما زمانی که تعطیل شد، مشکلات نیز بیشتر شد و متاسفانه دلالان وارد کار شدند. این در حالی است که رونق پسته و بالا رفتن رتبه آن در مقابل آمریکا مستلزم کوتاه کردن دست دلالان، حل مشکل ارزی، رفع مشکلات آب‌رسانی و پرداخت به موقع خسارات است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.